Lábápolás felsőfokon

A nyári meleg, a szandálban járás nem kíméli a lábat. Mielőtt ősszel harisnyát és zárt cipőt húzunk, gyógynövényes lábfürdővel, hidratáló krémekkel, élénkítő masszázzsal tudjuk rendbe hozni a kiszáradt, meggyötört talpakat.

 

Nyáron a sarok és a talp a szokásosnál intenzívebb ápolást igényel. A nyitott cipőkben még az egészséges lábfej bőre is meggyötörtebb, a különféle ortopédiai elváltozások esetében - a rossz helyekre eső terhelés miatt - különösen makacs bőrkeményedés képződhet. A megvastagodott, élettelen bőr könnyen berepedezhet, ezek a fájdalmas és érdes rések szabad utat engednek a kórokozóknak is.

Kovács Ottília manikűrös-pedikűrös szerint a bőrkeményedések eltávolítását óvatosan végezzük otthon, mert a túl gyakran, illetve vagy túl mélyen lereszelt felületre még keményebb réteg nő vissza. Bőrgyalut otthon inkább ne használjunk, mert mély sebeket ejthetünk, ha megszalad a penge a kezünkben. Gyakori elváltozás a tyúkszem, amely kis kiterjedésű, megkeményedett terület a lábon.  Ez a szervezet egyféle védekezése, hiszen a kérges bőr a csontot védi az irritációtól. A tyúkszemnek van egy befelé elkeskenyedő bőrtüskéje, amely nyomhatja az alatta elhelyezkedő ideget.

- Otthon a drogériákban, patikákban beszerezhető krémekkel, ecsetelőkkel és tapaszokkal lehet a tyúkszemet kezelni, ám a megvastagodott bőrréteg kivágását inkább pedikűrös végezze - int a szakember.

Benőtt körmük miatt sokan alig tudnak cipőt húzni. A leginkább a nagylábujjon jelentkező elváltozást érdemes türelmesen és gyengéden kezelni. Kovács Ottília azt tanácsolja, hogy ne vágjuk tövig, hagyjuk inkább hosszabbra nőni a körmöt. A nehezebb hozzáférés miatt tanácsos inkább körömcsipesszel dolgozni.

- Ne vágjuk ki a sarkokat, egyenes széleket alakítsunk ki! Így elkerülhetjük, hogy begyulladjon a bőr, illetve újra benőjön a köröm. A körömágyra ránőtt bőrt csak finoman toljuk le, a durva kivágás hatására csak jobban megerősödik. A bőrápolás és a körömvágás után, a zsírtalanított körömre kerülhet a lakk. Ha valakinek eldeformálódtak a körmei, vagy nincs megelégedve a formájukkal, lábműkörömmel szépítheti lábfejét.

A lábgomba és a szemölcsök sokak életét keserítik meg. Megelőzésképpen mindig viseljünk papucsot uszodában, szaunában és a konditermek zuhanyozóiban. Fürdés után gondosan töröljük szárazra a lábfejet, különösen az ujjak közötti bőrfelületet.

- Nem érdemes tűrni és szenvedni, hiszen a lábgombára olyan, vény nélkül kapható oldatokat és krémeket használhatunk, amelyek néhány hét alatt megszüntetik a problémát. A körömgomba makacsabb elváltozás, de a bőrgyógyász gyógyszeres kezeléssel legtöbbször meg tudja szüntetni a bajt. A szemölcsöket is érdemes orvosnak megmutatni, otthon ne próbáljuk leszedni őket - ajánlja a pedikűrös.

Heti szépségrutin

A rozmaring, a kamilla, a menta és a citromfű remekül frissíti és szagtalanítja az izzadós lábakat. A kellemesen meleg lábfürdő tartson minimum 15 percig.

Az ápolás része a bőrradírozás, az elhalt hámsejteket eltávolítva puha és rugalmasabb lesz a bőr. Kényeztessük a lábakat alapos talpmasszázzsal, amely felfrissíti a bőrt és élénkíti a vérkeringést. 

Alkalmanként tegyünk paraffinos pakolást a lábfejre, erre lehet speciális zoknit húzni vagy fóliát tekerni.

Nappalra hintőporral tegyük szárazzá a lábfejet, kiváltképpen alkalmas erre a folyékony púder, amely megszáradva porrá alakul.

Látogatás a pedikűrösnél

4-6 hetente ajánlott szakképzett pedikűröst felkeresni. Az első kezelés előtt nagyon fontos beszámolni a krónikus betegségekről és a rendszeresen szedett gyógyszerekről, hiszen a vérhígítót szedők esetében már apró sérülésnél is tartósabb vérzéssel lehet számolni. A cukorbetegeknek kiváltképpen ajánlott pedikűröshöz járniuk, mert náluk a rosszabb vérkeringés miatt az esetleges sérülésből nehezen gyógyuló fertőzés alakulhat ki.

Márton Anita

 

 

2010/09