Szorult helyzetben

Minden ötödik felnőtt szenved krónikus székrekedéstől. Ez a probléma rendkívül nagy terhet ró a szervezetre, és tönkreteszi a közérzetet. Nemcsak a hiábavaló „trónolás” nehéz, de a következményei is: a teltségérzet, a szájszag, a fejfájás, a fáradtság és sok más, az életminőséget jelentősen csorbító kellemetlenség.

Egyaránt normálisnak tekinthető a napi háromszori és a háromnaponkénti székletürítés. Minden esetben perdöntő az egyén jó közérzete.

Az orvostudomány szorulás néven különböző tüneteket foglal össze. Ezekhez tartoznak az alábbiak:

  • ritka székletürítés - heti háromszori alkalomnál kevesebb
  • hiányzó székelési inger
  • nagyon kemény állagú, illetve csekély mennyiségű széklet
  • fájdalommal járó székelés
  • a székletürítéshez erőteljes préselés szükséges
  • blokádérzet és tehetetlenség, hogy egyáltalán legyen széklet
  • tökéletlen székletürítés érzete.

Ha rendszeres székletürítéshez szoktunk, a szorulás érzete gyakran már jóval korábban jelentkezik. Ha hosszabb időn keresztül nagyon meg kell erőltetnünk magunkat székletürítéskor, közben fájdalmat is érzünk, vagy utána még mindig kellemetlen teltségérzetünk marad, úgy panaszainkat érdemes mielőbb orvos segítségével tisztázni. Csak így dönthető el végül, mi idézte elő a székrekedést, és milyen kezelésre van szükség.

A szorulás leggyakoribb okai: rosthiányos táplálkozás, mozgáshiány, stressz, betegségek, gyógyszerek és megromlott bélflóra. Ezért a kezelésnek elsősorban ezen tényezők normalizálását kell szolgálnia. A rostdúsabb táplálkozás azt jelenti, hogy kevesebb húst, tejterméket, valamint fehér lisztből készült ételt fogyasztunk, és több zöldséget, több barna gabonafélét, gyümölcsöt és olajos magvakat kell magunkhoz vegyünk. Erre rá kell még segíteni extrém rostdús élelmiszerekkel és gyógytermékekkel: jó hatású a búzakorpa, a lenmag, aszalt szilva beáztatva, az indiai útifűmag (Psyllium mag). A néha előforduló puffadás ne kedvetlenítse el a próbálkozót, fontos, hogy megtalálja azt a határt, amikor még a felfúvódás elviselhető, mégis egyre rostdúsabban táplálkozik. Jelentős mennyiségű folyadék fogyasztása szükséges.

Sokaknál pusztán a rendszeres futás, tánc, aerobik elegendő a megfelelő hatás eléréséhez, de van, akinek a kedvező változás érdekében jógagyakorlatokat, hasi gyakorlatokat is kell végeznie.

A másik típus a szorongás és rosszul kezelt stressz miatt lesz szorulásos. Ilyenkor a relaxációt kell megtanulni, masszázsokra, hasi kezelésekre, illetve wellness kényeztetésekre kell időt és pénzt szánni. A bélflóra rendezése már természetgyógyászatban felkészült orvos segítségét is igényli. Ilyenkor például kolonhidroterápia vagy más kezelési módszer után pro- és prebiotikumokkal, valamint étrendátállítással feljavítják a bélflórát, ez önmagában képes megoldani a székrekedést.

A hashajtók kerülendők, még a növényiek is, de szükség esetén az orvos ilyet rendelhet átmenetileg. Döntő többségben a székrekedés megszüntethető, de fontos, hogy ennek kezelésében tapasztalt orvos vezesse a terápiát, és lehetőleg a hashajtók tartós alkalmazását próbálják kerülni.

Figyelem: a hirtelen változó székletürítés lehet súlyosabb, akár daganatos betegség előjele is, mindenképp jó ezt kivizsgáltatni!

Dr. Tamasi József belgyógyász szakorvos