Van segítség: megelőzés

Magyarországon az utóbbi időkben végzett felmérések szerint nő a 2-es típusú cukorbetegek száma, amely főleg az idősebbeket érinti. Oka lehet az öröklött hajlam, a súlyfelesleg, a mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás, a túlzott alkoholfogyasztás. Ha ezen okok halmozódnak, nagymértékben megnő a diabétesz kialakulásának esélye.

Az inzulinkiválasztás zavarát a megemelkedett vércukorszint jelzi. Ilyenkor csökken az inzulinreceptorok száma és érzékenysége, ingadozás lép fel az inzulin termelődésében. Ezekben az esetekben a vércukorcsökkentő tabletták, a diéta, testmozgás mellett a megfelelő étrend-kiegészítők még hatásosak lehetnek.

Fogyasszunk több rostgazdag gyümölcsöt, zöldséget. Csökkentsük az állati zsíradékok bevitelét, és főleg a transz-zsírsavak fogyasztásától óvakodjunk. Kerüljön az asztalra többször hal, ami gazdag omega-3 zsírsavtartalma révén növeli a sejtmembrán flexibilitását, így elősegítheti az inzulin sejtekbe való bejutását. Fogyasszunk több magnézium tartalmú ásványvizet, ezzel akár 75 százalékkal csökkenthető a cukorbetegség (diabétesz) rizikója. Részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű lisztből készült, rostokban gazdag kenyeret, mivel a ballasztanyagok gondoskodnak a stabil vércukorszintről. Megfelelő rostellátottság esetén (napi 30 g)  45 százalékkal csökkenthető a diabétesz kockázata. A túlsúly ömagában megháromszorozhatja a cukorbetegség rizikóját, ezért mozogjunk napi rendszerességgel. Brit kutatók kimutatták, hogy a heti 4-5 alkalommal végzett rövid, de intenzív testmozgás, például a futás jótékonyan javítja a cukoranyagcserét.

Régi tapasztalat, hogy egyes gyógynövények, mint például a fehérbabhüvely, kukoricabajusz, feketeáfonya-levél is jótékony hatású lehet a kóros szövődmények megelőzésében. Az utóbbi évek kutatásai ráirányították a tudósok figyelmét egyes fűszernövények, például a fahéj és a szegfűszeg jótékony hatására is. Ezen fűszerek vizes kivonatai olyan polifenolokat tartalmaznak, amelyek csökkenthetik a vércukorszintet, és jótékonyan befolyásolhatják a zsíranyagcserét. A fahéj polifenoljainak gyulladáscsökkentő, illetve szabadgyök-fogó hatását is megfigyelték, ami védelmet jelenthet szív- és érbetegségek esetén is.

Az említett gyógy- és fűszernövények hatóanyagai tehát elősegíthetik a megbomlott cukorháztartás kiegészítő kezelését, illetve a diabétesz következményeként fellépő érrendszeri problémák csökkentését.    

Dr. Szőts Gábor gyógyszerész, egyetemi oktató