Prosztatanapok a férfiak egészségéért

A prosztata, más néven dülmirigy fontos szerepet játszik a férfiak nemzőképességében. Ez a gesztenye nagyságú szerv közvetlenül a hólyag alatt helyezkedik el, a húgycső 2-3 cm-es szakasza keresztülfut rajta. A prosztata betegségeire jellemzően a vizelési nehézségek, illetve a kismedencei fájdalom hívja fel a figyelmet.

 

A Magyar Urológusok Társasága 2005 óta minden év szeptemberében megszervezi a prosztatanapot, amely idén már prosztatahétté bővült. A programsorozat célja a férfiak egészségének védelme, a saját testük működésével kapcsolatos ismeretek bővítése, ingyenes szűrésekkel a kóros elváltozások korai felfedezése. Egy új kifejezés, a prosztata-tudatosság elterjesztésével az urológusok egy új szemléletet szeretnének meghonosítani, a férfiak felelős hozzáállását a prosztata-bajok megelőzésében, a gyógyulásban és a szövődmények kialakulásának megakadályozásában.

Hazánkban rendszerint a felnőtt férfiak addig nem foglalkoznak ezzel a jelentéktelennek gondolt szervvel, amíg panaszt nem okoz. Gyakran még a fájdalmas tüneteket sem tudják helyesen értelmezni, és csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor már állapotuk tűrhetetlenné válik.

Pedig jó, ha tudják, mi fenyegetheti egészségüket. A harmincadik évtől növekedni kezd a dülmirigy kötőszöveti része, később a mirigyes állomány is. Emiatt a férfiak többségénél kialakul a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, amely az életminőség romlásán túl szövődményeket is okozhat. De nem csak a dülmirigy méretének változása jelenthet problémát. A felnőtt férfiak közel fele élete során egyszer átesik prosztatagyulladáson. A fiatalabb korosztály figyelmét érdemes felhívni az egyre gyakoribb kismedencei fájdalom szindrómára, amely a megjelölt területen okoz kisugárzó fájdalmat, a közérzetet, a teljesítőképességet rontó, a szexuális életet zavaró problémákat. Ezek a jóindulatú elváltozások jól kezelhetők.

A prosztatarák dobogós helyen áll a férfiak halálát okozó rosszindulatú betegségek sorában. Pedig a rák korai felismerése és kezelése jelentősen megnöveli a túlélési esélyeket.
A rendszeres szűrés haszna életekben mérhető: 20 százalékkal csökkenti a halálesetek számát.

Miből áll a szűrés? A Prosztata Specifikus Antigén (PSA) diagnosztikai módszer alkalmazásával, rektális vizsgálattal, és ha szükséges, szövetmintavétellel (biopsziával) korai stádiumban megállapítható a rákos elváltozás. A PSA olyan anyag, amit a normális és a rákos prosztatasejtek is termelnek. Az emelkedett PSA-szint korai jele lehet a prosztataráknak, de okozhatják húgyúti fertőzések, illetve a prosztata egyéb elváltozásai. Normális PSA-szint mellett is lehetséges a rákos sejtek jelenléte. Ezért szükséges komplex vizsgálatokat végezni, és ha a prosztatarák gyanúja merül fel, a dülmirigyből vett szövet analízise vezet biztos eredményre.

A magyar férfiak esetében a prosztatarákot 70-80 százalékban akkor mutatják ki, amikor már áttétek is megjelentek. Az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában csupán 20 százalékra tehető az ilyen esetek száma. Az egészségvédő kampányok eredménye látványosan igazolja a felvilágosító munka hasznát: férfiak ezrei győzték le az időben felismert daganatot. Az ötven év fölötti magyar férfiak szűrésének minél szélesebb körű megvalósítása ezrek életét menthetné meg!

Erre jó alkalom az idén szeptember 13-ával kezdődő héten megrendezett prosztatanapok. Az urológusok a legtöbb megyeszékhely központi kórházaiban szerveznek szűrést, Budapesten a Bajcsy-Zsilinszky, a Budai Irgalmasrendi, a Dél-pesti, a Péterfy Sándor utcai, a Szent István, a Szent János, az Uzsoki Kórház urológia osztályain és a SOTE Urológia Klinikáján várják a jelentkezőket. A szervezők arra kérik az érdeklődőket, hogy leginkább a negyven feletti, urológiai kezelés alatt nem álló urak kérjenek időpontot a szűrésre az egyes intézmények által megadott telefonszámokon. További információ a www.prosztatanap.hu oldalon.                

Jó tudni a férfiaknak

  • mi a prosztata funkciója a szervezetükben
  • milyen típusú megbetegedései, elváltozásai lehetnek
  • ha a prosztatarákot korai stádiumban diagnosztizálják, a túlélési esélyek lényegesen nagyobbak
  • ötven év felett évente menjenek el urológiai vizsgálatra akkor is, ha nincsenek panaszaik
  • a férfiak nyolcvan százalékánál jelentkezik a prosztata megnagyobbodása, az ebből adódó problémákra számtalan, korszerű gyógymód áll rendelkezésre
  • ma már a dülmirigyműtét nem szükségszerűen befolyásolja a potenciát!

Kolimár Éva

2010/09