Kínzó köhögés

A köhögés kellemetlen, ám létfontosságú védekező mechanizmus, tulajdonképpen a hörgők tisztítását szolgálja. A kellemetlen s időnként fájdalmas, irritáló, száraz köhögés oka a hörgők nyálkahártyájának fokozott ingerlése, ezt köhögéscsillapítókkal lehet elnyomni. Ezek a gyógyszerek tompítják az agyi köhögésközpont ingerelhetőségét, vagy csökkentik a gégefőben és a hörgőkben levő receptorok érzékenységét.

De vigyázzunk, mert a fel nem köhögött hörgőváladék baktériuminváziót idézhet elő! Éppen ezért a köhögéscsillapítók csak rövid távra alkalmazhatók, például a zavartalan éjszakai nyugalom biztosítására, vagy amikor az erőteljes köhögési rohamok a hörgők károsodását okozhatnák.

Mihelyt a száraz, ingerlő köhögés hurutos köhögéssé válik, nyálkaoldókra, más néven köptetőkre van szükség. Ezek elfolyósítják a hörgőváladékot, elősegítik a gyógyító felköhögést, kiköhögést. Antibiotikumokkal csak a baktériumok győzhetők le, a vírusok nem! Ezért szokványos megfázás esetén, melyet rendszerint vírusok okoznak, nem javasolt az alkalmazásuk. Ha azonban a légutak bakteriális fertőzése is bekövetkezik, feltétlenül antibiotikumokra van szükség! Ekkor szedjünk mellé pre- és probiotikumokat, hogy a szervezet baktériumflórája ne károsodjon!

Köhögéscsillapítók száraz köhögésre

Az inhalálás ingercsillapító, nyákoldó és csíraölő hatású. Az eukaliptusz, a kakukkfű, az ánizs és az édeskömény főzete csillapítja a köhögési ingert, mert a garat nyálkahártyáját nedvesítik, nyákoldó, görcsoldó és csíraölő hatású.

A nyálkatartalmú növények - zilizgyökér, útifű, mályvavirág, martilapulevél, izlandi zuzmó - főzete vagy a kivonataikat tartalmazó szopogató tabletták ingercsillapítók, védőréteget képeznek a nyálkahártyán.

A forró édesköményes tej tompítja a köhögési ingert, közvetlenül a hörgőkben hat, ezért gyermekeknek is ajánlható. Egy csésze tejhez adjunk 3 teáskanál édesköménymagot, forraljuk fel, és forrón kortyolgassa a kis beteg! Erős váladékképződésnél azonban ne alkalmazzuk, mert a nyákot ki kell köhögni!

Köptetők hurutos köhögésre

Igyunk sokat: naponta 2-3 liter köhögés elleni teát, forró citromlevet, meleg bodza-bogyólevet! Ezek elfolyósítják a nyákot, segítenek a hörgőknek kiűzni a kórokozókat.

A gyógyteákat huzamosabb ideig ne fogyasszuk, mert irritálhatják a gyomrot! Köhögés esetén fontos lemondanunk a koffeinről és az alkoholról, mert mindkettő vízhajtó hatású.

Az orvosi zilizből, kakukkfűből, édesköményből készült mézes szirup szintén nyákoldó. A gyógynövényekből nyert éterikus olajok vagy illóolajok, mint például az ánizs, a kámfor, az eukaliptusz, az édeskömény, a borsmenta, a kakukkfű, a fenyő hűsítenek, megkönnyítik a légzést, és elősegítik a hörgőkből a nyálka elszállítását.

A növényi köptetők közül a szappanszerű, felületaktív anyagokat (szaponinokat) tartalmazó gyógynövényekből készített teák, a növényi kivonatokat tartalmazó szirupok, cseppek, tabletták serkentik a híg folyású nyálka képződését, és a besűrűsödött hörgőváladékot leválasztják a nyálkahártyáról. Ilyen növény a borostyán, a kankalin, az édesgyökér, az ökörfarkkóró, a földitömjéngyökér, a szappanfakéreg.

Dr. Tamasi József

belgyógyász szakorvos