Küzdősport és agresszió

A 11 éves fiam most kezdett el karatézni. Eleve vehemens személyiség, mégis féltem őt. Felmerült bennem a kérdés, hogy a küzdősportok miatt a gyermekem nem lesz-e agresszívabb?

Véleményem szerint a küzdősport nagyon jó választás! A harcművészetek, mint a karate, a judo, testi-lelki hatásainak eredménye az olyan életfelfogás, világnézet, bölcselet és erkölcstan, amely egy japán szóval kifejezhető: busido. Jelentését az európai ember számára leginkább az angol „gentleman like" fejezi ki, míg magyarul így lehet mondani: „talpig férfi". Számos kísérleti és összehasonlító vizsgálat eredményei kimutatták, hogy a küzdősportos foglalkozásokon részt vett gyermekek eredményei magasabb értékeket mutattak a vizsgált területeken, mint a más sportágakat űző, illetve a nem sportoló gyermekeké. A vizsgált területek: figyelem tartóssága, erő növekedése, mozgáskoordináció javulása, tanulók kockázatvállalása, empátia, teljesítmény motiváltság, sikerorientáltság.

A küzdősportok legfontosabb személyiségformáló „hozadéka" a társak tisztelete, a küzdőképesség, fegyelem és önuralom, az önkontroll és önszabályozás, az önmegvalósítás és együttműködés. Türelem, rend, fegyelem, az ellenfél megbecsülése, lovagias gondolkodás - erre tanítja egy harcművész mester a tanítványait.

Ilyés Gyula személyi edző