Jótékony és ártalmas napfény

A felelőtlen napozás veszélyt jelent a bőrünkre és a szemünkre, de ne feledkezzünk meg a napsütés jótékony hatásairól sem! Fény hatására javul a pikkelysömör, az ekcéma, a pattanásos bőr állapota, napfény szükséges a D-vitamin szintéziséhez, ráadásul javítja a hangulatunkat. Jó minőségű napszemüveggel, széles karimájú kalappal és magas faktorszámú fényvédő kozmetikumok használatával megvédhetjük magunkat az UV sugárzás okozta károsodástól és még a nyarat is élvezhetjük!

A Napból érkező ultraviola (UV) sugárzás a szemünknek láthatatlan, közvetlenül nem érezzük a veszélyeit, és sajnos nem is vesszük elég komolyan a napozás egészségügyi kockázatait. Az UVA sugárzás felelős a bőr korai öregedéséért, és a szembe jutva elhomályosítja a szemlencsét, szürkehályogot okoz. Az UVB sugarak okozzák a bőr leégését, a DNS károsításával fokozzák a bőrrák kockázatát, ártanak a szem szaruhártyájának és gyengítik az immunrendszer működését.

Elkerülhető kockázatok

A napnak kitett, védtelen bőrfelület hamar megsínyli a túlzott ultraibolya sugárzást. A korai ráncosodás legtöbbször a fokozott fényártalomra vezethető vissza, amely szárítja, petyhüdtté teszi a bőrt. Ennél súlyosabb veszély, hogy az utóbbi évtizedekben a bőr festékes sejtjeinek rosszindulatú daganata, a melanoma előfordulása drámai emelkedést mutat. Mindenkinél kialakulhat bőrrák, de fokozott kockázatnak van kitéve az, akinek a bőre, szeme, haja világos, szeplős, aki hajlamosak a leégésre, sok anyajegye van, illetve akinek családjában korábban előfordult már bőrrák, vagy korábban többször szenvedett már súlyos leégést (főként gyermekkorban). Lehetőleg kerülje a napozást, akinek immungyengeséggel járó betegsége van, vagy immungyengítő gyógyszert szed. Egyes gyógyszerek szintén fényérzékennyé tehetik a bőrt, ezért a terápia alatt nem tanácsos napra menni. Fokozott óvatosság szükséges akkor is, ha valakinek sérülés, sebhely van a bőrén, illetve ha valaki különlegesen intenzív fényhatásnak van kitéve például trópusi nyaralás vagy hegymászás során, és amikor gyermeket vár.

Hatékony védelem

Elővigyázatosságból mindig használjunk fényvédő nappali krémet az arcunkra, hiszen a nyári hónapokban a városban járva, még felhős időben is szükséges a krémezés, akárcsak vízparton vagy kirándulás közben. Strandoláshoz, nyaraláshoz használjunk a bőrtípusunknak megfelelő faktorszámú napozószert. Ezek a készítmények védőréteget képeznek a bőr felületén, így hatékonyan kiszűrik a káros ibolyántúli sugarakat. A korszerű napozószerek egyszerre fényszűrő és bőrtápláló hatásúak.


Érdemes olyan készítményt választani, amely egyaránt véd az UVA és az UVB sugárzás ellen, víz-, izzadás- és homokálló, fényre nem bomlik, hidratál, nem allergizál, nem tömíti el a bőr pórusait, és nem hajlamosít mitesszer-képződésre. Gondoljunk arra, hogy a rúzst, sminket, parfümöt gondosan mossuk le, mielőtt a napra mennénk. A napozószert 20-30 perccel korábban kenjük fel a bőrünkre, mert idő kell ahhoz, hogy készítmény a védő hatását kifejtse. Ne takarékoskodjunk vele, a testünkre alkalmanként 7-8 teáskanálnyi krémet vigyünk fel, és 2-3 óránként, vagy úszás után ismételjük meg az eljárást. Ne próbálkozzunk lejárt szavatosságú kozmetikumokkal, mert a régi készítmények már lebomlott hatóanyagai nem védenek, ezért inkább dobjuk ki ezeket!

Így védekezzünk!

* Nyáron délelőtt 11 és délután 3 óra között nem tanácsos a napon hosszasan tartózkodni. A legforróbb órákat töltsük inkább árnyékban vagy pihenjünk egy hűvös szobában.

* Szánk finom bőre külön védelmet igényel, használjunk fényvédős nyári ajakápolót!

* Nagyon fontos a napozás utáni hidratálás. A hűsítő készítmény megnyugtatja a bőrt, védi a kiszáradástól, és hasznos segítség enyhe leégés esetén is. Jó szolgálatot tehetnek a bőrnyugtató hatású, gyógynövény-alapú ápolókrémek.

* A szabadban érdemes széles karimájú kalapot, napszemüveget és világos színű, bő szabású, szellős, pamut öltözetet viselni.

* Figyeljünk a gyerekekre! Bőrüket kifejezetten gyerekeknek készített napozószerrel védjük. Hasznos, ha a szabadban világos vászonsapkát és gyereknapszemüveget viselnek. Óvjuk a kicsiket a leégés ellen, mert a bőr „nem felejti" az elszenvedett ártalmakat.

* A csecsemőket, kisgyermekeket árnyékban levegőztessük, ne sétáltassunk a hőségben kisbabát!

* Sose hagyjunk gyermeket, állatot (kutyát) zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban!

 

Márton Anita