Prosztatapanaszok

Testünk az évek számának növekedésével átalakul. Egy speciálisan férfias szerv, a prosztata (dülmirigy) már az élet delén felhívhatja magára a figyelmet, idővel mérete, szerkezete megváltozik. Szerencsére az elváltozások többsége jóindulatú.

Az ötven feletti férfiak többsége már találkozott valamilyen prosztatabetegséggel. Leggyakoribb panasz a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, aminek jellemző tünete a vizeletürítési nehézség, a gyakori vizelési inger, esetleg inkontinencia (vizelettartási probléma). Mindez az éjszakai pihenést is megzavarhatja, ami jelentősen rontja az érintett életminőségét. Mivel hasonló panaszt például daganat, húgycsőszűkület, hólyagizomzat-gyengeség is okozhat, a pontos diagnózis és hatásos kezelés megválasztása érdekében ajánlott mielőbb urológus szakorvoshoz fordulni.

Amennyiben a betegnek csupán enyhe panaszai vannak, az orvos életmódbeli változtatásokat tanácsol: egészségesebb táplálkozást, több mozgást, növényi eredetű étrend-kiegészítők, például tökmagolaj szedését. Hasznos lehet az alkoholfogyasztás, a szaunázás, vagyis a vérbőséget okozó tevékenységek mellőzése. Ha a természetes gyógymód, az életmódbeli váltás nem jár eredménnyel, gyógyszeres kezelést, illetve műtéti megoldást javasol az orvos. A korszerű, endoszkópos beavatkozás előnye, hogy nincs szükség a hasfal felnyitására, a beteg lényegesen rövidebb idő alatt gyógyul.
A részben vagy egészében eltávolított prosztata nincs negatív hatással a páciens későbbi szexuális életére.

Fiatalabb férfiaknál is jelentkezhet prosztatagyulladás, amelyet bakteriális fertőzés, szexuális úton terjedő kórokozó vagy más tényezők idéznek elő. A heveny prosztatagyulladás tünetei: magas láz, kínzó vizelési inger, előfordulhat ödéma is. Ha nem kezelik, a heveny tünetek csillapodnak, de a baj nem szűnik meg. Az idült (krónikus) prosztatagyulladás jellegzetes tünetei: a hasi felfúvódásérzés, a keresztcsonti fájdalom, feszülés a végbéltájékon. Ha sikerül azonosítani a kórokozót, akkor célzott terápiával, egyébként tüneti kezeléssel, gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel, fájdalomcsillapítókkal gyógyítható a betegség.

Rendszeres szűrés

A prosztatabetegségek megelőzéséhez szükség van a rendszeres kontrollra. Noha a férfiak többsége idegenkedik az urológiai vizsgálatoktól, 40 év felett ajánlott évente részt venni a célzott szűrésen. Ezek a vizsgálatok mind a rosszindulatú, mind a jóindulatú betegségeket időben feltárják, így a gyógykezelésük sikeres lehet.

Lóránth Ida