Óvakodjunk a nyers ételtől!

A nyaralást tervezők többsége már az első tavaszi hetekben elkezdi szervezni az utazást. Szállást, repülőjegyet rendel, időpontokat egyeztet, a hölgyek ruhavásárlásba kezdenek. Egyszóval felkészülnek a nyaralásra, ám egy fontos dologról, a nyaralás egészségügyi kockázatairól, a pihenésre kiszemelt országban előforduló, számunkra idegen fertőzések veszélyeiről, betegségekről kevesen tájékozódnak.

Bármilyen kellemetlen gondolat, mégis minden külföldre utazónak számolnia kell azzal, hogy a pihenés napjai alatt megbetegedhet. Különösen azokra érvényes ez, akik távolabbra, a miénktől különböző éghajlatú, kultúrájú országba készülnek. Ahhoz, hogy valamilyen súlyos, fertőző betegséget megkapjon az ember, nem kell feltétlenül trópusi országba utaznia, elegendő, ha a kontinens mediterrán országait vagy valamelyik, hozzánk közel eső tengerpartot választja.

Fertőző kagylók, csigák

A mediterrán vidékek kedvelt tengeri fogásait érdemes bizonyos óvatossággal, fenntartásokkal fogyasztani. A különféle, nyersen fogyasztott kagylók, csigák potenciális forrásai a májat megtámadó hepatitiszfertőzésnek.
A tengeri élőlények egyre növekvő hányada - a parti nagyvárosok tengerbe engedett, tisztítatlan szennyvize miatt - hordozza a hepatitisz-A vírust.
A Földközi-tenger kagylóinak a 40 százaléka ma már bizonyítottan fertőzött ezzel a kórokozóval. A legkockázatosabb a délolasz tengerpart: Bari, Brindisi, Foggia, Nápoly és Calabria környékén tilos nyers tengeri herkentyűket kóstolgatni, de a görög és spanyol partszakaszok sem mentesek a kórokozót hordozó kagylóktól és egyéb tengeri állatoktól. A hepatitisz vírusfertőzésnek viszonylag hosszú a lappangási ideje: az esetek többségében csak 2-3 hét elteltével, általában a nyaralás befejezése után jelentkeznek a májgyulladás tünetei. A fertőzés rendkívül veszélyes, mert ha késve ismerik fel és veszik kezelésbe a betegséget, vagy a hibás terápia következményeként a krónikussá váló májgyulladásból évekkel később májrák alakulhat ki. Éppen ezért a megelőzés a legfontosabb. A vírus által fertőzött területekre való utazás előtt néhány héttel érdemes hepatitisz-A és B elleni védőoltást kérni, és a helyszínen tartózkodni a nyers kagylófélék, csigák fogyasztásától. A magas hőfokon kezelt, párolt, főzött, sütött kagylófélék és egyéb tengeri gyümölcsök gond nélkül fogyaszthatók.

Kockázatos a fogmosás is

Persze, nemcsak a nyers kagylók, csigák jelentenek fokozott egészségügyi kockázatot. A mostanában egyre divatosabb sushi fogyasztása sem biztonságos. Japánban, a sushi hazájában például a lakosság 80 százalékának emésztőrendszere fertőzött a halak testén élősködő apró férgekkel. A nyers hússal azok petéi bekerülnek a szervezetbe, és ott tovább szaporodnak.

Különféle emésztőszervi betegségeket nemcsak a nyers húsfélék okozhatnak, hanem a zöldségek, gyümölcsök is. Sokan csupán arra figyelnek, hogy mosatlan gyümölcsöt, salátaféléket ne fogyasszanak, ám arra nem gondolnak, hogy az a víz, amivel azokat megtisztították, szintén fertőzött lehet. Teli gyengébb, súlyosabb bélbetegségeket előidéző kórokozókkal. Ilyen fertőzés szinte bárhol utolérheti az utazót, akár a drágább szállodákban is. A helyi csapvíz fertőzöttsége miatt óvakodni kell még a fürdőszobai csapból való fogmosástól vagy a jégkockával hűtött italok fogyasztásától is.

Tipikus női és férfibetegségek

A zürichi egyetem kutatócsoportja érdekes jelenséget tapasztalt az utazásaik, nyaralásuk alkalmával megbetegedett páciensek körében. Vizsgálataik szerint vannak olyan tipikus utazási betegségek, amelyek inkább a férfiakat, mások pedig nagyobb arányban a nőket támadják meg. A nők többsége valamilyen emésztőszervi és húgyúti betegségtől szenved, a férfiaknál gyakoribbak a különféle, magas lázzal járó vagy  szexuális úton terjedő betegségek megjelenése. A férfiak például gyakrabban betegszenek meg maláriában, kiütéses lázszindrómában vagy dengue-lázban, vagyis olyan fertőzések következményeként, amelyeket rovarok (szúnyog, kullancs) terjesztenek. A majdnem 70 ezer külföldön megbetegedett turistát vizsgáló kutatás szerint a nők egynegyede akut hasmenéssel tért haza: majdnem 40 százalékkal gyakrabban betegedtek meg ilyen tüneteket okozó fertőzéstől, mint a férfiak.                                                                       

Hasmenés esetén

Súlyos gyomorrontás vagy hasmenés esetén a legfontosabb teendő a folyadékpótlás és a szervezet sóháztartásának helyreállítása. A tiszta víz fogyasztásánál hatékonyabb, jobban felszívódik, egyben az elvesztett anyagokat is pótolja a következő recept alapján könnyen elkészíthető oldat: 1 kávéskanál sót és 6 kávéskanál cukrot tegyen 1 liter, megbízhatóan tiszta vízbe, majd minden hasmenés, hányás után fogyasszon 1-2 dl-t. Két év alatti gyermeknek 0,5-1 dl-t adhatunk ebből a folyadékból.

Tudta?

Az utazóknak szóló, élelmiszerre vonatkozó egészségvédő tanácsokat egy régi angol mondás így foglalja össze: „Hámozd meg, főzd meg vagy dobd el!" Amikor még nem létezett palackozott ásványvíz, az óvatos világjáró inkább konyakkal öblögetett fogmosás után. Eszébe sem jutott, hogy a bizonytalan forrásból származó, helyi vízzel próbálkozzon. Ma is hasznos, ha van a poggyászunkban vízforraló vagy a víz fertőtlenítésére alkalmas szer.

Profi tanácsadás

Utazás előtt mindenképpen szükséges a célország egészségügyi állapotairól, az ott leggyakrabban előforduló betegségekről részletesen tájékozódni. Egyéni és meghatározott úticélra vonatkozó részletes felvilágosítást a háziorvostól, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) regionális intézeteitől, a Trópusi és Utazási Betegségek Intézetétől (Budapest IX., Páva u. 27.), a Szent László Kórház Trópusi Betegségek Ambulanciájától (Budapest IX., Gyáli út. 5-7.) és az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Oltóközpontjától (Budapest IX., Gyáli út 2-4.) kérhet.

Magyarországon jelenleg huszonhétféle betegség ellen adható védőoltás. Ezek közül külföldön a leggyakrabban előfordulók a már említett hepatitisz-A és -B, a sárgaláz, a tífusz, a kullancs-encephalitis, a meningococcus, a tetanusz, a veszettség, a kolera. Jó tudni, hogy a védőoltások többségéért, valamint a malária elleni gyógyszerért térítést kell fizetni, és elegendő időt kell hagyni a védettség kialakulására, ezért a felkészülést már most érdemes elkezdeni.

Lóránth Ida