Havas lejtők, csúszós utak

Mindig örömmel fogadjuk, amikor leesik az első hó. Gyerekként a szánkózás, a száguldás mámorát ígérik a szállingózó pelyhek, felnőttként már némi aggodalommal méricskéljük, hogy mennyi havat kell majd eltakarítani.

Használjuk ki a tél örömeit! Tiszta időben húzzunk hótaposót, és menjünk szánkózni vagy sétáljunk egy nagyot a hegyekben! A mozgás jót tesz a keringésünknek, a friss levegő oxigénnel látja el sejtjeinket, a közös program jó kedvre hangol. De érdemes felkészülni a kockázatokra is.

Hidegben: réteges öltözék

Legjobb a pamut alsónemű, mert engedi lélegezni a bőrt, és felszívja a nedvességet. A hőmérséklethez alkalmazkodva a vékonyabb vagy vastagabb gyapjúpulóver és a nadrág alá húzott harisnyanadrág kellő komfortot biztosít. Sporthoz ajánlott még vízhatlan nadrágot és meleg, kapucnis dzsekit felvenni. Nem maradhat el a sapka, sál, kesztyű sem, és fontos, hogy a célnak megfelelő, kényelmes lábbelit viseljünk. Izmaink, ízületeink akkor működnek jól, ha biztosítjuk a belső „üzemi" hőmérsékletet, de ezt ne szeszes itallal próbáljuk megoldani! Tévedés, hogy az alkohol belülről melegít, inkább fokozza a sérülés, a kihűlés veszélyét!

Sportoláshoz: felkészülni

Még a szánkózáshoz is érdemes bemelegíteni, síeléshez pedig kötelező, mert csak jól felkészített izmokkal tudjuk irányítani a sporteszközt, élvezni a lesiklást és elkerülni a baleseteket. A síelőket elsősorban a térd- és vállsérülés fenyegeti, különösen a kezdőket sodorhatja veszélybe a felkészületlenségük.

Rutinos síelők, hódeszkások a szezon előtt 8-12 héttel kezdik az alapozást az állóképességet növelő gyakorlatokkal, futással, úszással, és az ízületeket felkészítő speciális tréninggel. A bemelegítés mellett fontos a nyújtás is, amellyel sportolás után kilazíthatjuk a megfeszült izmokat, így megelőzhetjük az izomlázat. A gyakorlott síelők tudják, hogy időbe telik, amíg újra visszanyerik a régi rutint, ezért a sítúra első napjaiban csak próbálgatják a lejtőt, és nem vállalnak felesleges kockázatot.

Hasznos védőeszközök

A jól megválasztott, karbantartott sporteszköz, a szakember segítségével beállított síkötések, a jól élezett korcsolya mellett szükség van testi épségünket védő eszközökre. Nagy sebességgel száguldó szánkózóknak, síelőknek ajánlott a sisak. Jó szolgálatot tesz a síszemüveg, amely megóv a felverődő hódarától, a hóvakságtól. Hasznos lehet a trikóba épített gerincvédő és a térdrögzítő, különösen, ha már egy korábban elszenvedett sérülés miatt lazább, kattogóbb a térdízület. Érdemes bemelegítő sportkrémet és kisebb balesetekre felkészülve, rándulás, ficam, zúzódás, izomhúzódás kezelésre szolgáló, illetve fájdalomcsillapító készítményeket is tenni a poggyászba.

Jeges veszélyek

Műjégpályán ritkán történik súlyos baleset. Nagyobb kockázatot jelentenek a befagyott tavak, természetes vizek. Fontos, hogy csak a kijelölt, felügyelettel ellátott területen szabad korcsolyázni, egyedül senki ne merészkedjen a jégre! Ha valaki alatt beszakad a jég, hívjunk segítséget. A mentéshez hason csúszva - jobb esetben egy szál deszkára fekve - érdemes megközelíteni a bajba jutottat. Hasznos, ha a mentésre készülő lábát is fogja valaki. A vízből kimentettnek azonnal száraz, meleg ruhára és takaróra van szüksége.

Esni tudni kell!

A havas, latyakos utak síkossága elsősorban az idősek testi épségét veszélyezteti. Az évek számának növekedésével ugyanis romlik az egyensúlyérzék, lassulnak a reflexek, és kockázatot jelent a csontritkulás is. Míg a kisgyerek lecsücsül, ha elveszíti az egyensúlyát, az idős ember elvágódik, és súlyosan megsérülhet. Egy szerencsétlen esés következménye nem ritkán csonttörés lesz. Gyakori a csukló-, könyök-, váll-, boka-, csípőtáji törés. A megelőzésben fontos szerepe van a nem csúszós, recés talpú lábbelinek, és az óvatosságnak, például ónos esőben inkább maradjon otthon, aki teheti!

Új eszköz a rehabilitációban

Dr. Sződy Róbert traumatológus, baleseti sebész, a Revita rendelő szakorvosa a sérülések ellátása mellett a rehabilitáció fontosságát hangsúlyozza. Nem elég, ha a csont összeforr, az ízületi sérülés meggyógyul, még az érintett kar, láb, váll, térd terhelhetőségét, használhatóságát is helyre kell állítani. Ennek egyik eszköze lehet a kineziotape. Ez a ragtapaszra emlékeztető, de nagyon más képességű szalag (tape) hatékonyan alkalmazható sportsérülések, gerincfájdalmak, izomhúzódások, könyökbántalmak kezelésére, és még sok minden másra.

- Ezt az eljárást Japánban fejlesztették ki, és az egész világon használják a sportorvoslásban, továbbá a krónikus panaszok fizioterápiájában - magyarázza dr. Sződy Róbert. - A diagnózis felállításának módját és a ragasztási technikát Tape Akadémiákon oktatják. Maga a kineziotape egy elasztikus szalag, amely bőrbarát, és csak egy irányban rugalmas. Megfelelően felhelyezve ellensúlyozza az izmok kóros feszülését, támogatja az inak, a szalagok működését, csökkenti a fájdalmat. Olyan, mintha az ízületet kimozgató gyógytorna után a fizioterapeuta keze az érintett testrészen maradna, biztonságot ad a következő kezelésig.

A tape emellett jól alkalmazható gyulladásos panaszok, ödémák, ízületi folyadékgyülemek kezelésében. Segíthet a mellműtét utáni limfödéma csökkentésében a nyirokkeringés stimulálásával. Plasztikai sebészek is használják a heg gyógyulásának támogatására. Nagy előnye, hogy nem lehet komoly hibát elkövetni vele, ezért nemcsak orvosok, hanem jól képzett gyógytornászok is dolgozhatnak vele. Miután a tape nem árt, terhes anyáknál is alkalmazható például hát-, láb- és egyéb fájdalmak csökkentésére.

- A kineziotape felgyorsítja a rehabilitációt, kisebb fájdalom esetén biztonságot ad, de nem nyújthat minden panaszra megoldást - figyelmeztet a szakorvos. - Ez egy ügyes eszköz, amelynek használatát jobb képzett terapeutára bízni.

Elsősegély

* Törés, ficam, rándulás gyanúja esetén hívjunk segítséget (mentőt, ügyeletes orvost).

* A sérültet ne hagyjuk magára, ne mozdítsuk el, és óvjuk attól, hogy más nekiütközzön.

* Agyrázkódás gyanúja esetén figyeljük meg a sérültet akkor is, ha azt állítja, jól van. Ha később hányingerre vagy fejfájásra panaszkodik, hívjunk orvost!

 

Kolimár Éva