Napozás után hidratálás

Az óvatos napozás nem ártalmas, sőt a szárító hatású UV fény sok bőrproblémára hoz enyhülést. Főleg a tengerparti nyaralások tehetnek csodákat a problémás bőrrel. A napfény és a sós víz már egy nap alatt helyrehozhatja az ekcémás, pikkelysömörös vagy pattanásos állapotot.

 

Az erős napsugaraktól feltétlenül óvjuk bőrünket fényvédő krémmel, naptejjel. Egy strandolással, kirándulással eltöltött nap után nagyon lényeges a gondos bőrápolás. Hűsítsük, hidratáljuk a bőrt, hogy megőrizzük szépségét és egészséges barnaságát a nyaralás után is.

Tejföl a hátra

Dr. Svajda Bernadett bőrgyógyász szerint nem kell teljesen elrejtőznünk otthonunk hűvösébe még a legforróbb nyári napokon sem, bár 11 és 15 óra között szigorúan kerülni kell a tűző napsugarakat.

- A figyelmeztetések ellenére van, aki túlzásba viszi a napfürdőzést, vagy sportolás, városnézés közben egyszerűen nem veszi észre, hogy leégett. Ha húzódik, piros, érzékeny a bőrünk, sürgősen borogassuk be, hogy lehűtsük a sérült felületet. Egy tiszta törülközőbe vagy pamutanyagba csavarjunk jégakkut vagy akár egy zacskó fagyott zöldborsót, és ezzel enyhítsük a kellemetlen érzést - ajánlja a specialista. -  Ha nincs más kéznél, beválhat nagyanyáink praktikája, a hideg tejföl, amely egyszerre hűti és táplálja is a bőrt. Figyeljünk oda arra is, hogy ha már megtörtént a baj, a teljes gyógyulásig ne érje már nap ezt a felületet, mert a legenyhébb napsugár is égő fájdalmat, irritációt okozhat. Súlyosabb leégés esetén láz, szédülés, hányás is jelentkezhet, ilyenkor inkább keressünk fel orvost panaszainkkal, és ne kísérletezgessünk a kezeléssel házilag!

Egészséges barna bőr

A fényvédelemmel nem ér véget a nyári bőrápolás. Még ha nem égett is le a bőr, akkor is szükséges esténként napozás utáni nyugtató krémek és gélek használata, amelyekkel nyugtatjuk, frissítjük, hidratáljuk testünket. Dr. Svajda Bernadett szerint a zsíros bőrűeknek alig, a száraz bőrűeknek viszont nagy szükségük van a napfürdő utáni ápolásra.

- Szinte minden komolyabb kozmetikai cég kínál a fényvédők mellé napozás utáni készítményeket, amelyek a hagyományos termékeknél jóval dúsabbak speciális bőrnyugtató összetevőkben.
A hát jellemzően senkinél sem szárad ki, a lábszárak azonban a legkritikusabb területnek számítanak.
A kisgyermekeknél a hajlatokra kell odafigyelni,
a felnőtteknél azonban a láb, a térd és a kar igényli leginkább a törődést. Napozás után alaposan zuhanyozzunk, mossuk le a napkrémek maradékát, és hidratáljuk a bőrt vizes alapú, könnyű állagú krémekkel - javasolja Svajda doktornő.

Nem csak krémekkel védhetjük és regenerálhatjuk bőrünket. Bizonyos étrend-kiegészítők, úgynevezett napozó tabletták béta-karotin- és vitamintartalmuknak köszönhetően javítják bőrünk ellenálló képességét és segítik a barnulást.

Belső hidratálás

A bőrápolás, bőrfeszesség szempontjából különösen fontos a táplálkozásunk és ezen belül a folyadékbevitel. A napi 2-3 liter folyadék alapvető igénye szervezetünknek, és a szükséges mennyiség tovább növekszik sportolás, nehéz fizikai munka, meleg időjárás, terhesség, illetve a lázzal, hányással, hasmenéssel járó betegségek esetén. A legjobb, ha nem is várjuk meg, hogy ránk törjön az égető szomjúságérzés, hiszen az már a szervezet segélykiáltása.

Napközben fogyasszunk ásványvizet, enyhe gyümölcsteát vagy cukormentes gyümölcsleveket! Két étkezés közt pedig magas nedvességtartalmú gyümölcsök fogyasztásával pótolhatjuk az elvesztett nedvességet. A nyári időszakban bőségesen válogathatunk a finom, friss gyümölcsökből, tehát könnyű dolgunk van, amikor gyümölcssalátát vagy turmixot szeretnénk készíteni. A nedvesség pótlására elsősorban magas víztartalmú gyümölcsöket és zöldségeket válasszunk, mint a görögdinnye, a sárgadinnye, az eper és az alma. Nyáron hozzájuthatunk már szabadföldön nevelt, finom, nap érlelte paradicsomokhoz is. A lédús piros finomság igazi vitaminbomba, ráadásul magas likopintartalmának köszönhetően ideálisan készíti elő a bőrt a napozáshoz.

Jó tanácsok:

* Ne kenjünk zsíros kencéket a hólyagosra égett bőrre!

* Az aloe verát tartalmazó készítményeket először egy kis felületen próbáljuk ki, mert az arra érzékenyeknél ez az egyébként kiváló gyógyhatású növény allergiás reakciót okozhat!

* Hűsítő enyhülést hozhatnak a termálvizes testpermetek is, amelyeket patikákban tudunk beszerezni.

* Óvatosan törülközzünk, ne dörzsöljük, inkább finoman itassuk fel a vizet a kipirult bőrről.

* Az önbarnító krémek nem biztosítanak fényvédelmet, az általuk elért barnaság nem óv meg bennünket az erős UV sugaraktól.

* A kopasz fejbőrről se feledkezzünk meg, ha nincs nálunk sapka, akkor naptejjel kenjük be a tar fejtetőt is!

Márton Anita

2010/08