Kiirthatatlan a parlagfű?

A parlagfű potyautasként az 1920-as években érkezett Amerikából, magja megbújt a gabonaszállítmányban. Az igénytelen növény gyökeret vert és gyorsan elterjedt egész Európában. A parlagfű egyetlen egyede akár nyolcmilliárd pollent bocsát a levegőbe, ezzel megkeserítve a növekvő számú allergiás életét.

 

Szinte lehetetlen kiirtani, ha lekaszálják, a parlagfű néhány nap múlva újra kihajt. Egy tő 30-40 ezer magot érlel, amelyek csírázóképességüket akár 40 évig megőrzik. De nem a magok jelentik az igazi problémát, hanem a gyom virágpora. Ez a parányi tüskés gombóc megragad a légutak nyálkahártyáján, a tüdőben, folyamatos irritációt és allergiás reakciót okozva. Elsősorban szénanáthát, asztmát vált ki, ritkábban ekcémát. A parlagfű virágzási ideje július közepétől az első őszi fagyig, október végéig, november közepéig tart.

Az allergia ígéretes gyógymódja lehet az immunterápia. Ennek során apránként, lassan növekvő adagokban hozzászoktatják a szervezet immunrendszerét ahhoz, hogy ne reagáljon túl hevesen a parlagfű pollenjére. De ehhez évek kellenek. Addig marad a tüneti kezelés, és az életviteli tanácsok.

Szénanátha esetén hatékony gyógymód lehet az antihisztamin tartalmú tabletta vagy orrspray, illetve szteroidot rendelhet az orvos orrspray, inhalációs vagy injekciós formában. Kiegészítőként különféle pollencsapdaként működő orvostechnikai eszközök vagy orrnyálkahártya-lohasztó spray, asztma esetén pedig hörgőtágítók segíthetnek. Különösen fontos, hogy a beteg orrlégzése biztosítva legyen, és ne szájon át vegye a levegőt, mert így az allergén közvetlenül a tüdőbe juthatna, súlyosabb állapotot okozva. 

Érdemes megfogadni az életviteli tanácsokat. Jó, ha tudja a beteg, mikor legnagyobb az allergiát kiváltó anyag mennyisége a levegőben. Parlagfű esetében hajnali 5 és 10 óra között nem tanácsos szellőztetni, mert ilyenkor a legmagasabb a pollenkoncentráció, inkább késő este nyissunk ablakot. Jó szolgálatot tehet zárt térben és autóban is a pollenszűrős légkondicionáló. Hazaérve hasznos azonnal lezuhanyozni, hajat mosni és ruhát cserélni, így kevesebb allergént hurcolunk be otthonunkba. Ne szervezzünk szabadtéri programot napos, szeles időben, inkább eső után induljunk sétálni, mert a csapadék kimossa a levegőből a virágport.

Jellemző keresztallergiák

Előfordulhat, hogy bizonyos élelmiszerek hasonló tünetet váltanak ki, mint az allergénként azonosított virágpor, mert kémiai szerkezetük hasonló, és az immunrendszer azonosnak észleli. Ez a keresztallergia.

Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka

Fekete üröm: kömény, csili, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, napraforgó, kivi, ánizs, árnika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno, zeller.

Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kivi, avokadó.

Füvek: paradicsom, rozs, búza, szója, földimogyoró, bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér.

Földimogyoró: dió

Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag

Latex: gesztenye, banán, spenót, avokadó, citrusfélék, kivi

Kolimár Éva