Fémek a gyógyászatban

A fémek különleges szerepet töltenek be az életünkben. Edényeink, evőeszközeink fémből készülnek. A bennük készülő ételek savas vagy lúgos kémhatásúak, oxidáló vagy redukáló hatásúak, de mindenképpen érintkeznek a fémekkel, egy részük pedig kémiai kölcsönhatásba is lép velük.

Fémek parányi mennyiségben az elfogyasztott táplálékkal jutnak a szervezetünkbe. Ezek a nyomelemek azonban elengedhetetlenül szükségesek a szervezet zavartalan működéséhez. Szervezetünk 70 százaléka víz, ami polározható vegyület. Másik fontos tulajdonsága, hogy jól vezeti az elektromos áramot, azt pedig tudjuk, hogy a szervezetnek saját bio-áramköre van. A fémek a vízhez hasonlóan ugyancsak polározhatóak, és jól vezetik az áramot. A nemesfémek, illetve az azokból készült ékszerek viselése nemcsak esztétikai és anyagi értéket képvisel, minden bizonnyal jótékony hatást gyakorolnak a szervezetre, a jó vezetőképességük és a mágnesezhetőségük miatt. A fémeket belsőleg is alkalmazzák a gyógyításban. Az aranyinjekció néhány évvel ezelőtt még nagyon kedvelt szer volt a rheumatoid artritis, az ízületi gyulladás kezelésében. Időközben kiment a divatból, mert mérhetetlenül drága terápia, és az árához viszonyítottan nem elég hatásos. Az ezüst kiváló fertőtlenítőszer, hatékony baktériumölő, felveszi a harcot a gombák és vírusok ellen, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású.

A rézzel és az arannyal együtt az úgynevezett bázis-nyomelemek közé tartozik. A réz-arany-ezüst társítást súlyos depresszió esetén használják. Az ezüstkolloid-oldatot manapság egyre kiterjedtebben alkalmazzák, például a candidás fertőzések, súlyos égések, ekcéma, herpesz, malária, agyhártyagyulladás és egyéb fertőzések kezelésére. Az ezüstkolloid-oldat külsőleg és belsőleg egyaránt hatásos. Szembe cseppentve fertőzés okozta gyulladásoknál kiváló. Jól ismert mellékhatása az argyrosis, amikor az ezüstszemcsék lerakódnak a bőrben és a lágyrészekben. Ezért az ezüstkolloid-oldatot, mint minden más gyógyhatású szert, csak indokolt esetben és meghatározott ideig szabad alkalmazni.

A fémek közül legnagyobb mennyiségben a vas van jelen az emberi szervezetben, fontos szerepet játszik a megfelelő számú vörösvértest és a hemoglobin előállításában, amely az oxigén szállításában nélkülözhetetlen. Hiánya vérszegénységet okoz, ennek kezelésére régóta alkalmazzák a vasat a gyógyászatban.

Dr. Sánta Zsuzsanna

szakgyógyszerész