Szabadon lélegezni

Télen a fűtött szobákban túl szárazzá válhat a levegő, ami megviseli a légutak nyálkahártyáit, köhögést, fáradtságot, fejfájást, ingerlékenységet, nyugtalan alvást okoz. Különösen fontos ilyenkor párásítással óvni a nyálkahártyák épségét, és biztosítani a szabad orrlégzést, mert segíthet a nátha, az influenza megelőzésében, megfázás esetén pedig a gyorsabb gyógyulásban.

Az orron a beszívott levegőt a vérerekkel behálózott orrnyálkahártya előmelegíti. Az orr belsejében három szinten helyezkednek el az orrkagylók, megnövelve a belső nyálkahártya felületét. Mire a belélegzett levegő eljut az orrüreg hátsó felébe, csaknem csíramentessé válik, mert az orr nyálkahártyáját borító, tapadós váladék kiszűri a légárammal besodródó kórokozókat, szennyeződéseket.

Elsődleges: a párásítás 

Dr. Schramek József belgyógyász-háziorvos a téli időszakban nem mulasztja el felhívni betegeinek figyelmét a párásítás fontosságára.

- A nyálkahártya jelenti a szervezet elsődleges védőpajzsát a különböző kórokozók ellen.
A téli időszakban jelentkező vírusos és bakteriális fertőzésekkel szemben a felső légutak kiszáradt nyálkahártyája kevéssé képes védekezni.
A szennyezett levegő és a dohányzás tovább növeli a felső légúti megbetegedések kockázatát. Pedig egészségünket jelentősen befolyásolja, hogy milyen páratartalmú lakásban élünk.

A doktor szerint gyermekek esetében az optimális páratartalom megteremtésével megelőzhetjük vagy csillapíthatjuk a légcsőhurutot és az ezzel járó, jellegzetes köhögést, kivédhetjük a nyálkahártya-irritációt. Felnőtteknél a komfortérzetet növeli a jobb levegő. A legegyszerűbb egy speciális, állítható fokozatú hidegpárásító berendezést beszerezni és azt használni a lakásban. Más készülékek a levegőt is szűrik, ezért az allergiásoknak kifejezetten javallott a poratkák számának csökkentésére. A klasszikus, radiátortestre forrasztott, henger alakú tartályok általában nem elégségesek a levegő nedvesítésére, ugyanis nemcsak az számít, mennyi víz van a párologtatóban, hanem az is lényeges, hogy mekkora a párologtató felület.

Illóolajok, tengeri só

Az egészséges orrváladék tiszta, folyós, nem túl sűrű. Szerepe, hogy folyamatosan nedvesen tartsa a nyálkahártyát, a benne levő ellenanyagokkal megakadályozza a vírusok és baktériumok megtelepedését. Ha mennyisége vagy minősége megváltozik, közérzetünk javítására alkalmazhatunk patikákban, vény nélkül kapható orrcseppet, mentolos, illetve gyógynövényes orrkenőcsöt vagy tengeri sós orrspray-t.

- A levegő páratartalma védi az orr nyálkahártyáját. Erre jó példa, hogy a tengerparton ritka az allergia, az orrlégzés jóval szabadabb, hiszen a levegő kellemesen sós párát tartalmaz. Ezt a sós párát próbáljuk utánozni különböző tengerisót tartalmazó orrspray-vel, sólámpával, sószobával - magyarázza dr. Gelléri Julianna homeopata fül-orr-gégész. - Amennyiben megbetegszik az orrnyálkahártya, először sóoldattal próbálkozzunk, majd ha nagyon dugul az orr, akkor a hagyományos orrcseppeket használjuk.

Az orrcseppek összehúzzák az orrnyálkahártya ereit, csökkentve ezzel annak duzzanatát. Alapos orrfújás után alkalmazzuk, naponta háromszor. Enyhén döntsük hátra fejünket, majd cseppentsünk mindkét orrjáratba. Hogy a folyadék mindenhova eljusson, enyhén hajtsuk fejünket előre-hátra. Figyelem! Az orrcseppek és spray-k túlzott használata káros, mert elpusztulhatnak a nyáktermelő mirigyek és a nyák mozgását segítő csillószőröcskék, ami állandó orrduguláshoz vezet!

Megkönnyíthetjük az orrfújást, ha előtte mindkét orrlyukba tengeri sós spray-vel fújunk néhányszor. A készítmény kíméletesen tisztítja az orrüreget, nedvesíti az orr nyálkahártyáját, megkönnyíti a por, pollenek, a mikroorganizmusok és más szennyező anyagok eltávolítását.

Az eldugult orr, a légutak tisztításában segítségünkre lehetnek különböző illóolajok és gyógynövények. Az illatos mentatea segít megszabadulni az orrdugulástól, igazán finom ilyenkor elkortyolgatni egy csészével. Megkönnyebbülést hoznak a borsmenta, az eukaliptusz, a citrom, a fahéj, a fenyő, a kakukkfű, a mandarin, a narancs, a szantálfa illóolajok. Cseppentsük zsebkendőre, az aromalámpa tálkájára, vagy tegyünk egy keveset a párologtató készülék vizébe az értékes hatóanyagból.

Hogyan tisztítsuk a gyermek orrát?

A legkisebbek gyakran náthásak, de ők még nem tudják kifújni az orrukat. Az eldugult orr miatt a gyermek sem aludni, sem enni nem tud megfelelően. A felgyülemlett váladék tovább fertőz, hasfájást, hányást, hasmenést is eredményezhet. Egy egyszerű nátha miatt olyan elhúzódó és szövődménnyel járó megbetegedés alakulhat ki, mint az arcüreg- vagy fülgyulladás. Ezért lényeges az apróság orrából az orrváladékot eltávolítani.

Ehhez vásárolhatunk kézi, elemes vagy erőteljesebben tisztító „porszívó orrszívót", amellyel gyorsan és fájdalommentesen lehet leszívni a váladékot. A szükség szerint naponta többször alkalmazható eljárással segíthetjük a náthás gyermeket, hogy könnyebben kapjon levegőt. A kicsi azonnal megkönnyebbül, hiszen végre tud enni, és jobban alszik. Ha a porszívó hangjától fél a gyerek, a kézi vagy a csendesen zümmögő elemes készülék lehet az ideális megoldás. Az orrszívó használata előtt érdemes tengeri vizes orrspray-vel nedvesíteni az orrüregeket.

Tipp

* A legegyszerűbb párásító, ha egy kisebb tepsibe vagy lapos tálba vizet töltünk, és az edényt a fűtőtest közvetlen közelébe helyezzük.
* A szobanövények nemcsak megszépítik a lakást, hanem hozzájárulnak a levegő páratartalmának emeléséhez is.

* Az illóolajok közül a citrom- és az eukaliptuszolaj segítenek a vírusok és baktériumok okozta megbetegedések leküzdésében.

Márton Anita