Tejfehérje-allergia és tejcukor-érzékenység

Bár mindkét táplálkozási probléma tüneteit a tej, illetve tejtermékek fogyasztása váltja ki, ezekért azonban a tej két különböző összetevője felelős. Különbségek vannak a szervezet válaszreakcióiban is, emiatt a tejcukor-érzékenység nem tekinthető allergiának.

Tejfehérje-allergia

A tejfehérje-allergia veleszületett anyagcsere-betegség, mely a csecsemőknél jelentkezik. A táplálékkal elfogyasztott tejfehérje az immunrendszert védekezésre készteti, a kiváltott allergiás reakció legjellemzőbb tünete a hasmenés. Általában a tehéntej étrendbe vezetése után 2-4 héttel alakul ki. Megeshet azonban, hogy csak anyatejjel táplált csecsemőnél is jelentkezik, mivel az anyatejbe is kerülhetnek allergizáló hatású fehérje-összetevők. Ilyen esetben a szoptatós édesanyának ki kell iktatnia a tejet az étrendjéből. Tápszerrel táplált csecsemőnél a megfelelő gyógytápszer alkalmazása a megoldás, melyet orvos, védőnő, gyógyszerész segíthet kiválasztani. Időben diagnosztizálva, megfelelő tápszerrel táplálva a tünetek megszüntethetők, ezt követően a gyermek fejlődése is akadálytalan lehet. Tejfehérjementes étrenddel általában 1-3 éves korra kinőhető, ezért egy évig tartó tejfehérjementes diéta után ellenőrzést végeznek.

Az allergiás reakciók megszüntetésére és elkerülésére tejfehérjementes étrend javasolt, vagyis semmilyen tej vagy tej felhasználásával készült étel, ital nem fogyasztható. Kerülendő a sajt, túró, tejföl, tejszín, vaj, joghurt, kefir, de a kész élelmiszerek összetevőit is érdemes végigböngészni, mert a kekszek, sütemények, hústermékek, felvágottak, májkrémek, sőt egyes gyógyszerek, gyógyhatású készítmények is tartalmazhatnak tejfehérjét.

Tejfehérjét nem tartalmazó élelmiszerek

Zsírok, olajok; zöldségek, gyümölcsök; natúr húsok, halak frissen vagy fagyasztva; gépsonka, sonkaszalámi, Pick szalámi; tojás; kenyerek, vizes zsemle és kifli; gabonafélék és őrleményeik, rizs; Liga, Delma light 25% zsírtartalmú margarinok; rizstej, szójatej, zabtej; szójatejföl, tofu; keserű csokoládé; gyümölcslevek és kóla típusú üdítőitalok.

Tejcukor-érzékenység

A  tejcukor bontása a bélben termelődő laktáz enzim feladata, ennek hiányában a tejcukor emésztése nem megfelelő, a bontatlan tejcukor erjedni kezd, emiatt hasfájás, görcsök, puffadás és hasmenés léphet fel. A tünetek komolyabb esetben a laktóz tartalmú étel elfogyasztása után akár fél órával jelentkezhetnek, de megeshet, hogy csupán 10-12 órával később.
A tünetek erőssége általában összefügg a táplálékkal bevitt laktóz és a szervezetben termelődött laktáz enzim mennyiségével.

A panaszmentesen elfogyasztható - tolerálható - laktóz mennyisége egyénenként változó. Tejcukormentes étrend alkalmazását követően a laktóz mennyiségének lassú, fokozatos emelésével ez kitapasztalható. A tünetek bármelyikének enyhe megjelenésekor elfogyasztott laktózmennyiséget nevezzük laktóztoleranciának. Ezt meg nem haladó tejcukorfogyasztással a tünetek elkerülhetők.

Ritkán előfordul, hogy a szervezet egyáltalán nem termel laktáz enzimet, azaz teljes laktázhiány (alaktázia) áll fenn. Veleszületett probléma, már újszülöttkorban fény derül rá, mivel súlyos hasmenést okoz, ami kiszáradáshoz vezethet. Kizárólag laktózmentes tápszerrel való táplálás esetén a fejlődés megindul és a panaszok is rendeződnek. Az alaktázia nem javul az idő múlásával, nem kinőhető, viszont egész életen át tartó, teljesen laktózmentes diétával a fejlődés akadálytalan.

Tejcukrot tartalmaznak a tej, a tejtermékek, az ezek felhasználásával készült ételek, italok, bizonyos gyógyszerek, gyógyhatású készítmények. A legtöbb fogkrém is tartalmaz laktózt, ezért ezek alkalmazása is körültekintést igényel.

A különféle savanyított tejtermékek korlátozott mennyiségben általában nem okoznak panaszt. Ilyenek például a sajtok, a túrók, a joghurtok, kefirek, a tejföl, tejszín, vaj. Laktózmentes a Pannónia, de a többi kemény, félkemény sajté is alacsony (trappista, eidami, parmezán). Túró helyett alkalmazható tofu.

Laktózmentes élelmiszerek

Zsírok, olajok; zöldségek, gyümölcsök; natúr húsok, halak; gépsonka, sonkaszalámi, Pick szalámi; tojás; kenyerek, vizes zsemle és kifli; gabonafélék, rizs; Liga, Delma light 25% zsírtartalmú margarinok; Magic Milk termékek; rizstej, szójatej, zabtej; szójatejföl, tofu; gyümölcslevek és kóla típusú üdítőitalok

További információ: www.dietetika.hu