Érzékeny kérdések – allergia, asztma

Az ÁNTSZ Aerobiológiai Hálózatának interneten közzétett adataiból kiderül, már az év 13. hetében mértek nagyon magas értéket több allergén pollenből az ország számos pontján például a ciprus- és tiszafafélék, a kőris és a nyár virágporából. A legtöbb gondot okozó parlagfű szezonja még odébb van – a megelőzésen azonban már most érdemes gondolkodni.

Allergiáról akkor beszélünk, ha immunrendszerünk túlzott érzékenységgel reagál olyan anyagokra, amelyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki. Az asztma felmérések szerint hazánkban minden 10. gyereket érint, kilencven százalékukat valamilyen allergiás megbetegedés következtében.

Haladók és maradók

Dr. Argay Katalin, a III. kerületi Tüdőgondozó allergológus-tüdőgyógyásza egy 2005-ös, az óbudai felnőtt lakosságot érintő kutatás eredményeire alapozva azt mondja: az adott évben a vizsgált személyek körülbelül 20 százalékát találták allergiásnak, mintegy 6 százalékukat pedig asztmásnak. A szakértő szerint tehát népbetegségről beszélhetünk.

Az allergiás megbetegedések aránya napjainkban magasabb, mint a régebbi korokban, illetve jellemzőbb a modern társadalmakban, mint az elmaradottabb térségekben. E jelenség manapság elfogadott magyarázata az úgynevezett higiéniaelmélet.

- Finnországban még a múlt század 70-es, 80-as éveiben végeztek egy felmérést - magyarázza Argay Katalin. - Úgy találták, kevesebb az allergiás gyerek azon családoknál, ahol a szülők az istállóba is magukkal vitték a kicsiket. Egy másik kutatás még az újraegyesítés előtt Kelet-, illetve Nyugat-Németországot hasonlította össze az allergia gyakoriságának szempontjából. Az adatok azt mutatták, hogy például a szennyezett levegőjű Halléban és Lipcsében kevesebb az allergiás gyermek, mint a jó levegőjű Münchenben.

Füst és tej

Ugyancsak a higiéniaelmélet teszi érthetővé, miért lesznek nagyobb eséllyel allergiásak az elsőszülöttek, mint később majd testvéreik, mondja a doktornő.  

- Amíg a kicsit egyedül, testvérek nélkül nevelik, nagyobb eséllyel tudják megvédeni a fertőzésektől. Ráadásul sok esetben az első náthára is antibiotikumot kapnak a gyermekek, így a szervezet védekezőrendszere nem edződik. Ha viszont több gyerek lakik együtt, akkor az immunrendszernek lesz alkalma megtanulni, mire kell hevesen reagálnia, mire nem.

Az asztma kialakulásában biztosan szerepet játszik az örökletes hajlam.  A gyerekkori asztma kialakulását Argay Katalin elmondása szerint a szülők dohányzása növeli, az anyatejes táplálás csökkenti. A megelőzés része, hogy allergén élelmiszert, például tehéntejet egyéves kor alatt nem javallnak a kicsik táplálására.

Az antiallergikumokra egyébként egészen 2009 áprilisáig emelt támogatás járt, azóta viszont nincs különbség a szakorvos által vagy javaslatára felírt  és a háziorvos által kiírt gyógyszer ára közt. A szteroidot tartalmazó orrsprayk jelenleg is vénykötelesek, ám az antihisztamin hatóanyagú allergiatablettákat a patikákban már recept nélkül is ki lehet adni. Nem árt azonban tudni, hogy 25 százalékkal többe kerülnek, ha vény nélkül szerezzük be őket - ennyi lenne a támogatás, ha orvossal íratnánk fel a készítményt. Azzal sem árt tisztában lenni, hogy az összes forgalmazott gyógyszer ugyanazon 5-6 hatóanyag valamelyikét tartalmazza.

Ha köhög, fullad

Aki allergiában szenved, annak idejében el kell kezdenie szedni a gyógyszereket. Most például még a sokakat érintő parlagfű-szezon előtt vagyunk. E kétszikű gyom pollenjei július végétől keserítik meg a rájuk érzékenyek életét, egészen az első fagyokig, a virágpor koncentrációja augusztus-szeptemberben a legmagasabb. Argay Katalin szerint már a tünetek megjelenése előtt, július végétől érdemes elkezdeni a gyulladáscsökkentő orrspray használatát, mert annak idő kell, amíg kifejti hatását.

 - Fontos, hogy komolyan vegyük, ha az allergia tünetei mellé köhögés, fulladás is társul - hívja fel a figyelmet a doktornő. - Ilyen esetben keressük fel a tüdőgondozót, mert a köhögés asztmára utalhat. A teljes népesség körében ugyanis hat százalék az asztma előfordulási aránya, míg az allergiásoknál húsz. Vagyis lehet, hogy nem elegendő betérni a gyógyszertárba a korábbi években már eredményesen használt készítményekért. Az asztma jól kezelhető betegség, ám szakszerű terápia híján végzetes is lehet.

A Gyógyhír könyvesbolt ajánlja

Dr. Nékám Kristóf: Allergia - környezetünk csapdája

Dr. Csrháti Endre - dr. Mezei Györgyi: Allergia - öröklődés - megelőzés

Kissné Farkas Erika: Allergiás gyermekek táplálása - nyáron. Útmutató és receptkönyv tej- és tojásallergiásoknak

Dr. Hirschberg Andor: Amit a szénanátháról tudni kell

Maria Treben: Az allergia

Dr. Szalai Zsuzsanna - dr. Rónai Zoltán: Az inhalációs eszközök használata tüdőbetegségekben

Dr. Réthy Lajos Attila: Csecsemőkori allergiaprevenció

 

Pap Gyula