Allergiahelyzet

Magyarországon közel hárommillió ember allergiás, többségük valamilyen fű, fa, cserje, gyom virágporára érzékeny. A levegőben lebegő, parányi pollen „kiüti” a legerősebb embert is, szeme könnybe lábad, orra folyni kezd, torkában kellemetlen kaparászást érez, és mindez jelentősen rontja a teljesítőképességét.

Eddig segített, ha ismert allergia esetén az ember a pollennaptárhoz igazodott, és az allergén virágpor megjelenése előtt még időben szedni kezdte a tüneteket csillapító gyógyszerét. Idén az időjárás átírta a szabályokat. Márciusban még kemény tél volt, ezért húsvét környékén szinte egyszerre kezdett virágozni a mogyoró, az éger, a tiszafa, a nyír, a szil, a tölgy, és a pázsifűfélék pollenje tovább színesíti a képet.

Aki még nem tudja, hogy allergiás, de náthára emlékeztető tünetei egy hét alatt sem csökkennek, forduljon allergológus szakorvoshoz, aki tesztek segítségével azonosítja a szervezet túlérzékenységi reakcióját kiváltó anyagot (allergént), és kiválasztja a megfelelő terápiát. A panaszok csökkentésében segíthetnek az allergiás reakciót tompító gyógyszerek, az orrnyálkahártyát védő, egyben a szabad levegővételt támogató orrcseppek és az életmódra vonatkozó tanácsok.

A pollenszórás időszakában, napos, szeles időben a szénanáthás ember lehetőleg ne tervezzen szabadtéri programot, halassza el a megterhelő túrázást, kerékpározást, futást, mert a túl nagy mennyiségben belélegzett, allergizáló virágpor akár asztmás rohamot is kiválthat. Egy kiadós eső után azonban fellélegezhet, mert a vízcseppek kimossák a levegőben lebegő polleneket.

Próbálja meg otthonától távol tartani az allergiát kiváltó anyagot. Hazaérve váltson cipőt, és öltözzön át. Hasznos lehet esténként hajat mosni, így a napközben a hajszálakra telepedett virágpor nem kerül a párnára, ami éjszaka is irritálhatja az arra érzékeny embert. Aki pollenallergiás, a kritikus időszakban ne szárítsa a szabadban a mosott ruhát, és engedélyezzen magának több pihenést. 

Megoldás - hosszú távra

A tüneti kezelés mellett hosszabb időszakra jelenthet megoldást a specifikus immunterápia, amelynek során a szigorúan meghatározott formában és mennyiségben adagolt allergént a szervezet megszokja, és lassan kioltódik a túlérzékenységi reakció. Az immunterápia türelmet és kitartást igényel, de a 3-5 éven át folytatott kezelés eredményeképpen 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el. Csak szakorvos javaslatára és felügyelete mellett végezhető!

Kolimár Éva