Kullancsokról és betegségekről kutyásoknak

Hazánkban kutyáink kullancsosságát leginkább három kullancsfaj okozza. A legelterjedtebb, a közönséges kullancs, kifejlett alakjai szabad szemmel is láthatók, néhány milliméter nagyságúak, de vérrel teleszívott állapotban a babszem nagyságú méretet is elérhetik.

A kullancsoknak meghatározott  fejlódési ciklusuk van. Ennek során különböző méretű és megjelenésű alakjaival találkozhatunk. Ezek mindegyike vérrel táplálkozik. A nőstény kullancsoknak a peterakáshoz van a legnagyobb mennyiségű vérre szükségük. Általában ezeket a példányokat vesszük észre, holott a hímek és a szabad szemmel nem látható fejlődési alakok is jelen lehetnek.

A kullancsoknak a vérszívás mellett betegségközvetítő szerepük is van. Vérszíváskor az áldozatukba juttatott vírusok, baktériumok vagy egysejtű paraziták révén jelentős egészségkárosodást, halálos megbetegedést is előidézhetnek. A közvetített kórokozók állati és emberi megbetegedést egyaránt okozhatnak. Embereknél legismertebbek az agyvelő- és agyhártyagyulladás, továbbá a Lyme-kór. Ez utóbbi megbetegedésre kutyák esetében is számíthatunk.  A kutyáknál a lehetséges fertőzések közül nagyobb a babesiosis jelentősége. A kullancsok babesiával való fertőzöttsége hazánkban magasnak mondható. A babesiák okozta súlyos lép- és veseelváltozások a kutya vörösvérsejtjeire kifejtett hatásuknak köszönhető, mely akár halálos kimenetelű is lehet. A babesiosis az embert is veszélyeztető megbetegedés.

A kullancs „beágyazódásától" a kórokozók szervezetbe jutása közt eltelt idő eltérő lehet. A Lyme-kór kórokozójának a kullancsból az emberi szervezetbe jutáshoz 48-72 órára van szüksége. Más kórokozóknak néhány óra is elegendő. Fontos tehát a kullancsok megtapadásának és a vérszívás lehetőségének a csökkentése.

A betegségek megelőzésének legfontosabb tényezője a kullancsok elleni megelőző kezelés alkalmazása. Ma már számos korszerű gyógyszer és kezelési módszer ismert. A kutyák esetében legelterjedtebb a rácseppentő oldatok (spot on) havi rendszerességgel történő alkalmazása. Ez különösen akkor hatékony, ha távoltartó (repellens) hatású kezelést alkalmazunk. Hatékony lehet a nyakörvvel való védekezés is.

Gyakori eset, hogy családi házak kertjében szaporodik el a kullancs. Ez nemcsak ellehetetleníti a szabadban való tartózkodást, de rendkívül veszélyes is lehet. Földünk felmelegedése, valamint az utazási szokások megváltozása következtében a kullancsok elterjedtsége is változik, így bizonyos földrajzi területeken az eddig nem honos, új fajok megjelenésének lehetősége sem zárható ki. Ma már egyre több családban van kutya. Mivel a kutyák közvetítői lehetnek a kullancsnak, ezért szükséges felhívni a figyelmet a megfelelő és rendszeres megelőző védekezésre, így elkerülhetjük, hogy a négylábú hazahozza a veszélyes vérszívókat.