Ünnepi lakomák, nehéz másnapok

Az egészségtelen táplálkozás, a mozgás-szegény életmód, a káros szenvedélyek miatt napjainkban egyre többen kínlódnak valamilyen átmeneti vagy tartósabb emésztőszervi problémával. Gondjaiktól egy kis odafigyeléssel, egészségesebb életvitellel, néhány egyszerű patikaszer alkalmazásával hamar megszabadulhatnának.

Az emésztési gondok döntő része az egészségtelen, stresszes, rohanó életmód eredménye. Az emberek többsége a reggelit hanyagolja, ebédre valamit bekap egy gyorsétteremben, a főétkezést estére halasztja, de akkor jó bőségesen. Mivel idő a vacsorafőzésre sincs sok, a többség általában valamilyen készételt vásárol a hipermarketben, vagy rendel egy adagot az ételfutártól. Csak felmelegíti a mikróban, leül a tévé elé, és a híradó alatt „belapátolja". Sokszor azt sem tudja, hogy tulajdonképpen mit evett, mert az étel helyett a tévére figyel. Horváth Barbara dietetikus szerint ez az életmód felér egy alapos támadással az emésztőszervek ellen. Szerencsére a szervezet még a komolyabb problémák megjelenése előtt általában tiltakozni kezd: gyomorégés, puffadás, hasmenés vagy székrekedés formájában.

Rendszeres táplálkozás

A helyes, egészséges étrend alapja a rendszeresség - állítja a dietetikus. Az emberek többsége nem is gondolná, hogy táplálkozásában milyen fontos szerepe van a reggelinek. Az szabályozza a szervezet vércukorszintjét, elindítja az emésztőszervek munkáját, energiát termel az izmok és az agy napi munkájának az elkezdéséhez. Persze, nem mindegy, hogy milyen táplálékkal kezdjük a napot. Az estéről maradt pörkölt nem mondható egészséges reggelinek. Helyette rostokban gazdag kenyeret vagy péksüteményt, sajtot, egyéb tejterméket, esetleg tojást ajánl a dietetikus. Fontos, hogy a reggelihez mindig fogyasszunk bőségesen folyadékot is. Akár tejet vagy teát (lehetőleg zöldteát vagy gyógykeverékből készítettet), akár friss gyümölcsből facsart levet. Vannak, akik amerikai mintára rászoktak a müzlireggelire, ami önmagában hasznos lehet, ám nem mindegy, hogy ehhez milyen alapanyagot választunk. Legegészségesebb a natúr, esetleg magvakkal, aszalt gyümölcsökkel dúsított zabpehely, de a puffasztott, csokoládés, karamellás, egyéb mesterséges ízesítővel készített változatot érdemes messzire elkerülni. Az étkezés kritikus pontja az ebéd. Ma már feledésbe merült az egykor általános üzemi étkeztetés, helyette marad a közeli gyorsétterem, a kisbolt vagy a munkahelyi büfé kínálata. Esetleg az ételfutártól rendelt készétel. Táplálkozási szempontból egyik sem mondható ideálisnak. A száraz, hideg ételekben, például a zsemlében, párizsiban, felvágottakban sok a káros szénhidrát, zsiradék, a só, és teli vannak tartósító, állagjavító, színező adalékanyagokkal. Hiányzik belőlük a vitamin, a rost és általában mindaz, ami támogatná a jó emésztést. 

Saláta otthonról

Könnyű salátákkal, főzelékkel, hallal érdemes a büfészendvicset helyettesíteni. Az egészséges ebédet akár otthon, este elkészíthetjük, vagy ételfutártól rendelhetjük. Igaz, a kiszállított étel csalódást okozhat, ha például a bőséges rizsköret mellé szerény méretű halszeletet kapunk. A cukros, habos desszertek helyett fogyasszunk inkább friss gyümölcsöt mindennap. 

A helytelen, rostokban szegény táplálkozás eredménye lehet a puffadás, másoknál a reflux betegség kialakulása. Van, akiknél étkezés után hasi görcs, csillapíthatatlan gyomorkorgás vagy hányinger jelentkezik. Az ilyen panaszok mindegyike figyelmeztető jel, amely arra int, hogy változtatni kell táplálkozási szokásainkon. Együnk naponta négyszer-ötször, de egyszerre csak keveset! Kerülni kell a savas, túlfűszerezett, nehéz, zsíros ételeket, és életünk részévé kell tenni a napi rendszeres mozgást, amelynek hatására intenzívebbé válik a bélmozgás is. Különösen jó hatása lehet a vacsora utáni esti sétának. A mozgás és a friss levegő jótékony hatására az emésztőszervi gondok mellett az alvási problémák is megszűnnek.

A bőség zavara

Ünnepek után sokan máj- vagy epepanaszokkal keresik fel az orvosukat. Utólag bánják, hogy túlságosan sokat, ráadásul nehéz, zsíros ételeket ettek, az alkoholfogyasztásnál sem voltak mértékletesek.
A máj, a szervezet elsődleges méregtelenítő szerve egy idő után nem tud megbirkózni a nagy mennyiségű étellel-itallal. A zsírbontáshoz szükséges epetermelés sem tudja ellensúlyozni az étrendi hibákat, amelyek fájdalmas következménye a gyomor-rontás, az epehólyag-gyulladás, a másnaposság.  Ilyenkor a szigorú, zsírszegény diéta és a bőséges folyadékfogyasztás segíthet. Ezért inkább együnk, igyunk mértékletesen, hogy az ünnep napjai szépen teljenek!

Lóránth Ida