A fogágysorvadásról

Rendszeres szájápolás mellett újabban azt tapasztalom, hogy az ínyem kezd visszahúzódni, és a fogaim érzékenyebbé váltak. Mi okozhatja ezt, és hogyan lehet kezelni?

A fogíny visszahúzódásának, a sorvadásnak számtalan helyi és szisztémás (a szervezetben rejlő) oka lehet. A helyi okok közül két csoportot: a gyulladást okozó és a gyulladással nem járó tényezőket érdemes megvizsgálni.

Az első csoportba tartozik a fogínyvérzéssel járó, főleg kórokozók által keltett ínygyulladás és annak következménye a fogágysorvadás. Okozhatják a rossz minőségű rögzített vagy kivehető fogpótlások. Előfordul, hogy a fémtömések, fém fogpótlások közötti elektromos potenciálkülönbségből eredő szájáram vált ki gyulladást, ínyvérzést és sorvadást. Ne feledkezzünk meg a különböző vegyületek, gyógyszerek által vagy egyszerűen a nem megfelelő szájhigiénia, az elégtelen fogmosás következményeként a fognyakon és fogközökben maradt lepedék miatt kialakuló panaszokról sem.

A helyi tényezők másik csoportja a gyulladásmentes, vérzésmentes ínyvisszahúzódást előidéző mechanikai, kémiai ingerek. Itt a fogakra jutó - a fiziológiásnál nagyobb - erőkre kell gondolni, ilyen az éjszakai fogszorítás, fogcsikorgatás (a lakosság legalább 60 százalékánál valamilyen mértékben jelen van) vagy rossz szokás, mint a köröm- vagy ceruzarágás, de a lenőtt ajakfék is okozhatja egy-egy fognál ezt a panaszt. A hibás fogsorérintkezésből eredő kóros erők miatti fogágy-visszahúzódás szintén ide sorolható. 30-35 év felett az életkor is oka lehet bizonyos mértékű ínyvisszahúzódásnak és fogérzékenységnek.

A szisztémás okoknál a gyomor-, bélrendszer állapota, az epe-, a vese-hólyag rendszer működése játszhat szerepet közvetlenül az ilyen tüneteknél. Ez azonban alapos kivizsgálást (például elektroakupunktúrás vizsgálatot) igényel. Paradox módon bizonyos szájfertőtlenítő oldatok képesek megváltoztatni a száj és bélrendszer baktériumflóráját, ezzel hozzájárulva erősen patogén (kórokozó) mikrobák elterjedéséhez, nehezen kezelhető fogágygyulladások, tasakok, valamint bélműködési zavarok létrejöttéhez. A panaszok kezelése egyedi megítélést kíván.

Dr. Gergely Ákos

biológiai fogászat