Előzzük meg a hátfájást!

Mai életformánk nem tesz jót a gerincünknek, ezért van olyan sok nyak-, hát- és derékfájós ember. Szívesebben intézzük munkánkat ülve, gyakran kényelmetlen széken görnyedve. Pedig a mozgás lételemünk, hogy mennyire az, akkor érezzük át igazán, amikor fájdalom korlátoz mindennapi tevékenységünkben.

Fájhat a hátunk a helytelen testtartástól, a túlerőltetéstől vagy egy hirtelen rossz mozdulattól. Hogy a panaszokat megelőzzük, a legfontosabb teendőnk a rendszeres tréning. Bár arra a kérdésre, hogy Ön eleget mozog-e, a tipikus válasz az, hogy persze, egész nap talpon vagyok. Pedig ez nem elég. Gerincünknek árt az egyoldalú megterhelés, de jót tesz, ha minden irányban megmozgatjuk, nyújtózunk, hajolgatunk, törzsünket fordítjuk, izmainkat lazítjuk, így csökkenthetjük az igénybevétel miatt kialakuló feszüléseket, izomgörcsöket. Hasznos gyógytornász segítségét kérni a gerinctorna-gyakorlatok összeállításához.

Érdemes odafigyelni, hogy milyen széken ülünk, és milyen ágyban alszunk. Az ideális szék olyan magas, hogy ülve a talpunk a földre támaszkodik, a combunk vízszintesen helyezkedik el, és a háttámla íve megfelel a gerincünk élettani görbületének, így kényelmesen hátradőlhetünk. A munkaasztal magasságát úgy kell beállítani, hogy görnyedés nélkül tudjunk dolgozni rajta. Ágyunk akkor jó, ha a matrac nem túl puha és nem túl kemény, kellő támaszt ad gerincünknek, hogy izmaink kilazuljanak, így pihenten ébredhetünk.

Fontos a helyes táplálkozás. Gondoskodjuk arról, hogy a csontok felépítéséhez szükséges tápanyagokat, kalciumot és magnéziumot megkapja a szervezetünk, ezért minél gyakrabban kerüljön az asztalunkra tej, tejtermék, sajt, lazac, szardínia, leveles zöldségek, olajos magvak. Ha testtömegünk nagyobb az ideálisnál, érdemes lefogyni, mert ha kevesebb terhet kell cipelni a gerincünknek, jobban esik a mozgás is, ami biztosan az egészségünkre válik.

 

Mi fájhat?

A nyak-, hát- és derékfájás hátterében állhat a gerincet felépítő csontok, porcok, porckorongok, szalagok, izmok, idegek rendellenessége, kopás, ízületi elváltozások, meszesedés, gyulladás, csontritkulás, reumatikus problémák. Ezért ha pihenés és fájdalomcsillapító hatására nem enyhülnek panaszok, feltétlenül forduljunk orvoshoz!

 

A Gyógyhír könyvesbolt ajánlja

Kim Davies: Hátfájás és egyéb mozgásszervi fájdalmak és enyhítésük

Dr. Jürgen Fischer: 100 jó ötlet gerincpanaszokkal küszködőknek

Renate Zauner: A hátfájás. Fájdalomtól a gyógyulásig

Stella Weller: Hátfájósok könyve

Dr. Apáthy Ágnes: Derékfájás, isiász. Tanácsok fiataloknak és idősebbeknek

 

Kolimár Éva