Óvjuk a bőrünket!

A bőr szervezetünk első védelmi vonala a külvilág ártalmai ellen, egyben az immunrendszer része. Nyáron különösen sok inger éri, hiszen jórészt fedetlen. A napfénytől kezdve a rovarcsípésig bármi, ami a bőrünkhöz ér, kellemetlen gyulladást vagy allergiás reakciót válthat ki.

Leggyakoribb panasz a csalánkiütés, amely kis ödémás göb formájában jelentkezik, enyhe pír és viszketés kíséretében. Kiválthatja a hideg- vagy meleghatás, napsütés, stressz, rovarcsípés, bizonyos növényi nedvek, gyógyszerek, vegyszerek, kozmetikumok, fém, továbbá sokféle élelmiszer: hal, kagyló, tojás, eper, olajos magvak, ízesítő és adalékanyagok. Lehet allergiás vagy nem allergiás eredetű a panasz, ennek kiderítése nem egyszerű. A tünetek hirtelen jelennek meg, és ha a duzzadás, az ödéma az arcon, szemen, a száj környékén, a nyelven vagy valamely végtagon jelentkezik, illetve nyelési-légzési nehézséget okoz, azonnal forduljunk orvoshoz!

Az ekcéma többnyire allergiás válaszreakcióként kialakuló bőrgyulladás. Vörös foltok, ned-vedző hólyagocskák jellemzik, rohamszerű viszketési ingerek kísérik. A legismertebb bőrallergia-típus az úgynevezett atópiás dermatitisz, amely az erre genetikailag hajlamos személyeknél kialakuló ekcéma. Másik fajtája a kontaktallergia, ez esetben az allergénnel történő érintkezés vált ki jól látható bőrelváltozást. Az atópiás dermatitisz elsősorban az érzékeny bőrű gyerekek betegsége, oka sok esetben rejtve marad, a kontaktallergia „tettese" rendszerint kideríthető: leggyakrabban fém (testékszer, tetoválás), latex (gumikesztyű), valamilyen kozmetikum, tartósítószer vagy illatanyag áll a tünetek hátterében.

Csalánkiütés vagy ekcémás bőrgyulladás kialakulhat napsütés hatására is, ha a szervezet valamilyen okból érzékennyé válik a fényre. A kiváltó tényezők közé tartoznak bizonyos gyógyszerek, növények, kémiai és illatanyagok, egyes autoimmun betegségek, mint a lupus (SLE). Más esetben a napsütés és egy érzékenyítő anyag együttes előfordulása váltja ki a napallergiának nevezett bőrtüneteket.

Napjainkban az ismert kockázatok ellenére a barna bőr divatos, de nem célravezető, ha egy hétvégén szeretnénk bronzszínűre lesülni. A nap jótékony hatását jóval kisebb dózisban fejti ki: elősegíti a D-vitamin képződését, erősíti a csontokat, élénkíti az anyagcserét, erősíti az immunrendszert, felkészíti a bőrt az erősebb sugárzás elviselésére. Ezért hasznos, ha mértékletesen élünk vele.

Tudta?

Fényérzékennyé tehetnek: bizonyos gyógyszerek (egyes antibiotikumok, gyulladásgátlók), parfümök, illatanyagok (bergamott-, citrus-, szantálfaolaj), dezodorok, a lejárt szavatosságú kozmetikumok, a tetováláshoz használt színezék (kadmium), ásványolaj- származékok.

Kolimár Éva