Recseg, ropog? Mozogjon!

Az egyik legtöbb panaszt okozó ízületünk a térd. De mint a legtöbb mozgásszervi probléma esetén, a legjobb tanács: csillapítani kell a fájdalmat és óvatos mozgatással elősegíteni a gyógyulást. Mozgassuk a térdünket, de csak kíméletesen!

Az ízület két csont találkozásánál kialakult, mozgékony szerkezet. A szemben álló csontrészek széleit ízületi tok és erős szalagok, inak kötik össze. Az ízületi tokon belül a csontvégeket kemény, mégis rugalmas porc borítja, közöttük pedig keskeny ízületi rés található, amelyet egyfajta kenőanyagként ízületi folyadék tölt ki. Ennek köszönhetően lesz „olajozott" a mozgásunk.

Elkopó porcok

A panaszok többségének hátterében a porckopás áll. Kialakulásában szerepet játszhatnak öröklött tényezők, fokozott terhelés, amelyet okozhat versenysport, nehéz fizikai munka vagy elhízás, de az életkorral együtt a porckopással járó panaszok is növekednek. Ehhez hozzájárulhat a mozgásszegény életmód is, hiszen a porc táplálékát az ízületi folyadékból veszi fel, ami mozgás hatására termelődik.

A porckopás kezdeti stádiumában a porcfelszín kissé egyenetlenné válik. Később a porc felrostozódik, feltöredezik, kis lyukak, fekélyek keletkeznek a felszínén. Idővel kalcium tartalmú, meszes kristályok jelennek meg a porcban, ezzel próbálja csökkenteni a szervezet a csontvégek súrlódását. Végül a porc teljes állománya megfogyatkozik, majd eltűnik. Előrehaladott formában a fájdalom, a mozgáskorlátozottság fokozódik. Röntgenfelvétel alapján lehet tájékozódni a porckopás mértékéről.

Az első panaszok általában 40 éves kor után jelentkeznek enyhe ízületi fájdalom formájában, amely kezdetben csak terhelésre jelentkezik, és pihenéskor szűnik. A fájdalom mellett az ízület mozgástartománya beszűkül, mozgatásakor recsegő, roppanó hangot hallhatunk. Reggelente, illetve hosszabb pihenés után merevebbek az ízületek, idő kell, hogy bejáratódjanak. Ilyenkor sokat segíthet a fizioterápia és a gyógytorna.

Válasszon kíméletes sportot!

Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopéd szakorvosa szerint az alsó végtagon a leggyakoribb problémák a térdet érintik, mivel ez a szervezet legbonyolultabb ízülete. Már egy kis sérülés vagy akár a kóros bokabedőlés miatt kialakult lábdeformitás, kezeletlen lúdtalp esetén is túlterhelődik a térd, ami beindítja az ízületi kopás folyamatát. Ez már 14-15 éves korban elkezdődhet, és terhelés hatására a kopás fokozódik, tünetet azonban csak évekkel később okoz.

- Ha tehát fény derül egy ilyen esetre, mindenképpen tehermentesíteni kell a térdet, legalábbis olyan sportot űzni, amely nem terheli nagyon az ízületi porcot, szalagokat, de erősíti a térd körüli izmokat. A kivizsgálásban és a megfelelő életmód, mozgásforma kiválasztásában is elkerülhetetlen lenne a szakorvos közreműködése - tanácsolja dr. Dobos Márta. - Elsősorban ilyen az úszás, amelynek során érdemes felváltva gyors- és hátúszásban edzeni. A mellúszás azért nem ajánlott, mert az egy kicsit csavarja a térdízületen belüli szalagokat. Csípőízületi problémák esetén azonban kifejezetten jót tesz a mellúszás a széles ívű lábtempó miatt, amely megelőzheti a később kialakuló ízületi zsugorodásokat. A biciklizés is szóba jöhet, különösen, ha sikerül deréktámaszos ülésben tekernünk, amely enyhén hátradöntött helyzetben van. Csípőízületi kopásos betegeknél is ideális megoldás lehet egy ilyen szobabicikli. A lényeg, hogy semmiképpen se görnyedjünk előre a kormányhoz, így a derekat sem terheljük. A tekeréssel is csínján kell bánni, akinek térdízületi kopása van, semmiképpen se tegyen rá ellenállást, mintha hegynek föl menne, mert ez ugyanolyan terhelést jelent, mint a futás.

Az elliptikus trénerről elterjedt, hogy nem terheli a térdet, de ha már kialakult a térdízületi kopás, még ettől is óvakodni kell. Az ugrálós edzések, a különböző aerobikfajták csakis egészség ízületű embereknek ajánlott. Alternatívaként szóba jöhet a tai csi és a mediball, amelyek finom hullámmozgásukkal kifejezetten kíméletesek, javítják az ízületi porc táplálkozását, és élvezetesek is. A jóga, a pilates, a body art is remek választás lehet, ha illik a személyiségünkhöz a lassabb, meditatívabb mozgásforma, és ha kihagyjuk a térdeplő gyakorlatokat. Érdemes a mozgásformákat váltogatni, mivel így fejlődik harmonikusan az izomzat és változik az ízületi terhelés. Legalább heti 6 x 30 percet rászánni a mozgásra, de sosem kampányszerűen, a lényeg a rendszeresség - ajánlja a szakorvos.

A Gyógyhír Könyvesbolt ajánlja

Myriam Canas-Gustavo Villalobos: Egészség 60 év felett

Jennie Bittleston: Jóga

Sally Searle-Cathy Meeus: Pilates

Angus Clark: Csi-kung

Tanya Wyatt: Légy a saját személyi edződ!