Minden változás gyanús!

A daganatszűrés csak első hallásra tűnik félelmetesnek. Ha belegondolunk, sok esetben elég egy tükör és a figyelmes önvizsgálat, hogy felfedezzük a legapróbb gyanús jelet. Aki felelősséget érez a saját egészségéért, ilyenkor nem vár arra, hogy majd magától megoldódik a probléma, hanem orvoshoz fordul.

A bőr a legnagyobb szervünk, amely erős, rugalmas, folytonosan megújuló burokként védi szervezetünket a külvilág fizikai, kémiai ártalmaitól és a kórokozóktól. Szembeötlő minden változás, ezért hasznos, ha időnként szemügyre vesszük, látható-e rajta valamilyen szokatlan elszíneződés vagy kinövés.

Jó, ha tudjuk, hogy az elvékonyodott ózonréteg miatt mérhetően erősebb lett az UV sugárzás, ezért nem ajánlott a legforróbb déli órákban napozni. Sokan nem hallgatnak erre a hasznos tanácsra. Pedig egyre szaporodik a melanomás esetek száma az egész világon, elsősorban a fehérbőrűek körében. A festékes bőrdaganat a 20-30 éves korú nők között a rákhalálozási listán az első, a 30-35 évesek körében a második helyet foglalja el. Életmódunk változása - több napfény, szolárium használata, stresszes életmód - mind növelik a bőrdaganat kialakulásának esélyét. A családban előforduló bőrrák, nagyszámú vagy szabálytalan anyajegyek jelenléte, a világos bőr és hajszín, a sok napozás (és szoláriumozás) egyaránt hozzájárulnak a kockázatokhoz.

A melanoma - a bőr festéktermelő sejtjeinek (melanociták) kóros elváltozása - a bőrből kiinduló daganatos megbetegedések legveszélyesebb típusa, mert gyorsan növekszik, és korán képez áttéteket távoli testtájak felé. A rosszindulatú elváltozás leggyakrabban már meglévő anyajegyből alakul ki.

Mire figyeljünk? Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosa sorolja a veszélyre utaló jeleket:

1. Gyanús, ha megváltozik az anyajegy színe, a pigmentációja egyenetlen lesz, például különféle árnyalatú barna és fekete keveredik pirosas, fehéres, kékes, szürkés vagy rózsaszínes árnyalatokkal.

2. Ha megváltozik a határa (széle), terjedni, nőni kezd a bőrfelszínen.

3. A korábbi anyajegy mellett új anyajegy jelentkezik.

4. Az anyajegy alakja aszimmetrikussá válik, vagy egy új, aszimmetrikus anyajegy jelenik meg.

5. Megváltozik a felszíne, a korábban lapos anyajegy kiemelkedik a bőrből, megvastagodik.

6. Figyelmeztető jel a felmaródás vagy kisebesedés, illetve az anyajegy vérzékenysége is.

Mindezek mellett érdemes figyelni a bőrön előforduló, az anyajegyektől méretben, színben eltérő, látszólag változást nem mutató foltokra is. A melanoma az esetek egy részében már meglévő anyajegyből, gyakran azonban az ép bőrön újonnan jelentkezik, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük bőrünk állapotát. Havonta egyszer átvizsgálva testfelületünket észrevehetjük a változásokat, illetve az új növedékeket - tanácsolja a szakorvos.

Mindenkinek javasolt, hogy évente vegyen részt bőrgyógyászati ellenőrzésen. Akinek sok, vagy szabálytalan anyajegye van, ennél gyakrabban jelentkezzen szakorvosi szűrésre. A bőrgyógyász egy speciális nagyító (dermatoszkóp) segítségével megvizsgálja az anyajegyek szerkezetét, így kiszűri azokat, amelyek veszélyforrást jelenthenek. Az idejében felfedezett melanoma ma már gyógyítható!

Kolimár Éva