Óvjuk, kényeztessük a lábunkat!

Ameddig nem fáj, nem gátol a járásban, általában senki sem törődik a lábával. Természetesnek tartja, hogy gond nélkül járhat lépcsőt, futhat, vagy ugorhat. Azt is mondhatnánk: alsó végtagjainkat mindaddig elhanyagoljuk, sőt szűk cipőkkel, divatos tűsarokkal kínozzuk is, ameddig nem mutatkoznak rajta komoly gondok a járásnál.

A láb egészségének megőrzését, a későbbi mozgásszervi problémák hatékony megelőzését érdemes volna már a járni tanuló gyerekeknél elkezdeni, majd a célnak leginkább megfelelő lábbelik kiválasztásával óvodás és iskolás korban is folytatni. Felnőtt korban pedig tekintettel lenni arra, hogy éppen milyen célra választunk magunknak cipőt: fontos volna a foglalkozáshoz maximálisan alkalmazkodó, a sétához, kiránduláshoz, sporthoz leginkább kényelmes lábbelik hordása. A divatos, ám kényelmetlen, a lábra és a testtartásra egyaránt káros cipőket pedig kifejezetten csak alkalmi eseményekre kellene felvenni. Ezeket az alapvető követelményeket, amelyek hozzájárulhatnának a láb hosszú távon megőrzött egészségéhez, az emberek többsége nem tartja be.

Tűsarokkal gyötörjük, elhízással terheljük

A cipőviselés alapszabályainak folyamatos és durva megszegése, figyelmen kívül hagyása azt eredményezi, hogy 40 éves kora körül már minden második, harmadik embernek fáj a dereka, a háta, továbbá bütykös, tyúkszemes a lába. Az egészséges lábbeli kiválasztásán kívül természetesen más is hatással van a lábak egészségére. Fontos szempont például a túlsúly elkerülése. A súlyfelesleg már kisgyerekeknél is károsítja a lábat, az ép harántboltozat helyett kialakul a lúdtalp, a harántsüllyedés. Nemzetközi kutatások igazolták, hogy náluk a talppárnákban is több zsír halmozódik fel, mint a normál súlyú gyerekeknél és többek között ez okozza a korai láb deformitást. A túlsúlyos test felnőttkorban is megnöveli a lábproblémák kockázatát, hiszen ekkor a lábakra ható folyamatos terhelés, körülbelül az egyén testsúlyának a 120 százaléka. Vagyis egy 60 kilogrammos embernek a lába járás közben a mozgás folytán 72 kilogrammot cipel. A túlsúly pedig ennél is nagyobb nyomást helyez a láb tartószerkezetére, ami a talpban lévő ínak gyulladását, illetve sarokfájdalmakat okozhat. Hosszabb távon pedig aktívan közrejátszik a kalapácsujjak és a bütykök kialakulásában. A folyamatos lábfájást okozó lúdtalp felnőtteknél sem ritka lábhiba. Oka a lábboltozat süllyedése, amely negatív irányban változtatja meg a láb súlyelosztását. Ezért az izmok állandóan megfeszülnek, az ínszalagok megnyúlnak. Annak következtében pedig nemcsak a láb fáj, hanem a boka és térdízületek, a derék, és a csípő is. Később pedig ízületi kopás is felléphet.

Balzsamozzuk, masszírozzuk, védjük!

Az említett láb- és egyéb mozgásszervi problémák megelőzése végett érdemes többet törődni lábunkkal és rendszeresen ápolni, „kényeztetni" azt. Erre ma már számos eszköz a rendelkezésünkre áll: a különféle, patikákban kapható lábápoló balzsamoktól, krémektől, spray-ktől kezdve egészen a gyógyharisnyákig, gyógybetétekig, gyógycipőkig.

A célnak leginkább megfelelő, a láb egészségét megőrző lábbeli kiválasztása és hordása, illetve a rendszeres lábápolás mellett kiváló eszköz az alsó végtagok tornáztatása is. A lábtorna egyik leghatékonyabb eszköze a füves, kavicsos talajon való mezítlábas közlekedés, ám erre (jó esetben) csupán kellemes időben, nyáron van lehetőség. A mezítláb járás élményét hatékonyan imitálják azok a szobai eszközök, amelyek például a gyógyászati segédeszköz árusító boltokban, illetve némely patikában elérhetők. Tornázni persze eszközök nélkül is lehet: széken, fotelben ülve végezhetünk olyan egyszerű gyakorlatokat, amelyek erősítik a lábat. Ehhez akár egy egyszerű ceruza, vagy egyéb apró tárgy is elegendő: lábujjainkkal felemeljük, majd letesszük a padlóra a ceruzát. A gyakorlatot 15-20 alkalommal ismételgetjük. Ezt követheti a bokakörzés, a lábfejek ritmikus megfeszítése, majd elernyesztése. Kitűnő tornaeszköz például egy kisméretű gumilabda, amit a lábunkkal görgethetünk.                                                                           

Gyógylábbelik

Lábunk egészségét kiválóan karbantartják az úgynevezett gördülő talpú cipők, illetve a különféle gyógypapucsok. Segítségükkel megfeszülnek és aktivizálódnak az elgyengült, és keveset használt izmok, azok pedig leveszik a kóros terhelést az ízületekről. Mindeközben a test vérkeringése folyamatosan javul, az anyagcsere fokozódik. Nagy előnyük, hogy bizonytalanul járó gyerekek és idős emberek is gond nélkül viselhetik. 

Lóránth Ida