Prosztatagondok

A klimax általános értelemben a legmagasabb pontot, a csúcsot jelenti. Innen már csak lefelé vezet út. A hétköznapi életben a klimax alatt a hölgyek menstruációs ciklusának megszűnését és az azzal együtt járó egyéb panaszokat, azaz a női változó kort értjük. Bármilyen meglepő, a férfiaknál is van klimax, azaz olyan állapot, ahonnan csak „lefelé” vezet út.

A férfiak korosodásával a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH, benignus prosztata hypertrophia) szinte törvényszerűen fellép. Az, hogy mely életkorban következik be, függ például az életkörülményektől, egyéb megbetegedésektől, öröklött adottságoktól és egyéb tényezőktől. A prosztata szövetállományának burjánzása alapvetően nem kóros, de sok kényelmetlenséget okozhat. A leggyakoribb, ami tulajdonképpen jelzi a folyamat elindulását, a húgycső beszűkülése, ami vizelési nehézségekhez vezet. A vizelet vékony sugárban, nehezen csordogál. Gyakori a vizelési inger, a húgyhólyag ürülése nem teljes. Súlyosabb esetben a vizelet elakadhat. A tökéletlen ürülés miatt a pangó vizelet gyulladásos folyamatokat indíthat el. A prosztata megnagyobbodásával rosszindulatú rákos folyamatok jöhetnek létre. Ezért szükséges figyelmet fordítani a férfiklimaxra is! A prosztata vizsgálatát urológus végzi, betapintással. Ha az orvos szükségesnek ítéli, ultrahangos, esetleg computertomográfos (CT) vizsgálatot is kezdeményezhet. A legfontosabb, hogy a rákos megbetegedés előfordulását kizárják.

A prosztatamegnagyobbodás megelőzésére alapvetően természetes alapú szereket ajánlhatunk. Ide tartoznak a fűrészpálma, csalángyökér, tökmag, rozspollen, liliom. Ezen gyógynövényeknek régóta ismert, tapasztalatból tudott a prosztatamegnagyobbodásra kifejtett jótékony hatása. A patikákban gyógyszerek és étrend-kiegészítők formájában kaphatók. A leggyakrabban alkalmazott szerek a tökmagolaj- és a fűrészpálma-kivonat tartalmú készítmények. A növényi kivonatokat tartalmazó termékek alkalmasak az elváltozás megelőzésére, illetve a folyamat lassítására, a kellemetlen tünetek enyhítésére. Ha a problémák fokozódnak, orvosi vizsgálat szükséges annak kizárására, hogy nem következett-e be gyulladásos folyamat, melynek gyógymódja megfelelő gyulladáscsökkentő, illetve antibakteriális szer alkalmazása. Jobb a bajt megelőzni, mint a kialakult problémát kezelni!

Dr. Sánta Zsuzsanna szakgyógyszerész