Rák: elkerülhető kockázatok

Világszerte évente 12 millió új rákos megbetegedést jeleznek a statisztikák. Ezek 40 százaléka megelőzhető lenne – hívta fel a figyelmet a Nemzetközi Rákellenes Szövetség (UICC) idei közleményében.

 

A genfi székhellyel működő nemzetközi szervezet szakértői szerint a megelőzés egyik fontos, ám gyakran feledésbe merülő formája az oltás. A rákos megbetegedések közül ugyanis minden ötödik összefüggésbe hozható vírusos vagy bakteriális fertőzésekkel, amelyek közvetlenül teremtik meg a rák veszélyét, vagy legalábbis növelik a betegség kialakulásának kockázatát. Ilyen például a humán papillomavírus okozta méhnyakrák és a hepatitisz B vírus okozta májrák. Mindkettő ellen már rendelkezünk védőoltással, a lehetőségeket azonban ki is kell használni - figyelmeztetett a szervezet.

A megelőzés másik támasza az életmódváltás: a rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás, a visszafogott alkoholfogyasztás, a kevésbé intenzív napozás, valamint a dohányzás kerülése ugyancsak csökkenti a rák kockázatát. Mindent egybevetve a rákos megbetegedések kialakulásának veszélye 40 százalékkal lenne csökkenthető. Ezért a Nemzetközi Rákellenes Szövetség világszerte arra szólította fel az egészségügyi hatóságokat, hogy tudatosítsák az emberekben ezeket az összefüggéseket.

Az elhízás ugyancsak összefüggésbe hozható bizonyos daganatfajták nagyobb kockázatával. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a hasi vagy alma típusú kövérséget a 10 legsúlyosabb betegség közé sorolja, mert az úgynevezett civilizációs (és megelőzhető) betegségek, mint a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri, a mozgásszervi, valamint a rosszindulatú betegségek kialakulásában kiemelkedő rizikófaktor - állapítja meg dr. Rodé Magdolna: A kövérség és kísérőbetegségei című könyvében. A kockázat szempontjából mérvadó a haskörfogat figyelése.
A hasban találhatók azok a „veszedelmes" zsírsejtek, amelyek szerepet játszhatnak a daganatok kialakulásában, illetve a növekedésében. Ezek a sejtek olyan gyulladásos idegi átvivő anyagokat termelnek, amelyek a daganatos sejtek osztódását is stimulálják. A zsírsejtekben lévő átvivő anyagok közvetlenül is beindíthatják a génmutációt, a rákos folyamatot. Ennek kockázatát csökkenthetjük egészségesebb étrenddel, ha mellőzzük a mesterséges ételszínezékekkel, ízfokozókkal, tartósítószerekkel előállított ételeket, üdítőket, és sportolással ledolgozzuk súlyfeleslegünket.

Kolimár Éva

2010/09