Kérdések és válaszok az influenzáról

Idén kétféle influenza fenyegeti az egészségünket. A szokásos, szezonális kórokozó rendszerint januártól márciusig okoz tömeges megbetegedéseket, az új típusú, (A) H1N1 vírus azonban már most járványként terjed.

Mit tehetünk a járványként terjedő influenza megelőzéséért? Ne látogassuk beteg barátainkat, kerüljük a tömeget, figyeljünk a fokozott higiéniára, és ha lehet, oltassuk be magunkat mindkét influenzavírus, továbbá a gyakori szövődményként jelentkező tüdőgyulladás (pneumokokkusz) ellen. Érdemes megfogadni az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatalának tanácsait.

Melyek az új típusú influenza tünetei?

Általában az influenza szokásos, jellegzetes tüneteivel jár, és szövődmény nélkül, magától gyógyul. Hirtelen kezdődik, a leggyakrabban észlelt tünetei: láz, köhögés, torokfájás, orrdugulás, orrfolyás, izomfájdalom, fejfájás, fáradtság, hidegrázás.
A légúti panaszok mellett esetenként gyomor-bélrendszeri tünetek is előfordulhatnak, például hasmenés, hányinger, hányás.

Mennyi a betegség lappangási ideje?

Általában 1-4 nap, maximum 7 nap. Ezért hasznos tömeges megbetegedés esetén az 1 hetes óvodai, iskolai szünet elrendelése, így lassítani lehet a járvány terjedését.

Mi a teendő, ha az influenza tüneteit észleli magán valaki?

A legfontosabb teendő, hogy a beteg maradjon otthon. Ajánlott az ágynyugalom, a láz csillapítása és a bőséges folyadékfogyasztás. Ha a beteg krónikus alapbetegségben szenved, és hirtelen rosszabbodni kezd az állapota, vagy szövődmények lépnek fel (például néhány napos láztalanság után újból felszökik a láza, vagy 3-4 napon túl elhúzódó láz, fülfájás, nehézlégzés jelentkezik), vegye fel a kapcsolatot a háziorvosával, illetve a gyermekorvossal, hiszen az orvos dönthet a megfelelő kezelésről és az esetleges kórházi beutalásról.

Melyek a kézhigiéné alapvető szabályai?

A kézmosás meleg vízzel, szappannal történjen, és legalább 20 másodpercig tartson. Azok az alkohol tartalmú kézfertőtlenítők, amelyek legalább 60 százalékos alkoholtartalmúak, szintén hatásosak.

Hogyan lehet megelőzni a megfertőződést, illetve a fertőzés terjedését?

A fertőződés esélye csökkenthető, ha kerülik a szoros érintkezéseket, a kézfogást, a puszit, és betartják az általános személyi higiénés szabályokat, különös tekintettel a gyakori kézmosásra, a köhögés-tüsszentés etikettre (csak zsebkendőbe!), továbbá erre a gyermekeket is megtanítják.

Életben marad-e a vírus a különböző tárgyak felületén, például a számítógép billentyűzetén?

Igen. Az influenzavírus képes terjedni oly módon is, hogy valaki a kezével a különböző tárgyak megfogásával továbbítja az azokra leülepedett  váladékcseppekben található vírust a saját nyálkahártyájára (szemébe, szájába, orrába). A szokásos módszerrel végzett gyakori takarítás elegendő a felületek és tárgyak tisztán tartására, külön fertőtlenítésre nincs szükség.