Tavaszi fogyókúra

Ha most belevágunk, a strandszezon kezdetéig még van időnk formába hozni magunkat. A friss zöldségek, gyümölcsök ilyenkor még élvezetessé is teszik a diétát, hiszen kívánjuk a ropogós zöldeket, a most érő primőr epret, a paradicsomot, paprikát. Rengeteg lehetőség közül választhatunk. Már csak azt kell észben tartani, hogy ne engedjünk a túl zsíros vagy szénhidrátban gazdag ételek csábításának.

A túlsúly és az elhízás mára világméretű problémává vált. Ennek jelentőségét felismerve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az elhízást önálló betegséggé nyilvánította. Statisztikák szerint a magyar lakosság több mint felét érinti az elhízás.

Mindenkit zavar a súlytöbblet, hiszen az „úszógumik" befolyásolják az ember általános megjelenését, testi-lelki állapotát. De a kövérség a keringési és egyes daganatos betegségek, a cukorbetegség, valamint a csontritkulás kialakulásában is kockázati tényező. Túlsúllyal nehezebb mozogni, végezni a napi ügyeket. Nem mellékes az sem, hogy a többlet kilók súlyos terhet rónak ízületeinkre is. A divat a karcsúbb alkatúaknak kedvez, Magyarországon a ruhatervezők többsége manapság sem gondol a testesebbekre.

A felnőtt lakosság egyharmada eddigi életében már legalább egyszer megpróbált megszabadulni a súlya egy részétől, a diéta örökzöld téma. Fogyókúra tekintetében nagyon sokan elkövetik azt az alapvető hibát, hogy kizárólag az étkezésre fókuszálnak. A leginkább vízhajtó hatású csodaszerekkel elért gyors siker gyakran inkább csak a folyadék, mint a zsírszövet elvesztését jelenti, ami nem csupán megtéveszti a fogyókúrázót, de veszélyes is lehet. A villámdiéták másik hátulütője, hogy valódi zsírvesztés esetén is nagyon gyorsan vissza lehet szedni a leadott kilókat. A kímélő és hatékony diéta az, amikor csak apránként változtatunk étkezési szokásainkon. Olyan kiegyensúlyozott étrendet kell kialakítani, amely hosszabb távon is könnyedén betartható, amellyel meg tudunk barátkozni, és életmódunk részévé válhat.

Aki tartósan fogyni akar, alakítsa át az étrendjét. Fontos az étkezések megfelelő elosztása; legalább napi 3, de még inkább 5 étkezés beiktatása az egészséges, ráadásul figyelnünk kell arra is, hogy a fő étkezés lehetőleg ne az esti órákra essen. Tavasszal a legkönnyebb megszabadítani szervezetünket a súlyfeleslegtől, hiszen ilyenkor friss, ropogós zöldségek és ízletes, illatos gyümölcsök kínálják magukat a piaci standokon. Könnyű ezekből egy kellemes salátát összedobni, így fogyókúra idején is jóízű étel kerülhet a tányérunkra.

Jó tanácsok:

* Nem koplalni kell, hanem több, minőségi fehérjét fogyasztani, lehetőleg sovány húsból, hüvelyesekből és alacsony zsírtartalmú tejtermékekből. A szénhidrátot sem tilos magunkhoz venni, csak az úgynevezett alacsony glikémiás indexű termékeket kell előtérbe helyezni, mint például a durum lisztből készült tésztafélék, vagy a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, péksütemények. Ezzel szemben minél kevesebb fehér kenyér, krumpli és rizs kerüljön tányérunkra.

* Vigyázzunk az olyan, nagy energiatartalmú növényi ételekkel, mint a gesztenye, a lencse vagy a szárazbab, hiszen ezek túlzott fogyasztása is a testsúlyt gyarapítja.

* Fontos az ételek megfelelő előkészítése: a bő zsírban vagy olajban kisütött termékek mindig nagyobb energiatartalmúak, mint a párolt, grillezett vagy sütőben elkészített fogások.

* A zöldségeket is inkább pároljuk vagy grillezzük, mint főzelékként fogyasszuk. Jó azt is tudni, hogy a liszttel készült főzelékek több kalóriát tartalmaznak, mint azok, amelyeket például burgonyával sűrítünk.

* Igyunk sok folyadékot, napi 2,5-3 litert! Elsősorban tiszta vizet, zöldség-, gyümölcslevet és enyhe gyümölcs- vagy gyógyteát. A 100 százalékos dzsúsz, ha semmilyen hozzáadott anyagot nem tartalmaz, fogyasztható, de ajánlott vízzel, fele-fele arányban hígítani. A legjobb otthon készíteni az italokat, narancs, alma, sárgarépa, fehérrépa, zeller, cékla, kivi, grépfrút, illetve egyéb zöldségek, gyümölcsök felhasználásával. Minden italt apró kortyokban, szinte megrágva fogyasszunk.

* Desszertként gyümölcsöt vagy gyümölcsturmixot fogyasszunk, így egyben a vitaminok, ásványi anyagok, élelmi rostok pótlásáról is gondoskodhatunk. A gyümölcsök a fő étkezések közötti időszakban is ehetők, így tudjuk a szénhidrát bevitelt még kiegyenlítettebbé tenni. Jók a gyümölcsök a „snack megvonás" tüneteinek enyhítésében is.

* A gyümölcsök általában nagyobb kalóriatartalmúak, mint a zöldségek. Természetesen gyümölcs és gyümölcs között is van különbség, az alma alacsony energiatartalmú, míg a banán, a szőlő, a ringló és főként az aszalt gyümölcsök kifejezetten kalóriadúsak, ezért ezekből keveset csemegézzünk!

Márton Anita