Csak szénanáthás?

Kellemetlen kórság a pollenallergia, mert sokan nem veszik komolyan, az érintettek pedig hiába bizonygatják, milyen rosszul érzik magukat. Lehet, hogy a tünetek, mint a könnyezés, orrfolyás, köhögés a kívülállók szemében nem utalnak komoly betegségre, de a szakemberek tudják, hogy az allergia az életminőséget és a munkaképességet jelentősen befolyásoló állapot.

Júniusban a pázsitfűfélék, a lórom, az útifű és a hárs ontják a pollenjüket, miközben a csalánfélék is kezdenek virágozni. A pollennaptár jó szolgálatot tesz annak, aki tudja, mely növény, fű, fa, cserje virágporára, vagy gombaféleség spórájára allergiás. ÁNTSZ Országos Környezetegészségügyi Intézetének honlapján a várható virágporszórásra vonatkozó adatok mellett pollenallergiásoknak szóló hasznos tanácsokat is találunk.

* Figyeljék a pollennaptárt, virágzás előtt két héttel kezdjék meg a terápiás megelőzést, hogy tüneteik mérséklődjenek a pollenszórás megindulásakor. Felhívjuk a figyelmet, hogy a gyógyszerszedés megkezdése előtt szükséges kikérni kezelőorvosuk tanácsait.

* Magas pollenszám esetén minél kevesebb időt töltsenek a szabadban.

* Mossanak hajat - ami az egyik fő pollenraktár - naponta lefekvés előtt, hiszen a pollenszemcsék ezrei tapadhatnak meg rajta.

* Minél gyakrabban és alaposabban porszívózzák a lakást, portörlés helyett inkább nedves letörlést alkalmazzanak.

* A cipőket naponta tisztítsák nedves ruhával, töröljék át a talpát is.

* Naponta cseréljék és mossák ruháikat, mert a pollen könnyen rátapad.

* Gyakran cseréljék az ágyneműt, elsősorban a párnahuzatot.

* Magas pollenkoncentráció esetén ne szárítsák a ruhákat a szabadban.

* Magas pollenszórás idején ne nyissák ki a gépkocsik ablakát menet közben.

A szakorvos által rendelt gyógyszer, illetve orrcsepp használata mellett a szervezetünk ellenálló-képességét növelhetjük, ha figyelünk az A-, a B-, a C-, és az E-vitaminok pótlására, amelyek védik a nyálkahártyát. A legjobb, ha természetes forrásból, frissen préselt bio zöldség- és gyümölcslevekből fedezzük a napi szükségletünket. Az ásványi anyagok és a nyomelemek közül a cink, a szelén, a kalcium és a magnézium immunerősítő és allergiaellenes hatását érdemes szem előtt tartani. Ezek főként olajos magvakban, zöldségfélékben és hüvelyesekben fordulnak elő.

Kolimár Éva