Felfekvés

A felfekvés, orvosi nevén decubitus, a hosszan ágyban fekvő betegeknél gyakran előforduló bőrelváltozás. Oka az állandó nyomás, mely akadályozza a vérkeringést, a bőr vérellátásának normális működését.

A nyomás következtében kialakuló vérkeringési zavar néhány óra alatt a bőr elhalását okozhatja. Kezdetben enyhe, majd egyre erősödő bőrpír jelzi, később seb alakul ki, ami folyamatosan mélyül. Előbb csak a bőr különböző rétegeit érinti az elváltozás, majd az izmokat, végül a csontokat is elérheti. A felfekvés fájdalommal jár, és a legnagyobb problémát a fertőzésveszély jelenti. Mozgásképtelen, netán eszméletlen vagy fájdalmat nem érző betegeknél életveszélyes lehet. A helyzetet súlyosbítja, hogy az alapbetegség, aminek következtében rossz fizikai állapot, esetleg alultápláltság áll fenn, lassítja, nehezíti a bőrön keletkező elváltozások gyógyulását. A kialakult felfekvés rosszabbodik a testnedvektől, izzadságtól, vizelettől, széklettől.

A felfekvés kialakulását könnyebb megakadályozni, mint a gyógyulást segíteni. Ágyban fekvő betegeknél ezért figyelni kell a testhelyzetre. Ha a beteg önállóan nem képes mozgásra, akkor gyakran kell forgatni, mozgatni őt, hogy a csontos részekre (keresztcsont, sarok) ne nehezedjen hosszú időn keresztül nyomás, vagyis a bőr vérkeringése, vérellátása fennmaradjon. Bőrpír észlelésekor fokozott figyelemre van szükség. Ezeken a területeken érdemes párnával, vattával, egyéb puha anyaggal mentesíteni a nyomás alól az érintett testfelszínt.
A bőr tisztítása, állandó szárazon tartása megakadályozhatja a felfekvés kialakulását. Ágyban fekvő betegeknél a mosdatás tálból történő szivacsos lemosás, a lehető legenyhébb - pH-semleges - szappannal vagy egyéb fürdetőszerrel javasolt. A lemosás után gondos és alapos szárazra törlés szükséges, és hasznos bekenni a bőrt regeneráló, ápoló géllel. Figyelmet igényel a környezet, az ágy (vagy szék, kerekesszék stb.) tisztán és szárazon tartása. A testnedveket, izzadságot, vizeletet, székletet a lehető legrövidebb időn belül el kell távolítani, lemosás után gondoskodni a szárazra törlésről. Fontos az ágynemű, a ruhanemű, a hálóruha rendszeres és gyakori cseréje. Figyelni kell, hogy se a ruhanemű, se az ágynemű, se más anyag ne gyűrődjön, csomósodjon, és ne gyakoroljon feleslegesen nyomást, dörzsölést, irritációt a tehetetlen testre.  Az általános állapot javulása, a megfelelő tápláltság, a mozgás nagymértékben segíti a gyógyulást.

Dr. Sánta Zsuzsanna

szakgyógyszerész