Torokfájás

A patikákba minden negyedik beteg valamilyen fájdalom miatt tér be. Közülük minden harmadik torokfájásra panaszkodik. A torokfájás igen gyakori probléma, lehet önálló kórkép, vagy más betegségek kísérő tünete. Legtöbbször a felső-légúti megbetegedések kísérője, együtt jár a náthával, és a fertőzéses eredetű megbetegedésekkel.

A torokfájás jelentheti a garat, a légcső vagy mindkettő fájdalmát. A panaszt okozhatja gyulladás, duzzanat, ödéma, sérülés. A torok enyhébb, bár igen kellemetlen megbetegedése a torokkaparás. Ez lehet szúró, maró, kaparó érzés, ami nehezíti a beszédet, a nyelést, súlyos esetben akadályozhatja az evést-ivást. Gyakori, vagy akár állandó köhögési ingert válthat ki, a sok köhögés pedig összerázza a gyomor-tartalmat, ezzel hányingert, hányást idézhet elő. A torokfájás, gyulladás érintheti a hangszálakat is, amitől rekedtté válik a beszéd. A hangszálak nem fájnak, mivel igen kevés idegvégződésük van, de a rekedtség olyan tünet, amivel javasolt orvoshoz fordulni.

A torokfájdalmak egy része magától elmúlik, meggyógyul. Más esetekben a gyulladás és ezzel együtt a fájdalom továbbterjedhet, elérheti a hörgőket, rosszabb esetben a tüdőt. A szövődmények kialakulásának megakadályozása miatt érdemes kezelni a legenyhébb torokfájdalmat is. Az általános fájdalomcsillapítók mindegyike alkalmas szer, mert közismerten hármas hatással rendelkeznek, a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásuk mellett lázcsillapító hatásuk is van. Kifejezetten a torokfájdalmak enyhítésére alkalmasak a patikákban kapható gyógyszeres szopogató tabletták. Ezek egy része mentolt tartalmaz, ami köztudottan alkalmas a torokfájdalmak enyhítésére. Tartalmazhatnak még fájdalomcsillapító-, vagy antibakteriális hatóanyagot. Szopogatásuk előtt és után érdemes 15-20 perc szünetet hagyni, és csak azután enni, vagy inni. A szopogatás segíti a nyáltermelődését, ez megakadályozza a nyálkahártyák kiszáradását, ami önmagában is képes csökkenteni a köhögési ingert, a torokkaparást. Hasznosak lehetnek még a szájfertőtlenítésére ajánlott fertőtlenítő oldatok. Ezek között vannak természetes gyógynövénykivonatot tartalmazóak, és vannak kiváló kémiai alapanyagú szerek is. Ezeket ajánlatos legalább naponta kétszer, reggel és este, a fogmosás után használni. Mivel a felsőlégutak - beleértve az orrot, és a szájat - egy sor fertőzésnek a kapui, ajánlható a torokfájósaknak egy kiadós vitaminkúra. Elsősorban a C-vitamin bevitelre kell figyelni, ez akár a többszöröse is lehet az egyébként szokásos napi adagnak. A C-vitamin mellett egyéb, jó minőségű multi-vitamin készítmények ajánlhatóak. Ha mindezek ellenére fenn áll a torokfájás, netán orrdugulással, vagy orrfolyással párosul, akkor a forró italporok lehetnek jó megoldások a problémára. Ne felejtsük el, ha a panasz három nap után is fennáll, netán lázas állapot alakul ki, feltétlenül orvoshoz kell fordulni!  

 

Dr. Sánta Zsuzsanna, szakgyógyszerész