Intim tisztaság

Az egészséges női genitáliákon hasznos, fertőzésekkel, betegségekkel szemben ellenállást nyújtó baktériumflóra él. Az általa termelt, enyhén tejsavas közeg meggátolja a külvilág kórokozóinak hüvelybe és a belső nemi szervekbe történő behatolását. Különböző hatások miatt felborulhat a sav-bázis egyensúly, ami szabad utat engedhet a fertőzéseknek. A természetes egyensúly visszaállítását többféle, otthon alkalmazott módszer is segíti.

A védő baktériumflóra pH-értéke a nő különböző életciklusában változó, ám mindig a savas tartományban marad. Függ életkorától, aktuális egészségi állapotától és attól, hogy a menstruációs ciklusnak éppen melyik fázisában van. Az ideális védelmet a 3,8-4,5 közötti pH-érték produkálja. Amennyiben ezek az értékek bármely irányban elmozdulnak, fennáll a fertőzés kockázata. Nemcsak a külső nemi szerveket, hanem a méhnyakat és testet, a petefészkeket, a húgyutakat is fenyegethetik a külvilág kórokozói. Nemcsak különféle bakteriális fertőzések fordulhatnak elő, hanem különböző gomba vagy egysejtűek által okozott betegségek is.

Az altesten tapasztalható viszkető, égető érzés, a megszokottnál több, esetleg megváltozott színű, szagú hüvelyi váladék, a fájdalomérzet vizelés vagy szexuális érintkezés közben mind olyan tünetek, amelyekkel nőgyógyászhoz kell fordulni. A szakorvos a diagnózis felállítása után felírja a megfelelő gyógyszereket. Ezek hatását és a mielőbbi gyógyulást segítheti az otthon, kiegészítő kezelésként alkalmazott hüvelyöblítés, ami felgyorsítja a sav-bázis egyensúly helyre állását és ezzel a védő baktériumflóra regenerációját. A jótékony folyamatot segítik a kifejezetten erre a célra kifejlesztett, gyógynövény alapú (zsálya, körömvirág) gélek és hüvelyöblítő oldatok.

Fölösleges túlzások

Vannak hölgyek, akik a reklámok hatására vagy barátnőiktől nyert információik alapján naponta használnak illatosított intim betéteket, illetve irrigálást alkalmaznak. A nőgyógyászok szerint teljesen feleslegesen. Az alsónemű illatosított betétje nem helyettesíti a tisztálkodást, az indokolatlanul gyakori irrigálás pedig tönkreteheti a hüvelyben élő jótékony baktériumflórát.

Lóránth Ida