Szemvédő színek

Jót tesz a szemünknek, ha eleget alszunk és a napi tevékenység során időnként pihentetjük. Ugyancsak hatásos a szemtorna, amikor a mereven bámult képernyőtől elfordítjuk a tekintetünket és szemügyre vesszük a szoba négy sarkát, jobbra-balra, föl-le mozgatjuk a szemgolyónkat. De az sem mindegy, mi kerül a tányérunkra.

A lutein, a zeaxanthin, az A- (béta-karotin), C- és E-vitamin, valamint a cink egyaránt óvja a szem egészségét. A jótékony anyagok többsége megtalálható a zöldségekben és gyümölcsökben. Ezekben sokféle aktív növényi hatóanyag, úgynevezett fitokemikália rejtőzik, amelyek nagymértékben hozzájárulnak az egészség, ezen belül a látás épségének megőrzéséhez.

A szem egészsége szempontjából két színanyag, a lutein és a zeaxantin a legfontosabb. A lutein - amely alacsony koncentrációban sárga, míg nagyobb töménységben narancsos-piros színű - alakítja ki többek között a spenót, a zöldborsó, a cukkini, a brokkoli, a kivi, a kelkáposzta és a tojássárgája színét, a zeaxantinnal pedig például a burgonyában és a kukoricában találkozhatunk.

 A szem védelméről is gondoskodhatunk az átgondoltan összeválogatott, színes zöldségeket, gyümölcsöket tartalmazó, úgynevezett „szivárvány étrend" segítségével. Szűcs Zsuzsanna, a Nestlé dietetikusa azt ajánlja, hogy az alábbi csoportok közül legalább kettő-három szerepeljen naponta a tányérunkon:

* zöld színű zöldségek, gyümölcsök: például zöldborsó, brokkoli, paraj (spenót), sóska, kelkáposzta, kivi, bimbós kel, fejes saláta, uborka

* lila színű zöldségek, gyümölcsök: például lila káposzta, cékla, áfonya, fekete ribizli, szilva, vörös szőlő

* piros színű zöldségek, gyümölcsök: például paradicsom, görögdinnye, piros húsú paprika, pink grapefruit, vérnarancs

* sárga színű zöldségek, gyümölcsök: például sárgarépa, sütőtök, sárgabarack, sárga húsú paprika, kukorica

* fehér színű zöldségek, gyümölcsök: például zeller, vöröshagyma, fokhagyma, petrezselyem gyökér, körte, banán, karfiol, burgonya

A nyers zöldségek, gyümölcsök C-vitaminban gazdagok, de ha az A- és E-vitamin pótlásáról is szeretnénk gondoskodni, akkor készítsünk salátát, locsoljuk meg olíva- vagy búzacsíra-olajjal, és szórjunk rá bőven napraforgómagot.

Egyre több embernek okoz panaszt a szemszárazság. A kellemetlen tünetek kialakulásához hozzájárul a képernyős munka - a monitort nézve ugyanis ritkábban pislogunk -, a szoba száraz levegője, illetve a légkondícionáló. A szaruhártyát nedvesen tartó, a szemet védő könnyfilm képződéséhez hozzájárul a kellő mennyiségű folyadékfogyasztás, emellett az omega-3 zsírsavak szintén fontos szerepet játszanak a könnyfilm megtartásában. Ezért együnk rendszeresen halat, tenger gyümölcseit, mandulát és diót!

Évente szemészeti szűrővizsgálaton érdemes ellenőriztetni szemünk állapotát. Ennek során a szemész vizsgálja a látásélességet, a szemlencsét, a szemnyomást, megtekinti a szemfenéken található képleteket. A szűrés célja, hogy idejében felfedezze a kezdődő rendellenességeket, amelyek például szürkehályog, zöldhályog, makula-degeneráció kialakulására utalnak. Ezek a súlyos, látást veszélyeztető elváltozások ma már jó eredménnyel kezelhetőek, így megőrizhetjük szemünk világát.

A Gyógyhír könyvesbolt ajánlja

Uschi Ostermeier-Sitrowski: Szemtorna a számítógépnél

John Lust-Michael Tierra: A természetes gyógymódok bibliája

Daniel Agustoni: Kranioszakrális öngyógyítás

Kolimár Éva