Az eldugult orr

Az őszi-téli időszakban gyakoriak a felső-légúti megbetegedések, a náthát, orrfolyást, vagy éppen orrdugulást okozó megfázások. A panaszokat a nyálkahártya által termelt váladék okozza, ami az egészségestől eltérő lesz mennyiségét, és minőségét tekintve.

Megfázáskor a nyáktermelődés fokozott, lehet vizes, megállíthatatlannak tűnő, vagy éppen sűrű, tapadós, nehezen eltávolítható. A megbetegedés lefolyását tekintve eleinte vízszerű, majd fokozatosan sűrűsödhet, végül ugyancsak folyóssá válik a termelődő nyák.

A panaszok enyhítésére, és a gyógyulási folyamat elősegítése miatt is nagyon fontos a váladék eltávolítása. Az orrban felgyülemlő váladék akadályozza az orron keresztül történő légzést. Ez több mint kellemetlen, hiszen az orr nemcsak átengedi, de meg is szűri az orrban lévő csillószőrök segítségével a rajta átáramló levegőt. Ha a légzés nem az orron, hanem a szájon át történik, úgy a levegővel együtt bekerülő porszemek, és egyéb szennyeződések kiszűrése - mint amilyenek a kórokozók is - nem tud megtörténni. Éppen ezért elengedhetetlenül fontos az orr tisztítása, az orrhigiéné. Szerencsére a patikákban kiváló szerek és eszközök állnak rendelkezésre. A nem súlyos esetekre leginkább ajánlhatóak a sós-oldatok. Ezek lehetnek tengervizes, vagy fiziológiás sóoldatok, melyek spray, vagy oldat formában kiválóan alkalmasak az orrban lévő váladék kimosására, a sűrű nyák oldására, elfolyósítására. Súlyosabb esetben, amikor a betegség megkívánja, gyulladáscsökkentővel kombinált nyákoldó hatású orrcseppek, vagy spray-k ajánlhatóak.

Minden esetben ügyelni kell arra, hogy mely életkorban milyen hatóanyagok használhatóak. Gyermekek számára mindig csak az adott életkorban adható szert alkalmazzuk. Különleges figyelmet érdemel a mentol, ami önmagában is alkalmas a légutak megnyitására, vagyis az orrdugulás megszüntetésére, de nem minden életkorban használható. Az orrdugulás gátolja a nyugodt alvást, akadályozza az evést-ivást. Az orrszívó eszközök megfelelőképpen tudják szabaddá tenni az orrjáratot. Az orr tisztítása, a nyák eltávolítása azért is fontos, hogy a náthás megbetegedés szövődményeit kivédhessük. Az el nem távolított, pangó váladék könnyen fül-, arcüreg- vagy tüdőgyulladást okozhat. A váladék általában kórokozókat tartalmaz, ezért fontos, hogy az eltávolítása rendszeresen, módszeresen és alaposan történjen.

Az orrcseppek alkalmazása is figyelmet követel, hiszen hosszasan alkalmazva kiszáríthatják az orr nyálkahártyáját, fokozva ezzel a sérülékenységét, a vérzési hajlamot. Ha az orrfúvás orrvérzést okoz, az tovább fokozza a fertőzés veszélyt, és lassítja a gyógyulást. Az eldugult orr horkoláshoz vezet, ami a beteg környezetének is gondot okozhat.

Ha a nyák nemcsak az orrban, hanem a felső-légútban is lerakódik, nehezen felköhöghető, akkor érdemes a lokális hatású orrcseppek helyett szisztémás hatású, szájon át bevehető köptetőt alkalmazni. Ez az életkornak megfelelően lehet csepp, szirup, vagy tabletta.

Dr. Sánta Zsuzsa szakgyógyszerész