Cseppet se szégyellje!

Ha napközben többször kell kimenni a mosdóba, az éjszakai nyugalmat is megzavarja a sürgető inger, és a vizelést fájdalom kíséri, a tüneteket nagy valószínűséggel a hólyaghurut okozza. Közönségesen felfázásnak nevezik ezt a betegséget, ami arra utal, hogy könnyen megkaphatjuk, ha a kelleténél lengébben öltözünk, és meghűlünk.

A hólyaghurut tipikusan női betegség. Ennek elsősorban anatómiai oka van. A fertőzést a leggyakrabban a vastagbélben található E. coli baktérium okozza. Mivel nőknél a húgycső kivezetése a végbélnyíláshoz közel helyezkedik el, és a húgycső mindössze 2-4 cm hosszú, a kórokozó könnyen eljuthat a hólyagig, ahol elszaporodva gyulladást vált ki.

Megelőzhető panaszok

A hólyaghurut jellemző tünetei a fájdalmas, gyakori vizelés, a gyakori inger mellett kis mennyiségű vizeletürítés, a csípő érzés, a hólyagtáji fájdalom. Kellemetlen, de antibiotikummal könnyen gyógyítható betegség. Érdemes a panaszokkal orvoshoz fordulni, mert a fertőzés többször visszatérhet, sőt könnyen továbbhaladhat, és átterjedhet a vesékre.

Hasznos tudni, hogyan lehet megelőzni a hólyaghurutot. Figyeljünk arra, hogy a végbél környékéről ne kerüljenek kórokozók a húgycsőnyílás közelébe, ezért a toalettpapírral mindig elölről hátrafelé töröljük meg az intim területet. Ajánlott „nagydolog" után szappannal, meleg vízzel megmosni az altestet. A fertőzés szempontjából kockázatot jelenthet az aktív szexuális élet. Találóan „mézeshetek" hólyaghurutnak nevezik az ily módon bekövetkező fertőzést. Elkerülhető, ha a partnerek a szexuális aktus előtt és utána is tisztálkodnak.

Naponta igyunk 2-2,5 liter folyadékot, ez átmossa a veséket, a hólyagot, a húgyutakat, így kevésbé tudnak megtapadni a kórokozók. A hólyaghurutra hajlamosak gyógyteával erősíthetik szervezetüket, jó hatású az áfonya, a kamilla, a nyírfalevél, a medveszőlőlevél, és a húgyutak megbetegedésére ajánlott teakeverékek. Lehetőleg ne tartsuk vissza a vizeletet, ha szükségét érezzük, menjünk ki a mosdóba!

Cseppnyi gondok

Sokan megtapasztalhatták már, milyen kellemetlen, amikor köhögés, tüsszentés vagy egy váratlanul kirobbanó nevetés hatására elcseppen a vizelete. Képzelje el, hogy ez naponta többször, bármikor előfordulhat önnel, és akkor megérti, milyen problémát jelent az akaratlan vizeletvesztés, az inkontinencia.

Azzal, hogy az ember két lábra emelkedett, a medencecsontok között feszülő medencealapi izmokra tevődött át a hasűri szervek súlya, sőt a szülést megelőzően a terhes méhé is. Az inkontinencia elsősorban a nőket érinti, amely két életkorban jelentkezhet: kismamáknál és a változókor után. 50 éves kor körül a nők 30-40 százalékánál fordul elő, 70 éves kor felett az érintettek száma jelentősen megemelkedik. Idősebb korban a férfiak 8-10 százaléka válik inkontinenssé.

A Nemzetközi Kontinencia Társaság besorolása szerint az inkontinenciának három nagy csoportja ismert, a stressz-, a késztetéses és a túlfolyásos inkontinencia, de a kevert formák is gyakoriak. Minden esetben érdemes a panaszt kivizsgálni, hiszen van megoldás! A kezelés lehet gyógyszeres vagy műtéti. A kiegészítő terápiaként ajánlott intimtorna a medencefenék és a hólyagzáró izmok edzésével szerencsés esetben önmagában is gyógyulást hozhat, de mindenképpen javítja az érintett állapotát. Amikor pedig nincs más megoldás, a tünetet elviselhetővé teszi a korszerű nedvszívó betét.

További információ: IBE Intim Belső Egészség, Egyesület a Kontinenciáért,

http://inkobetegegyesulet.boneshaker.hu/index.php/Flash.html

A kiválasztás szerve a vese

Az anyagcsere-folyamatok során keletkező salakanyagok a vérbe kerülnek, és a vizeletkiválasztó rendszer gondoskodik arról, hogy a már fölösleges, illetve mérgező anyagok kiürüljenek a szervezetünkből. A vesék végzik

* a szervezet méregtelenítését,

* eltávolítják a szervezetből az anyagcsere egyes végtermékeit,

* szabályozzák a vizelet mennyiségét, kiválasztják a felesleges vizet és ásványi sókat,

* részt vesznek a vérképzés-, a csontanyagcsere-, a vérnyomás- és az általános anyagcsere-szabályozást érintő hormontermelésben.

Egy nap alatt az ember vére mintegy 350-szer szűrődik át a veséken, ami összesen 1800 liter vér megtisztítását jelenti. A folyamat végeredményeként napi 1-2 liter vizelet képződik, amely a vesékből a húgyvezetéken, a húgyhólyagon és a húgycsövön át távozik a szervezetből.

Kolimár Éva