Védjük sapkával!

A téli időjárás, a fagy, a jeges szél, a havazás alaposan meggyötri a hajszálakat is. Védelmük és a frizura minőségének tartós megőrzése végett ebben az évszakban érdemes a szokásosnál is nagyobb figyelmet fordítani a hajápolásra és a fejbőr védelmére.

Mivel a hideg időben a fejbőrben lévő hajszálérhálózat is összehúzódik, kevesebb oxigén és tápanyag jut a hajhagymákba, ami kedvezőtlen hatású, ezért ajánlott a fejet melegen tartani sapkával, kalappal, kapucnival. Fontos, hogy a fejfedők természetes alapanyagból, pamutból, gyapjúból, selyemből készüljenek, mert ezek hagyják szellőzni a fejbőrt és nem irritálják. Emellett a haj is fokozott gondoskodást igényel. Attól függően, hogy valakinek kiszáradásra, illetve zsírosodásra hajlamos a haja, vagy gyengeszálú, esetleg a festés által erősen igénybe vett, más-más ápolást igényel.

Hajtípus szerint

Télen alapkövetelmény a hajmosás utáni alapos szárítás, majd ezt követően a legalább fél, egyórás várakozás a lakásból való kilépésig, hajtípustól függetlenül. Öblítéshez a fejmosó víznél alacsonyabb hőmérsékletűt használjunk, de kerüljük a hideget. Legjobb erre a célra a kézmeleg víz, amibe pár csepp citromlevet, esetleg ecetet, vagy valamilyen gyógynövény főzetet csepegtetünk. A hajvégek töredezése megelőzhető a rendszeres balzsamhasználattal.

A normál haj télen sem igényel különösebb ápolást, ám a havi egyszeri vitaminpakolást meghálálja. Ez ápolja, vitalizálja a fejbőrt, és hidratálja a hajszálakat is. A zsíros haj oka a faggyúmirigyek túlzott működése. Ezt a hajtípust, a normál haj heti kétszeri mosása helyett, gyakrabban kell mosni, mégpedig speciális, zsírosodást gátló samponnal. Ilyenek a gyümölcsös, gyógynövény kivonatos készítmények (például: csalán, citromfű, rozmaring). A fokozott faggyúképződés csökkenthető a heti rendszerességgel alkalmazott agyagos hajpakolással. Havonta, legalább egy alkalommal ajánlott a zsírosodásra hajlamos frizurát hajvég ápoló folyadékkal is kezelni.

Festett haj

A festett, melírozott frizura, annak ellenére, hogy pár évtized alatt sokat javult a hajfestékek minősége, gondosabb ápolást igényel. A frizura színezésének és a haj minőségének megtartása érdekében ajánlatos a kifejezetten festett, színezett hajra kifejlesztett hajápoló készítményeket használni. Soha se feledkezzünk meg a balzsamozásról, mert annak hatóanyagaira különösen a festett, erősen igénybevett hajnak van szüksége. A festett hajat védő készítmények panthenolt, búzaproteineket, ceramidokat, szín-pigmenteket tartalmaznak. Ezektől az anyagoktól az várható, hogy megőrizzék, visszaadják a haj fényét, rugalmasságát, tónusát. A festett hajnak rendkívül jót tesz a heti rendszerességgel megismételt éjszakai hajpakolás. A proteintartalmú pakolás beszívódik a hajszálakba, elsimítja azok külső, mikro-sérüléseit. A hajszálak végének károsodása elkerülhető a két-háromhavonta végzett hajvágással.

Gyenge hajszálak

Körülbelül a nők egynegyedének vékonyszálú a haja, amit az érintettek általában nem nagyon kedvelnek, mert nehezen kezelhető a frizurájuk, nincs tartása, az átlagosnál ritkásabb a megjelenése. A kedvezőtlen jelenséget különféle hajápoló szerekkel próbálják ellensúlyozni: térfogatnövelő samponokkal, habokkal, spray-vel igyekeznek dúsabb frizurát varázsolni maguknak. Mivel a vékony szálú hajnak általában nem tesz jót a pakolás, a fodrászok szerint érdemes két-háromhavonta a száraz frizurára felkenni az aminosavas, ásványi anyagokban gazdag speciális pakolást, majd némi várakozás után ezt alaposan kimosni a hajból.

Korpásodás, viszketés

Minden hajtípusra jellemző télen a fénytelenség, a kiszáradás, a töredezett végek. Ezek megelőzhetők, ha nem túlságosan forró hajszárítóval dolgozunk, kerüljük a dauerolást, a sütővasat és természetes anyagú kefét, fésűt használunk.

A fejbőr általában hathetente megújul, vagyis az elhalt hámsejtektől megszabadul. Ez normál esetben folyamatosan, szinte láthatatlanul történik, ám ha valami miatt felborul a fejbőr anyagcsere egyensúlya, például valamilyen gombás fertőzésmiatt, akkor ez tömegesen történik, vagyis megjelenik a korpa. Kezelésére ma már számos speciális hajápoló készítmény kapható a patikákban és a drogériákban. Ezek összetevői között általában cink, szelén szerepel. E készítmények rendszeres és folyamatos használata nemcsak a látható tüneteket szünteti meg, de a kellemetlen fejviszketés is elmúlik.

Természetes ápolószerek

A természetes hajápoló szerek közül legismertebb a kamilla és a citromlé. Emellett kiválóan alkalmazható zsírosodás ellen a teafaolaj kivonat. A töredezett hajvégeken a zsályakivonat segít. A haj tónusát élénkebbé, a frizurát fényesebbé teszi szőkéknél a kamilla, barnáknál a zsályalevél főzete.

Lóránth Ida