A méregtelenítés központja a máj

A máj az emberi test egyik legfontosabb szerve, amely nem más, mint egy óriási mirigy. Egy egészséges felnőtt mája 1,2-1,5 kilogramm súlyú. E szervünknek alapvető szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, a test méregtelenítésében, alapvető vegyületek, például az epe termelésében és tárolásában.

 

A nemzetközi statisztikák szerint a világon legelterjedtebb fertőző májbetegség a hepatitisz, annak is a B változata. Becslések szerint világszerte 300 millióan lehetnek a B vírus hordozói, akik közül körülbelül minden másodiknál krónikussá válik a betegség, vagyis a kezdeti májgyulladást évek múlva végzetes májzsugor vagy májrák követi, és a többség ebbe belehal.

Többféle vírusváltozat

A fertőző májgyulladás (hepatitisz) jelenleg ismert kórokozóit A-G jelzésekkel különböztetik meg egymástól. Az A és E vírus kórokozói leggyakrabban az emésztőcsatornán keresztül jutnak a szervezetbe, például fertőzött élelmiszerrel vagy ivóvízzel. Különösen gyakran fordul elő az árvíz sújtotta területeken vagy a mély szegénységben élő régiókban, de mostanában egyre gyakoribb a tengerpartokon nyaraló, fertőzött osztrigát vagy tenger gyümölcseit fogyasztók körében is.  A hepatitisz B, C és D változata általában a különféle testnedvek (nyál, vér, nemi váladék) útján terjed. Nemcsak szexuális együttlét során kapható el a fertőzés, hanem a közös törülköző, borotva, fogkefe használatával is.

Rejtőzködő tünetek

Az összes vírusfajta fertőzésére jellemző a bőr, illetve a szemfehérje besárgulása, ám ezt több tünet is megelőzheti az aktuálisan fertőző vírusfajtától függően. Ezek némelykor nagyon enyhék, máskor igen aktívak. Közülük legáltalánosabbak a hányinger, az elesettség érzése, az étvágytalanság, a hasfájás és a hasmenés, a vizelet elszíneződése. A tünetek megjelenése a beteg szempontjából kedvező, mert arra serkentik, hogy orvoshoz forduljon. Azok a fertőzöttek viszont, akiknél a felsorolt tünetek elmaradnak, talán évekig nem tudnak arról, hogy a vírus a szervezetükben lapul, és csupán a súlyosabb tünetek megjelenésekor keresik fel az orvost. Ez pedig a betegség kezelése, jövőbeni egészségi állapotuk szempontjából rendkívül kockázatos.

Májgyulladás esetén az orvosok tüneti kezelést alkalmaznak. Ennek lényege a beteg immunrendszerének erősítése és vírusellenes szerekkel a kórokozók további szaporodásának a gátlása.

Számtalan kockázat

A hepatitisz B a múlt század 60-as évei óta világszerte intenzíven terjed. Oka a szexuális szabadosság, a gyakori partnerváltás mellett a fecskendőt használó kábítószeresek számának a megsokszorozódása, a tetoválás, a testékszerek általános elterjedése, az akupunktúra népszerűsége. A vírus B variánsa a vírushordozó anya vére által a magzatot is megbetegítheti. A fertőző esemény és a tünetek megjelenése között akár hat hónap is eltelhet. Jellegzetes panaszok a fej- és végtagfájás, hányás, huzamos fáradtságérzés, étvágytalanság, valamint természetesen a sárgaság. A fertőzöttek jelentős hányada krónikus beteg lesz, gyakran végzetes kimenetellel, az esetek egy részében viszont meggyógyulhat a beteg. Mind a hepatitisz A, mind a B vírus ellen ma már létezik védőoltás, amely öt éven keresztül megvédi a fertőzéstől a szervezetet. Ezután a védő hatás tartóssága érdekében meg kell ismételni az oltást. A C vírusváltozat ellen sajnos még nincs védőoltás. Ez a fertőzésfajta rendkívül alattomos, mert intenzív tünetek nem jelzik a betegséget, csak évek múlva jelentkeznek a súlyos következmények. Magyarországon a B és C vírus által fertőzöttek létszámát 80-100 ezerre becsülik. Az európai statisztikában a májbetegek halálozási listáját Magyarország vezeti.

A hepatitisz mellett természetesen másfajta kórokozók fertőzése, illetve különféle vegyi anyagok (alkohol, gombaméreg, nikotin stb.) is károsíthatják ezt a fontos szervünket.

A természet patikája

Májunk egészségét különféle gyógynövénykészítményekkel és egészséges táplálkozással is védhetjük. Egyik legismertebb májvédő gyógynövény a máriatövis, amely rendkívül gazdag antioxidánsokban és egyéb hasznos anyagokban, amelyek segítenek a vírusfertőzések legyőzésében és a májsejtek regenerálódásában. Magyarországon leginkább a magjából kipréselt olaj formájában forgalmazzák a patikákban és drogériában, de fontos alkotóeleme némely táplálékkiegészítő készítménynek is. Érdemes kúraszerűen alkalmazni: 3-4 hetes szedés után szünetet tartani, majd újfent szedni.

Lóránth Ida

2010/09