Normális vérnyomást!

Magyarországon a felnőttek 16-20 százalékának, a 60 éven felüliek több mint felének magas a vérnyomása. Sokan tudnak betegségükről, mégsem állnak rendszeres gondozás alatt. Pedig ha nem kezelik megfelelően, a hipertónia hosszabb távon vesekárosodáshoz, szívinfarktushoz és agyvérzéshez vezethet. Nem kellene, hogy így legyen, életmód-változtatással magunk is sokat tehetünk a betegség kialakulása ellen.

A magas vérnyomás kialakulásában 40 százalékban játszanak szerepet az úgynevezett nem befolyásolható rizikótényezők, ami lényegében a genetikai hátteret jelenti, azt, hogy örököltünk-e erre való hajlamot szüleinktől. Ennél jelentősebbek az úgynevezett befolyásolható rizikótényezők, mint a dohányzás, a stressz, a mozgásszegény életmód, a magas koleszterinszint és a túlzott só fogyasztás. Nem csak a gyógyszerek segítenek a vérnyomás karbantartásában, mi magunk is sokat tehetünk egészségünk érdekében.

Fogyás és testmozgás

Nagyon fontos a rendszeres testmozgás és a fittség. Már 5 kiló fogyás csökkenti a magas vérnyomás-értékeket. A rendszeres sportolás hatására a szív hatékonyabban képes felhasználni az oxigént, így nem szükséges olyan erősen dolgoznia, hogy pumpálhassa a vért. Legalább 30 perces mozgás javasolt a hét öt napján, olyan intenzitással, hogy megizzadjunk. Ügyeljünk a fokozatosságra, a megfelelő mozgásforma kiválasztásához kérjünk orvos vagy személyi edző tanácsát!

Jóga és relaxáció

A lassabb, mélyebb lélegzés és a meditatív gyakorlatok csökkentik a stressz-hormonok szintjét, amelyek máskülönben vérnyomás növekedést eredményeznek. Reggel és este is érdemes 5 percet szánni a tudatos, mély, hasi légzésre, így a bennünk lévő feszültségek is könnyebben távoznak. A jóga, a relaxáció, az elmélyült zenehallgatás ugyancsak jó hatással van a hipertóniás betegekre.

Sóból kevesebbet, káliumból többet

Hasznos a sóban szegény táplálkozás. A só a víz visszatartására készteti a szervezetet, növelve az erekben keringő vér mennyiségét. Sóból maximum 1500 mg-ot lenne szabad naponta fogyasztani, ami nagyjából egy teáskanálnyi. Ebbe beleszámítanak az eleve magas sótartalmú készételek, felvágottak, chipsek is.

Káliumfogyasztásunkat viszont érdemes növelni. A narancslé, a burgonya, az édesburgonya, a banán, a bab, a paradicsom, a borsó, a zöldségfélék és a szárított gyümölcsök mind gazdag káliumforrások.

Óvatosan a koffeinnel

A kávéfogyasztással érdemes csínján bánni és gondosan odafigyelni testünk jelzéseire. Valójában még most is viták folynak arról, befolyásolja-e a koffein a vérnyomást. Egyesek szerint nem, míg mások úgy vélik, hogy a koffein azáltal növelheti a vérnyomást, hogy kitágítja a véredényeket, és megsokszorozza a stressz hatását. Legyünk mértékletesen és tapasztaljuk ki, ránk milyen mennyiség van jó hatással!

Csak egy pohár vörösbor

A mérsékelt alkoholbevitel védő hatású lehet a szív- és érrendszeri betegségek tekintetében. Napi 1 pohárka vörösbor - étkezés után - kifejezetten jót tesz, de ennél nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás már vérnyomásemelő hatású, emellett károsítja a szívizomzatot is, és jelentős többletkalóriát tartalmaz. Ugyancsak fontos a dohányzás elhagyása. A dohányzás az érelmeszesedés felgyorsításával jelentős fokban hozzájárul az erek rugalmasságának elvesztéséhez, így a vérnyomás-szabályozó mechanizmusok is károsodnak.

Fizioterápia

A szénsav jó értágító, a szénsavas gyógyvizek a bőrben lévő erek kitágítása révén jelentős vérnyomáscsökkentő hatással járnak. A fürdővel azonban vigyázzunk, a túlzottan hideg víz az erek összehúzódása által, a meleg víz pedig a szív munkájának fokozása által terheli meg a keringést, ezért a legjobb a semleges hőmérsékletű, 34-36 fokos vízben fürdőzni.

Rövidebb munkaidő, hatékonyabb munka

Ha 41 óránál többet töltünk a munkahelyünkön hetente, 15 százalékkal megnő az esélyünk a magas vérnyomásra. A túlórázás megnehezíti a mozgás és az egészséges étkezés beillesztését a napirendbe. Pedig hosszútávon megtérül az erre fordított idő és energia. Vagyis ha a munkaidőnkben koncentráltabban végezzük a feladatainkat, még egy nyugodtan elfogyasztott ebéd, majd délután egy átmozgató, stressz-csökkentő edzés is beleférhetne a napirendünkbe.

Márton Anita