Egy gonddal kevesebb?

A nők életében két viharos hormonális történés zajlik. A tizenéves korban jelentkező menstruáció azt jelzi, hogy a kislányból nagylány, sőt fogamzásra érett nő válik, elmaradása a változókor beköszöntére, a fogamzóképes időszak lezárulására utal.

Akit a havonta jelentkező „nehéz napok" megviselnek, könnyedén legyint a menopauza várható kellemetlenségeire, mondván: egy gonddal kevesebb. Valóban, a nők egyharmada apróbb tünetekkel, másik harmada közepes kellemetlenségeket észlelve éli át ezt a 2-3 évig tartó időszakot, de a fennmaradó egyharmadnak súlyos panaszokat okoz ezt az átmenet.

Mi történik ilyenkor a szervezetben? A nők többsége 40-45 éves korban észleli, hogy a menstruáció megszokott rendje átalakul, ritkábban jelentkeznek, és rövidebb ideig tartanak a nehéz napok. Ez azt jelzi, hogy csökken a szervezetben termelő női hormonok mennyisége, emiatt kellemetlen tünetek jelentkezhetnek: ingerlékenység, alvászavar, hangulati ingadozások, hőhullámok keseríthetik meg a mindennapokat. Ezek a tünetek azonban eredményesen csillapíthatók hormonpótlással vagy szelídebb gyógymódokkal. Mivel sokan tartanak a hormonterápia lehetséges kockázataitól, egyre többen keresnek megoldást a természet patikájából. A klimax kellemetlen tüneteinek csökkentésére jó hatásúak a fitoösztrogén tartalmú gyógynövénykészítmények, a nyugtató gyógyteák, és érdemes mellőzni a koffeint, az alkoholt, a nikotint, a zsíros, valamint a túl fűszeres ételeket.

Félelem nélkül a változókorban?

Az emlőráktól való félelem miatt egyre több nő fordul a hormonok helyett a klimaxos tünetek enyhítésére szolgáló növényi készítmények felé, melyeknek hosszú távú hatásairól azonban még mindig igen keveset tudunk. A közelmúltban Németországban mintegy tízezer menopauzában lévő nő körében vizsgálták a különböző növényi szerek használata és az emlőrák előfordulása közötti összefüggést. Az eredmények arra engednek következtetni, hogy a növényi készítmények csökkentik az emlőrák kialakulásának rizikóját. A lehetséges pozitív hatásért felelős aktív komponensek megismeréséhez azonban további vizsgálatokra van szükség.

Kolimár Éva