Teniszkönyök

A könyökízületet három csont, a felkarcsont és a két alkarcsont, a singcsont (a kisujj felőli oldalon) és az orsócsont (a hüvelykujj felőli oldalon) alkotja. A könyök hajlításában, nyújtásában a felkarcsont és a singcsont közötti kapcsolat játszik fontos szerepet.

A felkarcsont könyök felőli végén két csontos kiemelkedést tapinthatunk a két oldalon. Az alkar hajlító izomkötege, amely a tenyeret kintről befelé, lefelé fordítja, a csuklót és az ujjakat hajlítja, a könyök belső  feléről, míg a csuklót és ujjakat feszítő izomköteg, amely az alkart - a hüvelykujjhoz képest - kifelé fordítja, (ebben a helyzetben a tenyér felfelé kerül) a könyök külső feléről ered.

Teniszkönyökről akkor beszélünk, ha a könyök felkarcsonti, külső részén lévő csontos kiemelkedésen, bármi oknál fogva csonthártyagyulladás alakul ki. A fájdalom a könyök külső részén jelentkezik. A panaszokat az okozza, hogy a túlterhelés következtében az izmok eredésénél a csonthártya alatt apró mikro-bevérzések keletkeznek, ezek csonthártya irritációt okoznak, esetleg elindítanak egy meszesedési, csontcsőr képződési folyamatot. A csonthártya nagyon gazdag érzőidegekben, ezért nem csak terhelésre, mozgásra, de nyomásra, akár a saját ruhánk ujjának érintésére is jelentkezik a fájdalom.

A teniszkönyök elnevezés a teniszezők túlterhelt alkari izmainak gyakori fájdalmára utalhat. Egyébként nincs köze a teniszhez, hisz bárkinél kialakulhat. Előidézheti a túl sok írás, a számítógép billentyűzetének mértéktelen használata, valamint olyan tevékenységek, amelyek során sok, pici, de a könyökízületet folyamatosan terhelő, csavaró, forgató mozgásokat kell végezni. Típusosan felnőttkorban jelentkezik, hisz serdülőknél, gyermekeknél az érintett izomcsoport még nagyon rugalmas.

Első tünet a fájdalom, amely a könyök külső felén jelentkezik, a könyök külső csontos kiemelkedésén tapintható. A kezdeti fájdalom olyan erős lehet, hogy még a ceruza is kiesik az ember kezéből, végül annyira fokozódhat, hogy éjszaka sem hagy pihenni.

A kezelés alapvető eleme a tehermentesítés és a helyi fájdalomcsillapítás. Ez alatt a panaszokat kiváltó mozgások teljes elhagyása javasolt, bizonyos ideig szükséges lehet a kéz nyugalomba helyezése, sínezése. Feltétlenül javallt a fizikoterápia, a gyógytorna, a stretching (nyújtás) begyakorlása. Manapság több szakember végez bizonyos rugalmas, ragasztásos tehermentesítő (kineziotape) technikát. Amennyiben a konzervatív kezelés nem vezet eredményre, injekcióval csökkenthető a fájdalom, illetve műtét is szóba jöhet.

Buzási Bea gyógytornász, fizikoterapeuta