Hormonok játéka

A változás kora nem csupán annyit jelent, hogy rövidebb-hosszabb idő alatt lezárul a nők életének termékeny szakasza. A menopauza során a nemi hormonok csökkenő mennyisége áthangolja a szervezet működését, és ez az átalakulás ott is érezteti hatását, ahol nem is gondolnánk.

A nők 45-50 évesen érzékelhetik, hogy havi ciklusuk némiképp megváltozik. Ennek oka az, hogy a petefészkek egyre kevesebb nemi hormont, ösztrogént és progeszteront termel, végül működésük leáll. Közben jelentkeznek a menopauza jól ismert testi-lelki tünetei: a hőhullám, a gyakori fejfájás, a hirtelen hangulatváltozások, az álmatlanság, olykor heves szívdobogás, a kimerültség, a test formájának megváltozása, a zsírpárnák átrendeződése. Ilyenkor kell szembenézni azzal a megrázó ténnyel, hogy elmúlt az ifjúság.

Láthatatlan változások

Az ösztrogén nemcsak a peteérést befolyásolja, fontos szerepet játszik a csontállomány fenntartásában is. A menopauza utáni egy-két évben a csontsűrűség évente 3-5 százalékkal, majd a későbbiekben évi 1-2 százalékkal csökken. Ezzel egyidejűleg megnő a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, hiszen már nem érvényesül az ösztrogén védő hatása. Ez megmutatkozik abban is, hogy megváltozik az erek rugalmassága, gyakoribbá válik a magas vérnyomás. Átalakul a zsíranyagcsere, emelkedik a koleszterinszint, ezen belül megnő az érelmeszesedésért felelős LDL koleszterinszint, míg az érvédő hatású HDL csökken.

A változás drámai következményeként ebben az életkorban nemcsak kiegyenlítődik a két nem között a szív- és érrendszeri halálozás veszélye, immár a nőket súlyosabban érinti, mint a férfiakat. Ráadásul a tünetek is különbözőek. Míg a férfiaknál tipikus szorító mellkasi fájdalommal jelentkezik az infarktus, addig a nők inkább gyengeségre panaszkodnak, és gyakran tünetek nélkül következik be az érkatasztrófa.

Harc a női szívekért

A szakemberek szerint ideje, hogy megváltozzon az a közhiedelem, hogy a szív- és érrendszeri betegségek elsősorban a középkorú férfiakat fenyegetik. Ezt bizonyítják az adatok is: keringési rendszer eredetű betegségben hal meg a nők 57 és a férfiak 45 százaléka.

Ezért sokkal nagyobb hangsúlyt kell helyezni a megelőzésre, a tüneteket nem okozó változások, elsősorban a koleszterinszint folyamatos ellenőrzésére. Gondolni kell arra, hogy a változókornak tulajdonított panaszok egy része a keringési rendszert is érintheti. Figyeljünk jobban a női szívekre!

A legtöbb nő a menopauza idején hirtelen felszed néhány kilót, pedig ez is növeli a kockázatot. Különösen a hasi elhízás kedvezőtlen, hiszen fokozott rizikót jelez a normálérték feletti LDL koleszterinszint és (nőknél) a 82 cm feletti haskörfogat.

De a kockázatok csökkenthetők. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) becslése szerint a szív- és érrendszeri betegségek 80 százaléka diétával és életmód-változtatással megelőzhetők.

Diéta és mozgás

Helyes táplálkozással nemcsak a menopauza tünetei, hanem a koleszterinszint is csökkenthető. Az egészségesebb étrend a család minden tagjának egészségére válik. Együnk kevesebb sót és finomított cukrot. Ajánlott több zöldséget, szóját és gyümölcsöt fogyasztani, ezek ugyanis nem tartalmaznak koleszterint. Hasznos, ha a telített zsírok helyett (például sertészsír) a telítetlen zsírokat (mint a halolaj, növényi olajok) részesítjük előnyben, a kenyérre olyan margarint kenünk, amely a koleszterin felszívódását gátló, növényi szterineket, omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmaz.

Jó tudni, hogy a menopauza után csökken az anyagcsere szintje, a szervezetnek kevesebb energiára van szüksége, mint korábban. Ezért érdemes dietetikus segítségével úgy alakítani az étrendet, hogy a bevitt táplálék kalóriaértéke alacsonyabb legyen, de tartalmazza mindazokat a vitaminokat, ásványi anyagokat (például több kalciumot a csontritkulás megelőzésére), amelyekre a szervezetnek szüksége van. A szója fitohormonokat - az ösztrogénhez hasonló hatású, természetes növényi anyagokat - tartalmaz, amelyek segítenek a változókor kellemetlen tüneteinek enyhítésében, ezért hasznos az étrendbe illeszteni. 

Mind a testsúly, mind a koleszterinszint csökkentésében fontos szerepe van a rendszeres mozgásnak. A napi félórás, tempós séta kellemes kikapcsolódást, egyben hatásos értornát jelent.

Tudta?

* A hazai halálozások több mint 50 százalékáért a szív- és érrendszeri betegségek felelősek.

* Magyarországon százezer lakosból hozzávetőleg 700-an halnak meg szív- és érrendszeri betegség miatt, Csehországban 570-en, Svédországban 500-an, Franciaországban mindössze 270-en. Egészségesebb életmóddal javíthatnánk ezen a szomorú statisztikán.

* A szív- és érrendszeri betegségek kockázatának becslésében jó szolgálatot tehet egy egyszerű szabócenti. Tudjuk, hogy a hasi elhízás, a sörpocak fokozott rizikót jelent. Mérjük meg a derékbőségünket! Férfiaknál a 102 cm, nőknél a 82 cm feletti érték tartozik a veszélyes sávba, amelynél érdemes komolyan elhatározni az életmód megváltoztatását, mert a testsúly (és a derékkörfogat) csökkentésével több, egészségben eltöltött életévet remélhetünk.

Házastársi gyöngédség

Nem „illetlen" a szex idősebb korban sem. Az intim együttlét oldja a feszültséget és erősíti az összetartozás érzését. Ha nehézségek adódnak, a patikában kapható síkosító gél segíthet a problémán.

Kolimár Éva