Szülés egyenlő fájdalom?

Egészen a múlt század második feléig nem volt kérdéses, hogy a szülés fájdalommal jár. A szülési fájdalomcsillapításnak ma is sok ellenzője van – érdekes módon legtöbbször férfiak.

Egyik leggyakoribb „érvük": eddig is megszülettek a gyermekek, minek ezen változtatni. Pedig a szülési fájdalomcsillapítás az utóbbi néhány évtizedben rendkívül nagy fejlődésen ment keresztül, többféle biztonságos formája alakult ki, szükségessége nem lehet kérdéses. Ma már a világon a szülések 30 százaléka zajlik gerinc közeli (epidurális) érzéstelenítésben. A fejlett országokban az összes szülő nő 60-80 százaléka részesül valamilyen fájdalomcsillapításban, érzéstelenítésben. Ha valamit sokan tesznek, persze még nem jelenti azt, hogy jó is. A szülési fájdalomcsillapítás azonban számtalan előnnyel jár, és ezekről az ellenzői valahogy elfelejtkeznek.

Egyesek szerint a fájdalomcsillapítás árthat az újszülöttnek, károsan befolyásolja a korai anya-gyermek kapcsolatot.  Sokan (köztük magyar kutatók is) vizsgálták az epidurális érzéstelenítés hatását az újszülöttre. Az objektív, összehasonlító vizsgálatok során azt találták, hogy a fájdalomcsillapítót kapott anyák gyermekeinek elevensége és izomtónusa átmenetileg, 1-2 óráig csökkenhet - tehát nehezebben szopnak. Ám ezt követően visszatér a „világ rendje", és a kontrollcsoporttól semmiben sem különbözött a viselkedésük. Végeztek késői idegrendszeri vizsgálatokat is, melyek során a gyógyszerek semmilyen károsító hatását sem sikerült bizonyítani. Csak a nem megfelelően kivitelezett érzéstelenítés (például túl korán kezdett) rejt veszélyeket az újszülött számára.

Ugyanakkor a megfelelően végzett epidurális érzéstelenítés nagyon sok előnnyel jár: megszabadítja az édesanyát a fájdalomtól és az azzal járó szorongástól, rossz élménytől, ami szintén nem közömbös az anya-gyermek kapcsolat szempontjából. A fájdalommentes szülés elősegíti az újabb gyermek vállalását is. Lehetőséget biztosít műtétes szülés - például császármetszés vagy fogós szülés - esetén a kontaktusra az édesanyával. Az esendő koraszülöttek is legkíméletesebb módon epidurális érzéstelenítés mellett jöhetnek a világra.

Az epidurális érzéstelenítés a szülési fájdalomcsillapítás ma elérhető leghatékonyabb módszere. Előnyös az anya és a magzat számára, és gyakorlott kézzel végezve teljesen veszélytelen.

Dr. Boross Gábor gyermekorvos