Gyógyszer, diéta, mozgás

A diabétesz, ez a tipikusan jóléti betegség ma a készételek és a mesterséges üdítőitalok megnövekedett fogyasztása, az elhízás, a rendszeres mozgás hiánya miatt mindenkit fenyeget. Az orvosok már kongatják a vészharangot.

Világszerte nő a 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) előfordulási gyakorisága. Hazánkban mintegy hatszázezerre tehető az érintettek száma, és ijesztően sokan vannak azok, akiknek már zavar mutatkozik a szénhidrát-anyagcseréjében, de betegségüket még nem fedezték fel. Ezért fontos, hogy legalább évente ellenőriztessük a vércukor-szintünket.

Az egyre korszerűbb terápiák ellenére a cukorbetegség és szövődményei a világon évente több mint 3,8 millió ember haláláért felelősek. Minden második cukorbeteg valamilyen szív- és érrendszeri betegség, 10 százalékuk pedig veseelégtelenség miatt veszíti életét.

A diabétesz 2-es típusa leggyakrabban azért alakul ki, mert a szervezet által termelt inzulin nem tudja vércukorszint-csökkentő hatását megfelelő mértékben kifejteni. Általában idősebb, genetikailag hajlamos, elhízott embereknél jelentkezik, de ma már egyre gyakrabban fordul elő túlsúlyos gyermekek körében is. Szerencsére a betegség megelőzhető egészséges étkezéssel, a testtömeg csökkentésével és sok mozgással.

Az 1-típusú cukorbetegség inkább fiatal korban jelentkezik, hátterében az inzulintermelő sejtek pusztulása áll, ezért a betegek életük folyamán inzulinpótlásra kényszerülnek.

A 2-es típusú cukorbetegség kezelésekor nemcsak az optimális vércukorszint elérése fontos, hanem annak hosszú távú szinten tartása is. Ennek három fő pillére a fegyelmezett diéta, a megfelelő gyógyszerek és a napi, rendszeres mozgás. Jó tudni, hogy megfelelően beállított vércukorszinttel a súlyos szövődmények elkerülhetők!