Gyógyító gyom: a cickafark

Botanikai neve: Achillea millefolium arra utal, hogy már az ókori hősök, közöttük a legendás Achilleusz sebgyógyításra használta a cickafarkfű finoman csipkézett levelét. Az úton-útfélen termő, Európában őshonos gyomot a népi gyógyászatban úgyszólván minden betegség kúrálására alkalmazták.

Legelőkön, parlagon hagyott földeken, utak mentén, erdőszéleken tömegesen fordul elő a közönséges cickafark. Jellegzetes, fészkes virágzata lehet fehér vagy rózsaszínbe hajló. Gyógynövényként csak a fehér virágzatú cickafarkat gyűjtik.

Virága, levele, szára

Legértékesebb része a virágzata, ha összemorzsoljuk, illata a kamillára emlékeztet. Nem véletlenül, hiszen kék színű, azulén tartalmú illóolaj található benne, akárcsak a kamillában. A cickafark virágos szárában szintén megtalálható ez az illóolaj, bár kisebb mennyiségben. Levelében nincs azulén, de egyéb értékes anyagainak köszönhetően sebgyógyító hatású.

Míg a virágzatot és a növény szárát virágzáskor, erős napsütésben érdemes szedni, mert ilyenkor a legmagasabb az illóolajtartalmuk, addig a leveleket tavasszal, zsenge állapotban gyűjtik.

A gyógynövény legértékesebb hatóanyaga a glikozidikus keserű anyag. Illóolaja olyan komponenseket tartalmaz, mint a kamazulen, kámfor, szabinin, cineol, pinén, borneol és menthol. Összetevői között megemlíthetjük még a cserzőanyagot, szervessavakat (hangya-, ecet-, szalicil- és sztearinsav), továbbá a flavonoidokat.

Gyógyhatások

Régi füvészkönyvekben a cickafarkot úgy emlegetik, mint ami az összes betegséget gyógyítja, ezért ott is alkalmazhatjuk, ahol már látszólag minden remény elszállt. Általában gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító, görcsoldó, fájdalomcsillapító hatású. Elsősorban nőgyógyászati problémákra, menstruációs zavarokra, a változókori tünetek enyhítésére, a veseműködés szabályozására, húgyúti és légzőszervi panaszokra, gyomorbántalmakra, puffadásra ajánlják. Megszünteti a máj zavarait, a béltraktus gyulladásait, fokozza a bélbolyhok tevékenységét, ezáltal biztosítja a szabályos székelést. Emellett hasznos lehet visszértágulás, aranyér, magas vérnyomás és prosztatabajok esetén is. Aki érzékeny az időjárás-változásokra, igyon egy-két csésze cickafarkfű-teát, így megelőzheti a migrénes rosszullétet. Szépítőszerként is bevált: virágjának forrázata tisztítja és gyógyítja a tág pórusú, zsíros bőrt.

Hogyan használjuk?

Női bajok, petefészek-gyulladás, idős emberek vagy gyerekek ágybavizelése esetén Maria Treben az ülőfürdőt javasolja, amelyet az egész növény felhasználásával készítünk. Ehhez 100 gramm cickafüvet egész éjszakára hideg vízbe áztatunk, másnap felforraljuk és hozzáöntjük a fürdővízhez. Húsz percig tartózkodjunk a vízben, utána ne zuhanyozzunk le, hanem törülközőbe csavarva, betakarózva pihenjünk le.

Napi két csésze gyógyteával fokozhatjuk a cickafark jótékony hatását. Ehhez egy púpozott teáskanál szárított cickafark-füvet leforrázunk 2-2 és ½ dl vízzel, rövid ideig állni hagyjuk, majd leszűrjük és melegen elkortyoljuk.

A zsenge leveleket nyersen is fogyaszthatjuk, enyhén kesernyés, friss íze van. Keverhetjük salátába, túrókrémbe, főtt rizsbe vagy felhasználhatjuk szendvicsek díszítésére.

Kolimár Éva