Barnulás mindenáron?

A rosszindulatú bőrdaganatok, köztük a festéksejtekből kiinduló melanoma malignum gyakorisága évente 3 százalékkal növekszik, és az elmúlt 20 év során több mint duplájára emelkedett. Elsősorban a fiatalabb korosztályt érinti, a 20-30 év közötti nők körében a melanoma a leggyakoribb halálozási ok a betegségek közül!

A  napsütötte bőr divatja a múlt században terjedt el, amikor a sápadt városi embereket arra kellett rávenni, hogy több időt töltsenek a szabadban, sportoljanak, kiránduljanak. Akkoriban a napfény egészségvédő szerepét hangsúlyozták, miszerint elősegíti a D-vitamin termelődését a szervezetben, így elkerülhető a csontokat deformáló angol-kór, serkenti az anyagcserét, erősíti az immunrendszert, megszépíti a bőrt, fertőtlenítő hatásának köszönhetően segít a pattanások megszüntetésében.

De túlzásokba estünk, a napimádók legszívesebben napkeltétől napnyugtáig égetnék bőrüket a vágyott barnaság elérése érdekében. Nem gondolnak arra, hogy a környezeti ártalmak miatt megsérült a bolygónk légkörében lévő, a földi élőlények egészségére ártalmas UV (ultraviola) sugarakat kiszűrő ózonpajzs. Pedig bőrünk jelzi a baj mértékét: ijesztően megszaporodtak a bőrdaganatok, közöttük a legveszélyesebb a melanoma, a festéksejtekből kiinduló rák. A napfénytől a szemünket is védeni kell, ezért viseljünk UV szűrős napszemüveget!

Napjainkban élete során átlagosan minden hetvenedik emberben alakul ki melanoma, előzetes becslések szerint 2030-ra ötven közül egy esetben diagnosztizálják majd ezt a rosszindulatú betegséget. Életmódunk változása - több napfény, szolárium, stresszes élet - jelentősen növeli e bőrdaganat rizikóját.

Mielőtt bőrét a napnak mutatja meg, mutassa meg bőrgyógyászának is - tanácsolják a Magyar Bőrgyógyászati Társulat Onkodermatológiai Szekciójának szakértői. A bőrdaganatok, így a melanoma is, az egyik legegyszerűbben felfedezhető, fájdalommentes vizsgálattal diagnosztizálható kór. Helyes életmóddal elkerülhető, korai felismerés esetén pedig a daganat jól gyógyítható. A megelőzés legfontosabb eszközei a szigorú fényvédelem, a bőr önvizsgálata és a rendszeres bőrgyógyászati ellenőrzés. Ne mulassza el a bőrgyógyászati szűrővizsgálatot az, akinek sok anyajegye van, vagy bármilyen változást észlel a bőrén!

Figyeljen a változásra!

Dr. Horváth Béla bőrgyógyász, a Melanomamobil® vezető főorvosa azt tanácsolja, hogy figyeljünk az apró változásokra a bőrünkön, de ne mulasszuk el a professzionális vizsgálatot, amelynek során nagy biztonsággal felfedezhető a melanoma. Hasznos, ha a szűrés alkalmával rögzítik a páciens anyajegyeinek állapotát, így a következő vizsgálaton észrevehető lesz a legkisebb eltérés is. Ha megváltozik az anyajegy mérete, formája, határvonala, színe, feltétlenül forduljunk orvoshoz! Az anyajegy eltávolításának legbiztonságosabb módja a sebészi kimetszés, amelyet szövettani vizsgálat követ, így megállapítható, hogy tartalmazott-e rosszindulatú sejteket, és ha igen, kellő mélységben történt-e a beavatkozás. Az idejében felfedezett és megfelelő módon kezelt melanoma ugyanis tökéletesen gyógyítható!

Kolimár Éva