Epeköves kerülje a kolbászt!

A többnapos ünnepek, családi események alkalmával megejtett nagy evés-ivás következményeit bizonyára sokat érzékelték már oly módon, hogy a jobboldali legutolsó bordájuk alatt intenzív szúrást, olykor görcsöt észleltek. Ez arra utal, hogy valamilyen gond lehet az epéjükkel.

Az epehólyag a testben a máj alatt, a hasüreg jobb felső részében helyezkedik el. A körte alakú, üreges szervbe a májból érkezik az ott megtermelt epefolyadék. Feladata kettős: egyrészt a zsírok emésztését és felszívódását segíti, másrészt a már elpusztult vörösvértestek festékanyagát (bilirubint), illetve a feleslegessé vált koleszterint továbbítja a vékonybélbe. Az epehólyag az étkezések közötti időszakban tárolja a feketés-zöldes színű epét.

Zsíros étel - sok epepanasz

Az epegörcs általában nehéz, zsíros ételek fogyasztása után, villámcsapásszerűen jelentkezik. Éles fájdalmat produkál a jobb borda alatt, amely a lapockához is átsugárzik. Erős hányinger, hányás követheti, olykor láz is jelentkezik, de legkésőbb 12 óra elteltével a fájdalom megszűnik. E tünetek oka az esetek nagy részében az epekövesség. A zsírok hatására az epehólyag összehúzódik és a benne lévő kövek elzárják az epefolyadék továbbítását a patkóbélbe. Epekövesség általában akkor alakul ki, ha a szervezetben túltelítettség mutatkozik koleszterinből, vagy bilirubinból (vérfesték) és azok az epehólyagban kicsapódva apró rögökké állnak össze, amelyek a továbbiakban kövekké híznak. Vannak kifejezetten bilirubin alapú pigmentkövek, és kizárólag koleszterin tartalmúak, de vegyes összetételűek is előfordulnak. Leggyakoribbak a koleszterinkövek, amelyek többségükben a helytelen, zsírban dús táplálkozás következményei, de kialakulásukat elősegíthetik szteroid készítmények, vagy némely fogamzásgátlók szedése, a terhesség, az elhízás, illetve befolyásolhatják örökletes tényezők is.  

60 év felett gyakoribb

A nemzetközi statisztikák szerint az iparilag fejlett országokban a 40 évesnél idősebb lakosságkörében 8-10 százalékos az epekövesség aránya, a 60 évesnél idősebb korosztályokban már 20-25 százalékos. A nőknél gyakoribb, mint a férfiak körében. Az epekövesség az esetek 80-90 százalékában tünetmentes marad, vagyis nincs vele semmilyen teendő, a többieknél viszont műtétre van szükség. Az epekő eltávolítása ma az egyik leggyakrabban végzett hasüregi beavatkozás. Míg régebben az epekőműtét viszonylag nagy műtétnek számított, a beteg heteken keresztül lábadozott utána, a mai modern, laparoszkópos eljárásnak köszönhetően az operáció után egy-két nappal már elhagyhatja a kórházat, és hamarosan ismét munkába állhat a páciens.

Akinek voltak már epepanaszai, nem árt, ha betartja az orvos által előírt diétát, különben újfent jelentkezhetnek a kínzó tünetek. A diéta alapja az állati zsiradékok szigorú kerülése, mert ezek egyrészt ismételt rohamokat válhatnak ki, másrészt serkenthetik a kőképződést. Epebetegnek tilos: a tejszín, a szalonna, a töpörtyű, a zsíros húsok, a vajas, krémes, csokoládés sütemények, a tojás fogyasztása. Ezeken felül óvakodnia kell a cukros édességektől, a kávétól, az alkoholtól, a cigarettától is. A zöldségek, gyümölcsök közül kerülnie kell a puffadást okozókat, például a káposztát, kelkáposztát, karalábét, hagymát, körtét. Az epehólyag-gyulladásban szenvedőknek, vagy roham után az epeköveseknek még ennél is szigorúbb diéta betartását ajánlják az orvosok.

Roham után koplalás

A roham utáni órákban ajánlott a teljes koplalás. Ilyenkor a folyadékpótlásra kell fokozottan figyelni: tea, diétás leves, esetleg fűszermentes zöldségpüré fogyasztható. A későbbiekben is kerülendők az erős fűszerek, a paprika, a hagyma, illetve a kelt tészta. Fogyasztható főtt, vagy héjában sült burgonya, főtt rizs, vagy pirított dara. Egy, két nap múlva megpróbálkozhat a sovány tejtermékekkel, joghurttal, aludttejjel. A húsfélék közül a főtt, párolt, grillezett fehérhúsok fogyasztása ajánlott. Kerülendő mindenféle olajban sült, rántott, bundázott vagy füstölt hús és kolbászféle. A tészták közül a zsírszegény kekszek, könnyű felfújtak fogyaszthatók, továbbá a rétes és a búzadarával készült sütemények.                     

A Gyógyhír könyvesbolt ajánlja

Dr. Döbrönte Zoltán: Epebetegek kézikönyve

Jill Fullerton-Smith: Amivel etetnek

Rigó János: Dietetika

Lóránth Ida