Borús hangulatban

A téli hideg, a szürkeség, a napfény hiánya rányomja bélyegét a kedélyállapotunkra. Az időnként jelentkező levertség tulajdonképpen természetes, múló hangulat, amely rövidesen, mindenféle gyógyszer, terápia vagy egyéb kezelés nélkül elmúlik. Egy kényeztető masszázs, egy kellemesen fárasztó tornaóra vagy egy kis csokoládé pedig még a legzordabb napokon is visszahozza életkedvünket.

A borongós, rövid nappalok sok embert lehangolnak. A gyakrabban jelentkező rosszkedv feltehetően a természetes fény hiányára vezethető vissza. Novembertől márciusig kelletlenül, nehezen ébredünk, és a sötét reggeleken lassan tudunk csak kikászálódni a meleg paplan alól. Máskor tevékeny, energikus emberek is lelassulnak, visszahúzódóvá válhatnak. Ilyenkor megnő az alvásigényünk, ólmos fáradtságot érezhetünk.

Rosszkedv vagy hangulatzavar?

A téli hidegben az izmok is merevebbek, az ízületek kevésbé mozgékonyak. Talán fel sem tűnik, hogy a rossz idő miatt ilyenkor nem sétálunk le egy-két buszmegállónyi távolságot, és nehezen szánjuk rá magunkat egy órácskányi úszásra. Kevesebbet kívánkozunk a levegőre, a hidegben hajlamosak vagyunk elfeledkezni a testmozgásról, pedig egy hétvégi kirándulás vagy kellemesen elfárasztó sportolás után javul a hangulatunk.

Nagy Brigitta pszichológus szerint ebben az időszakban a depresszió összes tünete megjelenhet, a télen jelentkező lehangoltság mégsem betegség. Míg a rosszkedv azt jelenti, hogy bánatosan nézünk ki a szürke, ködös, zúzmarás tájra, és a nyarat kívánjuk vissza, a depressziót a kellemetlen tünetek súlyossága és időtartama megkülönbözteti az „egyszerű" rosszkedvtől.

- Amikor a rossz hangulat tartósan fennáll, érinti az olyan mindennapi életfunkciókat, mint amilyen az alvás, evés vagy éppen az egészséges szexuális élet.
A depresszió néhány héttől több hónapig elhúzódhat, az esetek egy részében pedig ennél hosszabban, akár még egy éven túl is eltarthat - magyarázza a pszichológusnő, aki szerint akkor kérjünk szakértő segítséget, ha úgy érezzük, hogy mindennapjainkra már meghatározó módon rányomja bélyegét a hangulatzavar. - Ilyenkor is van megoldás, hiszen a gyógyszeres kezelés és emellett a csoportos vagy egyéni terápia segít visszatalálni ahhoz az örömteli állapothoz, amelyet korábban éreztünk.

Természetes gyógymódok

Csak súlyosabb esetben szükséges szakemberhez fordulni, a szürke téli hónapokban gyakran jelentkező levertség ellen természetes gyógymódok is bevethetők. Nagy Brigitta minden korosztálynál a sportolást javasolja az életkornak és a fittségi szintnek megfelelő sportágban és rendszerességgel. Edzés után úgy érezhetjük, sokat tettünk egészségünk érdekében, és magabiztosabbak leszünk.

- A sport jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. A mozgás emeli a hangulatunkat befolyásoló ingerületátvivő anyag, a szerotonin szintjét, és örömforrássá válhat. Ilyenkor érdemes valami kellemes wellness kezelést is igénybe venni. Sportolás után a masszázs lágy, könnyed stresszoldás lehet, amely méltó befejezése egy testmozgással töltött délutánnak vagy napnak. A masszírozás megnyugtat, pihentet, kikapcsol, ellazít. Remek program télen gyógyfürdőbe menni, kozmetikusnál felfrissülni, vagy ha nincs lehetőségünk ilyen kezelést igénybe venni, akkor egy hosszas, otthoni forró fürdő is hasonlóan jót tesz testnek és léleknek.

Derűs hétköznapokat!

* A kellemetlen időjárás ellenére se mondjunk le a napi sétáról a friss levegőn, lehetőleg nappali fényben. Ha az útviszonyok megengedik, kiránduljunk, mozduljunk ki a városból!

* Kortyolgassunk gyömbérteát! Hámozzunk meg egy hüvelykujjnyi gyömbérgyökeret, vágjuk össze apróra, és főzzük fél liter vízben félórán át, majd szűrjük le. Mézzel vagy kandiscukorral édesítve a legfinomabb.

* Egy kis változás régóta esedékes: remek alkalom új frizurát csináltatni, vagy szoláriumban pótolni a fényhiányt.

* Hallgassunk zenét!

* Ilyenkor jobban kívánjuk a szénhidrátokban gazdag ételeket, egy-két szem bonbon nem tilos, de ne essünk túlzásba, hiszen nemsokára jön a nyár és a fürdőruha-szezon.

Márton Anita