Kézen fogva

Ijesztő, amikor azzal kell szembesülnünk, hogy idősödő hozzátartozónk feledékenysége nem csupán szórakozottságának eredménye, hanem egy betegségnek a tünete. Az Alzheimer-kór az életkor növekedésével bekövetkező szellemi hanyatlás, amely az orvostudomány jelenlegi ismeretei szerint nem gyógyítható, de megfelelő terápiával a betegség előrehaladása (progressziója) lassítható.

Magyarországon 150.000-200.000-re becsülik az Alzheimer-betegek számát. A bizonytalanság abból adódik, hogy kevesen figyelnek fel a korai tünetekre, és jutnak el a diagnózist megállapító szakorvoshoz, így sokáig rejtve marad, hány embert érint valójában az Alzheimer-kór. Pedig az időnek óriási szerepe van abban, hogy korszerű gyógyszeres kezeléssel, és értő gondozással a szellemi hanyatlás folyamatát lassítani lehessen. Ebben segít a „300 jó tanács Alzheimer-kórral élőknek és gondozóiknak" című könyv. A szerzők, Patricia Callone, Connie Kudlacek, Barbara Vasiloff, Jonaan Manternach, Roger Brumback közérthető, hétköznapi nyelvre lefordított hasznos tanácsokkal segít eligazodni a betegség útvesztőjében. Kézen fogják az olvasót, és végigvezetik az Alzheimer-kór enyhe, középsúlyos és súlyos stádiumán. Elmondják, mikor mi történik a beteg agyában, miért hanyatlanak egyes képességei, miközben felhívják a figyelmet arra, miként lehet minél tovább megtartani a még meglévő készségeit. Sok hasznos tanácsot kapunk az értő gondoskodáshoz, ami megkönnyíti mind a beteg, mind a gondozó hétköznapjait, hatékonyabbá teszi az ápolás folyamatát, és segít abban, hogy a végsőkig megőrizhessük a beteg méltóságát. Mert lehet, hogy a gondozásra szoruló ember emlékei elvesznek, de szeretet adni és elfogadni akkor is tud, amikor már nem ismeri meg hozzátartozóját.

A könyv értékét növeli, hogy ismerteti a hazánkban működő segítő szervezetek, intézmények tevékenységét, elérhetőségét. Hasznos olvasmányt kínál azoknak, akiknek családjában van Alzheimer-kóros beteg, és azoknak is, akiknek van idő hozzátartozójuk, mert korábban felfigyelhetnek a betegség korai jeleire. De a kötet szakmai lektora, dr. Pákáski Magdolna, Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar, Pszichiátriai Klinika, Alzheimer-kór kutatócsoport tudományos főmunkatársa a betegek gondozásával foglalkozó orvosoknak, pszichiátereknek és neurológusoknak is ajánlja, mert megkönnyíti a mindennapi munkát és hasznos segítséget nyújt a betegek és a hozzátartozók tájékoztatásához.

 

Kolimár Éva