Természetes gyógymódok

Sosem tudom, hogy a náthámat, köhögésemet szabad-e orvos nélkül kúrálni? Kérem, adjon tanácsot, magam és a gyerekeim szakszerű kezelése érdekében!

Az orvostudomány által is elismert tény, hogy a gyakran alkalmazott antibiotikumos gyógymódok hátráltatják a természetes védekezőrendszer működését. Sőt az is előfordulhat, hogy elősegítik a különböző vírus-, baktérium- és gombás fertőzések kialakulását. Mivel a nátha és az influenza többnyire vírusos megbetegedés, elsősorban természetes gyógymódokkal kezelendő, és ezekkel tehetünk legtöbbet a megelőzésük érdekében is. Mikor kell már gyógyszer? Ha a tünetek súlyosbodnak napokon keresztül, nehézlégzés lép fel, 3-4 napnál tovább tart a láz. Ilyenkor feltétlenül orvosi vizsgálat és kezelés szükséges! Egyéb esetekben magunk is kezelhetjük panaszainkat.

A kórokozók között 200-féle vírusnál is több lehetséges, közülük a rhinovirus tombol a legádázabb módon. A vírus befészkeli magát az orr nyálkahártyájába, mert ott hidegebb van, mint a garatban, és a hőt nem szereti. Ha megtelepedett, megváltoztatja a sejtek programját. Az egészséges sejtek kényszerű cinkosaivá válnak, és ezernyi új vírust termelnek. Villámgyorsan. A behatolást követően alig nyolc óra múlva már jelentkeznek is az első tünetek.

Tartsuk párásan a levegőt! A lakásban a levegő páratartalma 70 százalék körül legyen! Nyálkahártyánk így nem szárad ki, és könnyebben elbánik a betolakodó kórokozókkal. A fűtőtestre akasszunk papírbetétes légpárásítót.

A nátha ellen naponta legalább 1 gramm (1000 mg) C-vitamint és egy fokhagyma-koncentrátumot tartalmazó tablettát nyeljünk le, emellett kerüljük a stresszt és aludjunk sokat. Szedhetünk 3 hetes kúrákban grépfrútmag-kivonatot és kasvirágot (pl. Grép plusz). 2-3 hétig napi 2-3 teáskanálnyit tegyünk teába vagy gyümölcslébe, 1-2 hét szünet után ismételjük meg! Ha kitör a nátha, emeljük meg az adagot 4-6-szor 1 teáskanálnyira!

Leghatékonyabb védelem a saját immunrendszerünk, amelynek átlagosan 6 napra van szüksége ahhoz, hogy a kórokozókat leküzdje.

Nátha ellen nincs gyógyszer, sem védőoltás, mert oly sok különböző, náthát okozó kórokozó létezik. Ezért érdemes rögtön a nátha kezdetekor ellentámadásba lendülni: viszkető orr és tüsszentési inger leghalványabb jelénél azonnal el lehet kezdeni a nagy dózisú cinkkúrát. Ezzel megakadályozhatjuk a legrosszabbat, és a nátha időtartamát - még akkor is, ha már teljes erővel tombol - 10 napról 4-re lehet csökkenteni. A napi adag: 40-50 mg, tabletta formában. Eldugult orrunkat tengervizet tartalmazó izotonikus orrspray segítségével tehetjük szabaddá. A sós vizes orröblítés szintén hatékony, ehhez fél pohár langyos vízben oldjunk fel fél teáskanál asztali sót!

Ha kezdődő megfázást érzünk, izzasztókúra segíthet megakadályozni a betegség kitörését. Igyunk egy csésze hársfavirágteát! Ezután vegyünk forró fürdőt, és ezt követően egy óra hosszára feküdjünk az ágyba izzadni! Amikor felkelünk, öltözzünk melegen, és ne erőltessük meg magunkat! Fontos tudni, hogy ne vegyünk izzasztókúrát, ha már kitört rajtunk a nátha! Ha szív-ér rendszeri panaszaink vannak, vese- vagy tüdőbetegségben szenvedünk, az izzasztókúrát egészségünk megsínyli!

A száraz, irritáló köhögésen segít az orvosi zilizből, kakukkfűből vagy útifűből készített szirup.

Az ideális táplálkozást megfázás esetén a thaiföldi konyha biztosítja: a fokhagyma természetes kéntartalmának köszönhetően nyújt védelmet, a gyömbér izzasztó hatású, így űzi ki a kórokozókat a szervezetünkből. A pirospaprika kapszaicint tartalmaz, ami a nyálkahártyát lelohasztja. A sok currys vagy más, erősen fűszerezett étel jócskán megindítja az orrfolyást, segít kimosni a szervezetből a vírusokat. Sok forró folyadék fogyasztása is hasznos, hiszen a vírusok utálják a hőt.

Az édességet kerüljük, mert a cukor gyengíti az immunrendszert. Ugyanakkor a tej és a tejtermékek, mint a sajt és a joghurt, lelohasztják a megduzzadt orrnyálkahártyát. A gargarizálás langyos, sós vízzel a reszelős torkot teszi simábbá.

A nátha elleni teák összetételük szerint láz-, köhögéscsillapító vagy éppen izzasztó hatásúak. Gyógyszertárból beszerezhetők, de házilag is elkészíthetjük. Lázcsillapításra alkalmas tea:

 40 g hársfavirág, 30 g fűzfakéreg, 20 g bodzavirág, 5 g csipkebogyóhéj, 5 g kakukkfű

A teakeverékből 1 evőkanálnyit öntsünk fel 150 ml - egy csészényi - forró vízzel, és lefedve 10 percig hagyjuk állni! Szűrjük át, és naponta többször igyunk meg egy-egy csészével belőle!

Dr. Tamasi József

belgyógyász szakorvos